Teismo pirmininkė: „Matykite gėrį ir blogį, grožį ir bjaurastį“
Iš kairės – Šilutės rajono apylinkės teismo teisėjo padėjėja Rasa Vekterienė, teismo pirmininkė Virgina Pankauskienė bei daugiausia baudžiamųjų ir civilinių bylų praėjusiais metais išnagrinėjęs teisėjas Vaclovas Jurjonas.
Žurnalistų profesinės šventės – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos – išvakarėse Šilutės rajono apylinkės teismo pirmininkė Virgina Pankauskienė ir teismo darbuotojai pakvietė plunksnos brolius pokalbiui prie puodelio kavos.
„Noriu pasveikinti jūsų šventės proga ir palinkėti, kad žvelgtumėte pasauliui tiesiai į veidą ir matytumėte tą pasaulį tokį, koks jis yra – matytumėte gėrį ir blogį, grožį ir bjaurastį. Taip kad nebijokite to pasaulio, jis yra toks, kaip ir mūsų gyvenimas. Tad iš jūsų norėtųsi daugiau šviežių naujienų, šviežių žinių, ir tegul temos būna mielos širdžiai, o tiesa tegul visada būna jūsų įkvėpimo šaltinis“, - linkėjo teismo pirmininkė V. Pankauskienė.
Laukia teismų reforma
V. Pankauskienė pirmiausia papasakojo apie būsimą teismų reformą. Šitame projekte numatoma stambinti visus apylinkių teismus - vietoj 49 apylinkių teismų liks 12 didesnių apylinkių teismų. Tai reiškia, kad liks tik 12 teismų pirmininkų. Teismai ir toliau veiks tose pačiose vietovėse ir patalpose, tačiau jų administravimas bus vykdomas iš pagrindinių centrų. Bylą inicijuojančius dokumentus gyventojai galės pateikti bet kuriame atitinkamo apylinkės teismo filiale.
Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio apygardų administracinius teismus numatoma sujungti į vieną – Regionų apygardos teismų administracinį teismą su keturiais regioniniais padaliniais.
Įgyvendinus reformą, teisėjai taps mobilesni – jei viename teisme susidarys didelis bylų kiekis, jam į pagalbą galės ateiti kitų teismo rūmų teisėjai. Sujungus teismus važiavimas nagrinėti bylos į kitą miestą bus išimtinis atvejis – dažniausiai pačios bylos bus perduodamos nagrinėti kitiems teismams. Teisėjų mobilumo poreikį atskleidžia vienas iš šiandienos pavyzdžių – Šilalės teisme šiuo metu iš trijų teisėjų beliko tik teismo pirmininkas, nes vienas teisėjas serga, kita išėjo iš darbo.
Kaip ir daugelis stambių pokyčių, taip ir šio projekto kūrimo bei derinimo procesas užtruko - projektas inicijuotas dar 2013 metais.
Vasario pabaigoje Teisėjų tarybos nariai ir teisingumo ministras Juozas Bernatonis aptarė jau patobulintą teismų reformos projektą. Projektą numatoma teikti Vyriausybei. Jeigu Vyriausybė pritars, projektą turėtų svarstyti Seimas.
Sumažėjo tik baudžiamųjų bylų
Šilutės rajono apylinkės teismo teisėjai specializuojasi nagrinėjant atskirų kategorijų bylas: trys teisėjai nagrinėja baudžiamąsias bylas, kuriose kaltinami padarę nusikaltimus nepilnamečiai, ir trys – civilines darbo bylas.
2014 metais teisme išnagrinėtos 338 baudžiamosios bylos (daugiausia išnagrinėjo teisėjas Vaclovas Jurjonas – 54), priimti 184 nuosprendžiai, 58 nuosprendžiai apskųsti aukštesnės instancijos teismui. Aukštesnės instancijos teismas pakeitė 10 nuosprendžių, 4 panaikino. Nuosprendžių stabilumas sudaro 97,83. Išnagrinėtos 2 503 civilinės bylos (vėlgi daugiausia V. Jurjonas – 380), apskųsti 59 sprendimai, 5 sprendimai aukštesnės instancijos teismo pakeisti, 11 – panaikinta. Sprendimų stabilumas – 99,55. Teisme išnagrinėtos 1 579 administracinių teisės pažeidimų bylos, 221 teikimas ir prašymai baudžiamųjų bylų vykdymo procese, 644 ikiteisminio tyrimo dokumentai.
2014 metais, lyginant su 2013 metais, civilinių ir administracinių teisės pažeidimų bylų skaičius išaugo. Baudžiamųjų bylų šiek tiek sumažėjo. Šilutės rajono apylinkės teisme nagrinėjamos visos gaunamos bylos, kurias nagrinėti privaloma pagal galiojančius teisės aktus ir negali turėti įtakos gaunamų bylų skaičiaus mažėjimo ar didėjimo tendencijos.
Nuosprendžių baudžiamosiose bylose stabilumo koeficientas, lyginant 2012, 2013 ir 2014 metus sumažėjo, sprendimų civilinėse bylose lyginant su 2012 metais - padidėjo, su 2013 metais - sumažėjo.
Galima daryti išvadą, kad nepaisant nemažo teisėjų darbo krūvio, bylų nagrinėjimo stabilumo rodikliai, taip pat ir teisėjų darbo kokybė teisme 2014 metais išliko gera.
Vienas iš svarbiausių rodiklių, apibūdinantis teismo veiklos efektyvumą, yra bylų nagrinėjimo trukmės rodiklis.
Bylų nagrinėjimas užtrunka dėl daugelio objektyvių priežasčių: dėl didelio teisėjų darbo krūvio, procesinių normų reikalavimų, kaltinamųjų paieškos, proceso dalyvių neatvykimo į teismo posėdžius, ilgo teismo ekspertizių atlikimo termino, bylų sustabdymo ir pan.
Praėjusiais metais Šilutės rajono apylinkės teisme išnagrinėta 30 civilinių bylų ir 19 baudžiamųjų bylų, kurių nagrinėjimas užtruko 12 mėnesių ir ilgiau. Administracinių teisės pažeidimų bylų, kurių nagrinėjimas užtruko 12 mėnesių ar ilgiau buvo tik viena. Baudžiamųjų bylų nagrinėjimas stringa dėl teisiamųjų paieškos, civilinių bylų nagrinėjimas užsitęsia dėl pačių proceso dalyvių neaktyvumo, šalių siekimo vilkinti bylų nagrinėjimą. Pasak teismo pirmininkės V. Pankauskienės, teisėjų darbo organizavimo trūkumų ar bylų nagrinėjimo vilkinimo atvejų nenustatyta.
Straipsnio komentarai
Šilutės teisme yra teisėjų, kurių kompetencija ar sąžinė prasta ir tikriausiai pigi. Tos "teisėjos" Šilutėje jau gerai žinomos. Todėl palankiausia - "nušalinti" Šilutės teismą, jeigu nenori gaišti laiko ir bylinėtis iki aukščiausio teismo instancijos.