Kelininkai linki saugaus rugsėjo

2014-08-29, Gintaras Ramanauskas VĮ „Klaipėdos regiono keliai“ saugaus eismo ir kelių priežiūros skyriaus vyresnysis specialistas

Rugsėjo 1-oji – naujų mokslo metų pradžia visose mokymo įstaigose. Ši diena, pirmą kartą į mokyklą žengiančiam vaikui – tai naujo patyrimo šventė. Kiti po atostogų susitinka klasiokus, kursiokus. Mokykloje vaikas subręsta, mokosi ne tik mokslo dalykų, bet ir bendravimo, gerų jausmų. Tačiau ši šventė ne mažiau svarbi ir tėvams, mokyklos bendruomenei, vairuotojams ir kitiems eismo dalyviams. Deja, neilgai trunkančią šventinę nuotaiką pakeičia kasdieniniai darbai – mokslo žinių siekimas, kelias į mokyklą ir grįžimas namo.

Vaikų saugumas kelyje didele dalimi priklauso nuo suaugusiųjų požiūrio į saugų eismą, vairuotojų atsakingumo, supratimo, kad rugsėjo mėnesį po atostogų išsiblaškę vaikai gali sukelti avarines situacijas. Kiekvienais metais nepavyksta išvengti eismo nelaimių, kuriose nukenčia vaikai. Todėl ši, Mokslo ir žinių, diena puiki proga ir visiems eismo dalyviams pasikartoti saugaus eismo kelyje abėcėlę.

Jau keletą metų mūsų šalyje viena iš opiausių problemų – avaringumas. Skaudžiausia to pasekmė, kada žūsta ir sužalojami žmonės. O ypatingai skaudu, jei eismo nelaimė įvyksta per naujų mokslo metų pradžios šventę.

O regis reikėtų tiek nedaug. Gerai pagalvoti apie atsakomybę už save ir kitus prieš sėdant už vairo ar einant keliu. Valstybė, rūpindamasi eismo dalyvių saugumu keliuose, diegia saugaus eismo priemones keliuose, per informavimo priemones ragina visus eismo dalyvius pasirūpinti priemonėmis, kurios juos apsaugos keliuose nuo nelaimės, stengiasi kuo daugiau moksleivių aprūpinti atšvaitais. Tam išleidžiamos didžiulės valstybės lėšos.

Eismo įvykių statistika rodo, jog daugiausia vaikų nukenčia dėl vairuotojų kaltės, kai jie viršija leistiną greitį, pažeidžia vaikų vežimo automobiliuose taisykles, nepraleidžia vaikų pėsčiųjų perėjose.

Analizuojant avaringumo aplinkybes išaiškėja keletas priežasčių. Tai vairuotojų sąmoningas neatsakingumas, kada dėl nelabai suprantamų priežasčių nepasirenkamas saugus ar viršijamas leistinas greitis, vairuojant naudojamasi mobiliaisiais telefonais ir dar tuo pat metu spėjama išgerti kavos, pavojingai manevruojama, todėl jau pradeda veikti kiti eismo įvykį nulemiantys faktoriai.

VĮ „Klaipėdos regiono keliai“ prižiūrimuose valstybinės reikšmės keliuose yra įrengti greitį ribojantys kelio ženklai bei kitos greitį mažinančios priemonės. Yra sumontuoti stacionarūs greičio matuokliai, apie jų vietas informuoja kelio ženklai, tačiau kas mėnesį jie vidutiniškai fiksuoja po 1500-2000 greičio viršijimo atvejų. Greitis piktybiškai viršijamas, jau žinant kad to pasekmės – administracinė nuobauda, o dar blogiau tikimybė patekti į avarinę situaciją. Greičio matuokliai, bei kitokios greičio mažinimo priemonės, montuojamos pavojingose kelių atkarpose, „juodosiose dėmėse“ ir vien jau jo buvimas kelyje, normaliam vairuotojui tai ženklas susimąstyti, kad šiame ruože kažkas gali nutikti. Tačiau pasitaiko atvejų, kai gaunami vairuotojų skundai, kad tokios priemonės jiems trukdo „normaliai“ važiuoti, kad automobilis labai galingas ir negali lėčiau važiuoti. Galima tik spėlioti kokiais greičiais važiuojama, kai nėra drausminančių priemonių. Tai pats puikiausias vairuotojų neatsakingumo ir abejingumo kitų eismo dalyvių atžvilgiu pavyzdys.

Kita priežastis, įtakojanti avaringumą keliuose, tai pėstieji ir dviratininkai. Didžioji dalis eismo įvykių dėl šių eismo dalyvių įvyksta tamsiuoju paros metu, užmiesčio keliuose, kur nėra apšvietimo. Ir vėlgi galima drąsiai kartoti sąvoką „sąmoningumas“. Sužalojimo, kur nukentėjusio gydymas ilgas ir brangus, ar žūties galima išvengti panaudojus labai pigią, bet efektyvią priemonę – atšvaitą ar liemenę, žibintuvėlį.

Šia proga VĮ „Klaipėdos regiono keliai“ kreipiasi į tėvelius, mokytojus su prašymu, kad ugdant vaiko asmenybę, jau nuo pradinių klasių būtina įskiepyti ir atsakingumą eismo saugumo srityje, kad vaikas suprastų, jog atšvaitas ne žaisliukas, o priemonė, kuri gali išgelbėti nuo eismo nelaimės, kad dviratis, kaip ir automobilis, yra transporto priemonė ir gatvė yra padidinto pavojaus zona ir joje reikia elgtis labai atsakingai ir jausi pagarbą vieni kitiems.

Sveikiname visus eismo dalyvius su naujų mokslo metų pradžia ir linkime elgtis kelyje atsakingai, sąmoningai, su pagarba vieni kitiems ir taip laimingai visiems pasiekti numatytą tikslą.

Reklama: Automobiliai


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!
Apklausa
Už ką balsuotumėte?