Atėjo metas, kai tikimybė susidurti su gyvūnu kelyje – kaip niekada didelė
Artinasi gegužė – paskutinis pavasario mėnuo. Gamta atbudo, vieni gyvūnai jau augina jauniklius, kitiems šis mėnuo yra padidėjusio aktyvumo metas. Deja, dėl tokio aktyvumo gyvūnai dažniau pasirodo keliuose ir patenka po automobilių ratais. Gegužę suvažinėjama dukart daugiau kanopinių gyvūnų, negu balandžio mėnesį.
Gegužės mėnesį ypač padaugėja susidūrimų su stirnomis. Pavojingiausias laikas – leidžiantis saulei ir valanda po jos laidos.
Apie 30 proc. susidūrimų su briedžiais įvyksta gegužės–birželio mėnesiais. Šis žvėris kelyje yra ypatingai pavojingas, kadangi jo ilgos kojos – po susidūrimo briedis neretai užvirsta ant lengvojo automobilio kėbulo, sužalodamas vairuotoją ir keleivius. Briedžiai kelyje dažniausiai pasitaiko jau saulei nusileidus.
Šernai kelyje irgi pasirodo tik tamsoje. Daugiausia susidūrimų su šernais gegužės mėnesį įvysta 22–23 val., daugiau kaip 90 proc. – nuo 22 val. vakaro iki 4 val. ryto, t. y., tamsoje. Tyrimai rodo, kad ne visi po ratais patekę šernai užregistruojami Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenų bazėje, taigi, tokių avarijų skaičius yra dar didesnis.
Iš smulkesnių gyvūnų gegužės mėnesį po automobilių ratais dažniausiai žūva šeškai, pagausėja iš žiemos miego pabudusių ežių. Nors tokie įvykiai didesnės žalos automobiliams dažniausiai nepadaro, tačiau tai didelė žala gamtai.
Kaip sumažinti susidūrimų su gyvūnais tikimybę? Svarbiausias patarimas – temstant ir naktį važiuokite lėčiau, vairuokite atidžiau, išlikite budrūs.
Pastebėję laukinį gyvūną ant kelio arba šalia jo, sumažinkite greitį ir spustelėkite signalą. Tai gali paskatinti gyvūną pasitraukti nuo kelio. Neprivažiuokite labai arti – išgąsdinti gyvūnai gali bėgti bet kuria kryptimi. Jeigu norint išvengti gyvūno jums būtina sustoti, stabdykite stipriai, tačiau venkite slydimo. Kai nebegalite sustoti prieš didelį gyvūną, apvažiuokite jį iš užpakalinės pusės – labiausiai tikėtina, kad jis bėgs į tą pusę, kur nukreipta galva. Žiūrėkite, ar ant kelio arba šalia jo nėra daugiau gyvūnų – stirnos, šernai ir elniai dažniausiai migruoja ne pavieniui. Pavojų jums kelia ne tik gyvūnas – išvažiavus į priešingo eismo juostą arba staiga stabdant, ne mažiau svarbu nesusidurti su kitomis transporto priemonėmis. Stebėkite iš priekio atvažiuojančias mašinas ir veidrodėliuose, kas vyksta už jūsų.
Ką daryti, jei susidūrimo su gyvūnu išvengti nepavyko? Pirmiausia, pasirūpinkite savo, keleivių ir automobilio saugumu. Pavažiuokite į kelkraštį, pastatykite avarinio sustojimo ženklą, suteikite sužeistiesiems pirmąją medicininę pagalbą, jei reikia – iškvieskite greitąją pagalbą. Praneškite policijai ir draudimo bendrovei apie įvykį. Nebandykite patraukti nuo kelio sužeisto gyvūno ir nesiartinkite prie jo – tai gali būti pavojinga.