Mirtina liga, kuria užkrėsti gali kiekvieną dieną: simptomai primena gripą
Kasmet nuo šunų platinamos pasiutligės miršta maždaug 59 tūkst. žmonių, o skurdžiausi pasaulio regionai nuo šios ligos kenčia labiausiai, teigiama vienoje Pasaulinio pasiutligės kontrolės aljanso ataskaitoje. Ataskaitos autoriai tvirtina, kad reikia imtis aktyvesnių veiksmų skiepijant šunis, ypač mažų pajamų šalyse, rašo bbc.com.
Šiose vietovėse taip pat reikėtų atpiginti vakcinas sukandžiotiems žmonėms ir padaryti taip, kad jos būtų labiau prieinamos.
Pasiutligė yra mirtina virusinė infekcija, kurios beveik visiškai įmanoma išvengti.
Pasiutlige gali sirgti visi žinduoliai, bet daugiau kaip 99 proc. visų žmonių mirčių nuo šios infekcijos sukelia naminiai šunys.
Mirties našta
Labiausiai išsivysčiusios šalys, pavyzdžiui, Didžioji Britanija, yra eliminavusios pasiutligę iš savo šunų populiacijų.
Tačiau daugelyje besivystančių šalių naminiai šunys vis dar serga pasiutlige ir šis reiškinys yra prastai kontroliuojamas.
Ataskaita apskaičiavo, kad kiekvieną dieną nuo šios ligos visame pasaulyje miršta maždaug 160 žmonių. Daugiausia tai vyksta Azijoje, kuriai tenka 60 proc. visų mirčių nuo pasiutligės, ir Afrikoje (36 proc.).
Žvelgiant pagal valstybes, daugiausia gyvybių pasiutligė nusineša Indijoje (35 proc. visų mirčių nuo pasiutligės).
Ataskaitoje pažymima, kad nuo pasiutligės paskiepytų šunų dalis beveik visose Afrikos ir Azijos šalyse yra kur kas mažesnė negu reikėtų, norint kontroliuoti šią ligą.
Joje teigiama, kad geriausias ir pigiausias būdas išvengti šunų pasiutligės yra šių keturkojų vakcinacija.
Tai reikėtų papildyti ir lengviau prieinamomis žmonių vakcinomis.
„Nereikalinga našta“
„Bendradarbiavimo investicijos medicinos ir veterinarijos sektoriuose galėtų smarkiai sumažinti dabartinę didžiulę ir nereikalingą pasiutligės naštą nuo šios ligos kenčiančiose bendruomenėse“, - rašė autoriai.
„Geresniu stebėjimu reikia sumažinti aukų skaičiaus netikslumus ir stebėti kontrolės pastangų poveikį“, - teigė jie.
Autoriai pridūrė, kad tose šalyse, kurios daugiausia lėšų skyrė šunų vakcinavimui, žmonių mirčių nuo pasiutligės yra išvengiama.
Tyrimas, kurį atliko Pasaulinio pasiutligės kontrolės aljanso Partneriai pasiutligės prevencijos grupei, taip pat parodė, kad pasiutligė dėl pirmalaikių mirčių, prarastų aukų pajamų ir išlaidų vakcinoms pasauliui atsieina 8,6 mlrd. JAV dolerių.
Daktarė Katie Hampson, vadovavusi šiam tyrimui iš Glazgo universiteto, sakė, kad tai yra pirmoji ataskaita, išanalizavusi šunų pasiutligės poveikį ir kaip ji yra kontroliuojama kiekvienoje šalyje.
„Šiam tyrimui panaudota duomenų įvairovė, pradedant stebėjimo pranešimais, epidemiologinių tyrimų duomenims ir baigiant pasauliniais vakcinų pardavimo skaičiais, yra kur kas didesnė negu naudota anksčiau, todėl leido gauti išsamesnius rezultatus“, - teigė ji.
Pasaulinio pasiutligės kontrolės aljanso direktorius, profesorius Louisas Nelas teigė: „Niekas neturėtų mirti nuo pasiutligės ir mes toliau kartu dirbsime, kad visame pasaulyje eliminuotume šią ligą“.
Simptomai panašūs į gripo
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras informuoja, kad inkubacinis pasiutligės periodas trunka nuo 12 dienų iki kelių mėnesių. Inkubacinio periodo trukmė priklauso nuo užkrato patekimo vietos (kuo arčiau galvos, tuo inkubacija trumpesnė), nuo į žaizdą patekusio užkrato kiekio, įkandimo vietos įnervavimo ypatumų, apkandžiotojo imuninės sistemos.
Pirmieji pasiutligės simptomai panašūs į gripą: karščiavimas, galvos skausmas, didelis silpnumas. Šis periodas gali užtrukti apie savaitę. Ligai progresuojant atsiranda ir kitų simptomų. Skiriamos dvi tipinės pasiutligės formos. Encefalitas su sujaudinimu yra klasikinė pasiutligės forma, pasireiškianti vandens baime, oro judėjimo baime, gerklų spazmais. Paralyžinė pasiutligės forma pasireiškia progresuojančiu raumenų silpnumu be galvos smegenų pažeidimo požymių.
Neurologinių simptomų periodas gali užtrukti apie savaitę, paskui pereina į komą ir baigiasi mirtimi.