Seimas: minimali pensija turėtų siekti 50 proc. atlyginimo
Senatvės pensija Lietuvoje ateityje turėtų užtikrinti teisę į normalų pragyvenimo lygį ir pasiekti 50 proc. vidutinio darbo užmokesčio. Tai numato Europos socialinės chartijos straipsnis, dėl kurio taikymo Lietuvoje spręs Seimas.
„Nepaisant to, kad straipsnis neprivalomas, tai nereiškia, kad mes to neturėtume siekti. Aš manyčiau, kad ta siekiamybė turi būti. Jeigu mes nustatytume, kad tas Chartijos straipsnis taptų mums privalomas galbūt po tam tikro laiko, išlaikant tam tikrus terminus, tai būtų siekiamybė valstybei, ką mes turėtume žiūrėti, ir tai galėtų paskatinti kartu mažinti socialinę atskirtį ir kitus socialiai svarbius klausimus“, – aiškino pasiūlymą Seimui pristatęs „darbietis“ Vytautas Gapšys.
Seimas antradienį pradėjo svarstyti įstatymo dėl 1996 metų Europos socialinės chartijos ratifikavimo pataisas – 2001 metais priimtas įstatymas numato, kad nuostata dėl minimalios pensijos Lietuvai neprivaloma. Už tai balsavo 53 Seimo nariai, o susilaikė 3. Toliau jų Seimas imsis birželio 25-ąją.
„Darbiečiai“ nurodo, kad Europos socialinių teisių komitetas yra išaiškinęs, jog minimali pensija, kuri užtikrintų teisę į normalų pragyvenimo lygį, negali būti mažesnė nei 50 proc. vidutinio darbo užmokesčio (VDU), atskaičius mokesčius.
VDU šalies ūkyje (be individualių įmonių) 2014 metų ketvirtą ketvirtį siekė 553,9 euro po mokesčių.
Vidutinė senatvės pensija šių metų kovą buvo 241,97 euro, o turint būtinąjį stažą – 251,58 euro.