Šeši Šilutės mokiniai – gabiausių Lietuvos vaikų autobiografijų rinkinyje

2015-05-12, Vaiva Markevičiūtė Kalbos redaktorė

Šių metų balandžio pabaigoje VšĮ Leidybos idėjų centro išleistas autobiografinių apybraižų rinkinys „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“ yra unikali, Lietuvoje pirmą kartą leidžiama tokio pobūdžio knyga, skirta jauniesiems Lietuvos talentams suburti. Jie – tautos ateitis, Lietuvos kūrėjai, tobulintojai, puoselėtojai. Jie – būsimieji šalies vadovai, mokslininkai, menininkai, sportininkai ir visuomenininkai, ateities lyderiai, ne tik kursiantys savo verslus, bet ir tapsiantys geriausiais ir geidžiamiausiais darbuotojais.   

Didžiąją knygos dalį sudaro autentiškos gabiausių Lietuvos mokinių autobiografinės apybraižos – jų net 569. Tarp pusšešto šimto gabiausių Lietuvos mokinių šeši yra Šilutės mokyklų auklėtiniai: Lukas Arlauskas, Martynas Šapalas ir Oskaras Venckus iš Šilutės Vydūno gimnazijos, Giedrė Vytuvytė iš Šilutės pirmosios gimnazijos, Kasparas Mikužis iš Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos ir Kamilė Šimkaitytė iš Šilutės Martyno Jankaus pagrindinės mokyklos.

Apybraižose vaikai pasakoja apie savo šeimas, mėgstamiausias pamokas, pasiekimus, autoritetus, dalijasi savo svajonėmis ir Lietuvos vizija po dešimtmečio. Vaikų pasakojimai išties įdomūs ir spalvingi, kupini svajonių ir ryžto tas svajones įgyvendinti. Štai Lukas Arlauskas dalyvauja įvairiose olimpiadose, tačiau didžiausiu savo užsiėmimu įvardija skaitymą. Be to, vaikinas ir pats kuria – rašo pasakas ir apysakas, verčia iš anglų kalbos. Jo pasiekimų sąraše – daugybė laimėjimų įvairiuose kūrybinio rašymo konkursuose, o 2014 m. UAB „Maxima LT“ organizuotame konkurse „Lietuvos Maximalistai“ Lukas laimėjo pagrindinę stipendiją. „Manau, kad vienas svarbiausių mano pasiekimų yra keturi kūriniai, kuriuos parašiau per ketverius metus nuo 5-os klasės. Tai yra dvi pasakos „Klevo lapelių pasaka“, „Nepaprastos bato kelionės“ ir dvi fantastinės nuotykių apysakos „Nepaprasti draugų nuotykiai“, „Pabaisų klyksmas“. Iš jų trys pirmosios knygos yra išleistos leidyklos „Varosa“, – autobiografijoje pasakoja vaikinas.

Dar vienas Šilutės talentas – Šilutės pirmosios gimnazijos mokinė Giedrė Vytuvytė. Mokykloje Giedrė labiausiai domisi tiksliaisiais mokslais, o po pamokų skuba į lengvosios atletikos treniruotes. Jai teko dalyvauti daugybėje lengvosios atletikos varžybų, biografijoje mergina skaičiuoja, kad turi didelę apdovanojimų kolekciją: 48 diplomus, 32 medalius ir 7 taures. „Aš, kaip sportininkė, stengiuosi lygiuotis į Lietuvos lengvaatletę, sprinterę Liną Grinčikaitę, nes ji yra greičiausia Lietuvos trumpų nuotolių (100 ir 200 m) bėgikė. Baigusi mokslus gimnazijoje, noriu studijuoti Lietuvos sporto universitete ir vėliau tapti trenere, kadangi man patinka bendrauti su žmonėmis, užsiimti bendra veikla“, – pasakoja ji.

Keturiolikmetis Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos auklėtinis Kasparas Mikužis daugiausia pasiekęs jaunųjų pianistų konkursuose, groja fortepijonu, nors jis gabus ir mokslams – nuo pat pirmos klasės visus trimestrus Kasparas baigia turėdamas 10 balų vidurkį. Nuo 2010 m. Kasparą globoja Michel Sogny fondas „SOS Talents“. Berniukas reguliariai dalyvauja meistriškumo klasėse ir koncertuose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, groja įvairiuose jaunųjų pianistų konkursuose, yra daugkartinis respublikinių ir tarptautinių konkursų laureatas. Ne kartą yra apdovanotas diplomais už geriausią Johano Sebastiano Bacho, Balio Dvariono, baroko epochos, virtuozinių kūrinių atlikimą. „Didžiuojuosi visais pasiekimais, kuriais turiu galimybę garsinti Lietuvą pasaulyje. Didžiuojuosi koncertais Batumio koncertų salėje, kuriuos stebėjo Lietuvos ir Gruzijos prezidentai, vyko televizijos transliacija per „Mezzo“ kanalą. Taip pat džiaugiuosi koncertu Lenkijoje, UNESCO organizuotame renginyje, skirtame Nobelio taikos premijų laureatų susitikimui „EMMA for Peace“. Taip pat mane džiugina laimėjimai tarptautiniuose konkursuose „Renaissance“ ir „Young Musician Tallinn“, – savo laimėjimus apibendrina jis.

