Vaistininkai norėtų skiepyti ir atlikti kraujo tyrimus

2015-04-27, Jovita Sukackaitė, LRT Televizijos Naujienų tarnyba, LRT
 © Shutterstock nuotr.
© Shutterstock nuotr.
Nuo kitų metų sausio daugelyje vaistinių žmonės galės ne tik įsigyti vaistų, bet ir gauti papildomos informacijos apie jų vartojimą, šalutinį poveikį, konsultuotis apie kamuojamas ligas.

Seimui priėmus farmacijos įstatymo pakeitimus, didieji vaistinių tinklai sutinka, kad darbo jiems padaugės, bet esą turėtų būti leista daryti dar daugiau - skiepyti ar atlikti kraujo tyrimus.

Farmacinės rūpybos paslaugos, kurias nuo sausio bus leista teikti vaistinėse, apima platesnę konsultaciją dėl vaistų vartojimo, taip pat lėtinių ligų eigos priežiūrą. Pacientų atstovės teigimu, iki šiol trūkdavo išsamesnių paaiškinimų ar pamokymų ne tik dėl vaistų, bet ir dėl prietaisų.

„Galbūt jie galės suteikti informacijos, jei žmogus pasimatuoja kraujo gliukozę, ar kraujo spaudimą. Galbūt vietoje galės patarti, ką tam žmogui toliau daryti. Tai būtų naudinga, nes žinant, kokios eilės yra pas gydytojus ir kiek gydytojas turi laiko žmogui priimti, nėra visiškai suteikiama paslauga gydymo įstaigose“ – sako Vida Augustinienė, Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė.

Vaistininkai sako, kad tokios įstatymo pataisos reikalingos, bet jas reikėtų dar išplėsti - papildomai apmokius vaistininkus leisti jiems skiepyti klientus. Tai daryti kol kas leidžiama šešiose Europos Sąjungos šalyse.

„Yra tūkstančiai neidentifikuotų diabeto atvejų, kai žmonės vaikšto ir net nesigydo, nes jie nežino, kad serga. Mes vaistinėje galėtume tą paprastą kraujo tyrimą padaryti ir padėti žmogui – nukreipti pas gydytoją ir ankstyvoje stadijoje pradėti gydymą. Tai tokių mes teisių neturime“, – sako „Eurovaistinės“ valdybos pirmininkė Kristina Žališkevičienė.

„Reikės kelti kompetenciją, tam tikroms paslaugoms kompetencijos reikės mažiau, kitoms daugiau, bet visiems teks truputį pasistiebti“, – sako Jūratė Švarcaitė, Nacionalinės vaistų prekybos asociacijos ekspertė.

Nuo kitų metų sausio įsigalios ir dar vienos farmacijos įstatymo pataisos - vaistininkų padėjėjai nebegalės savarankiškai dirbti visos darbo dienos. Taigi visą dieną turės dirbti patys vaistininkai, dėl to rajonuose jų gali pritrūkti. Šiuo metu Lietuvoje trūksta apie 100 vaistininkų.

 


 


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!