„Šioje knygoje subūrėme vaikus, apdovanotus įvairiose mokslo ir meno olimpiadose bei konkursuose, pelniusius prizus sporto varžybose, tuos, kuriais didžiuojasi ne tik tėvai, mokyklų vadovai, draugai, bet ir visos Lietuvos piliečiai. Esame tikri, apie juos po 20 ar 50 metų skaitysime vadovėliuose ir enciklopedijose. Tikime, kad ši knyga taps unikaliu dokumentu, kuriame įamžinta iškilių Lietuvos kūrėjų kelio pradžia. Džiugu pastebėti, kad didžioji dauguma knygoje aprašomų vaikų savo ateitį nori kurti Lietuvoje, o planuojantys studijuoti užsienyje patirties pasisėmę svetur žada grįžti į tėvynę. Dauguma šių mokinių yra socialiai atsakingi, juos jaudina emigracijos problema ir jie pasiryžę ją spręsti“, – pasakoja knygos redaktorė Vaiva Markevičiūtė. Pasak redaktorės, visiems autobiografinių apybraižų autoriams labai svarbi šeima, ji jiems – viena pagrindinių vertybių ir gyvenimo orientyrų. „Dažnas knygos herojus, paklaustas, ką laiko savo autoritetu, įvardija savo tėtį ar mamą. Kai kurie vaikai, pasakodami apie savo šeimą, užsimena, kad kitoje tokio pobūdžio knygoje tikisi pamatyti ir savo jaunesniojo brolio ar sesės biografiją“, – šypsosi V. Markevičiūtė.

Be autobiografijų knygoje pateikiamos Lietuvos mokinių pasiekimų nacionalinėse mokslo ir meno olimpiadose bei tarptautinėse sporto varžybose apžvalgos. Taip pat pristatomos mokymo įstaigos, kolektyvai ir organizacijos, kurios kasdieniu savo darbu užtikrina, kad jaunieji Lietuvos talentai galėtų atskleisti ir tobulinti savo gabumus. Ši talentų kalvė – tai sėkmingos valstybės pamatas. Knygoje dėmesys skiriamas ir talentų arenai – svarbiausiems moksleivių konkursams ir organizacijoms, kuriose savo išskirtinius gebėjimus mokiniai gali parodyti jau dabar.

Nepamiršti ir talentų draugai, savo veikla padedantys jaunuoliams siekti pačių didžiausių aukštumų. Knyga užbaigiama savotiška Lietuvos gimnazijų garbės lenta, kurioje skelbiami geriausių mokinių penketukai ir šių mokinių mokytojai. Šioje garbės lentoje – ir Šilutės pirmoji gimnazija, Šilutės Vydūno gimnazija, Šilutės rajono Švėkšnos „Saulės“ gimnazija, Šilutės rajono Vainuto gimnazija, Šilutės rajono Žemaičių Naumiesčio gimnazija.

Jauniesiems talentams neabejingi ir žymūs šalies žmonės. Knygoje visokeriopos sėkmės jiems linki Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, kultūros ministras Šarūnas Birutis, švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis ir būrys Lietuvai nusipelniusių, jaunuoliams sektinu pavyzdžiu ir autoritetu esančių žmonių, tai – Lietuvos Respublikos Seimo narė Agnė Bilotaitė, mobiliųjų programų platinimo bendrovės „GetJar“ ir rizikos kapitalo fondo „Nextury Ventures“ įkūrėjas Ilja Laurs, operos solistas Edgaras Montvidas, ledo ritulininkas Dainius Zubrus ir kiti. „Ši knyga kartu yra įsipareigojimas. Lietuvos ateities lyderių ugdymas – tai ne tik pilietiškų tėvų, atsidavusių mokytojų ir trenerių atsakomybė. Mes visi privalome padėti vaikams atsiskleisti, tobulinti savo sugebėjimus. Turime sudaryti sąlygas jaunuoliams tapti daug darančiais Lietuvos lyderiais“, – specialiai knygai „Kas bus kas. Lietuvos ateitis“ rašo Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Jaunuosius Lietuvos sportininkus, kūrėjus, visuomenininkus ir mokslininkus rekomendavo Lietuvos bendrojo lavinimo ir meno mokyklos, sporto centrai, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, mokinių organizacijos, užsienyje esančios lietuvių mokyklos, kitos įstaigos. Biografijos spausdintos gavus tėvų leidimą.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!