Eurui ateinant kainos kyla, žmonės pyksta - pažeidimų nėra
Kirpyklos „Dailutė" savininkė D. Ališauskienė sakė, kad kirpykla kainų kol kas nepadidino, bet kitais metais žada jas apvalinti, tačiau visada atsižvelgs į klientus ir bus jiems „lankstūs".
Anądien šilutiškis Zenonas, užėjęs į Lietuvininkų gatvėje esančią kirpyklą „Laura“, buvo nemaloniai nustebintas. Anksčiau vyriškas modelinis kirpimas čia kainuodavo 20 litų, o dabar kainoraštyje jis išvydo – 24,17 Lt. Paslauga pabrango daugiau nei 20 procentų. Kodėl? Pasipiktinęs vyriškis kreipėsi į „Šilokarčemos“ redakciją, prašydamas išsiaiškinti, jo nuomone, absurdišką situaciją.
Tikrinama, ar perskaičiuota teisingai
Nuo rugpjūčio 22 dienos daugiau nei 350 specialistų iš Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos ir kitų kontroliuojančių institucijų tikrina, ar prekių ir paslaugų kainos jų skelbimo vietose nurodytos litais ir eurais bei ar kainos į eurus perskaičiuotos teisingai.
„Nustačius pažeidimus dėl kainų skelbimo litais ir eurais, pirmą kartą nebus taikomos labai griežtos sankcijos. Tokiu atveju kontroliuojančių institucijų atstovai surašys administracinių teisės pažeidimų protokolą ir fiziniams asmenims skirs įspėjimą, o juridiniams asmenims įspėjimą arba baudą iki 1 tūkst. litų bei nustatys terminą pažeidimui pašalinti. Už pakartotinius pažeidimus sankcijos bus griežtesnės – fiziniams asmenims bus skiriama iki 5 tūkst., o juridiniams asmenims nuo 1 tūkst. iki 10 tūkst. litų baudos“, – pažymėjo teisingumo ministras Juozas Bernatonis.
Be to, kai kuriais atvejais verslininkams gali būti taikomos ir Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo numatytos baudos, kurios gali siekti iki 120 tūkst. litų, jeigu ši bauda neviršija 6 proc. prekybininko metinių pajamų praėjusiais metais.
Prekių ir paslaugų kainos litais ir eurais turi būti nurodomos visose prekybos ir paslaugų teikimo vietose, kuriose siūloma įsigyti prekę ar paslaugą, prekių ir paslaugų reklamoje, taip pat ir nuotolinės prekybos bei paslaugų teikimo vietose – internetinėse parduotuvėse ir pan.
Dvejopos kainos nurodomos kainų etiketėse, kainoraščiuose ar kitose informacijos apie prekių ir paslaugų kainas pateikimo priemonėse, kurios vartotojams turi būti lengvai prieinamos prieš įsigyjant prekę ar paslaugą.
Pasiaiškinimas: nereikės skaičiuoti eurocentų
Taigi, tikrinama, ar kainos į eurus perskaičiuotos teisingai. Tai daryti sumanyta todėl, kad pirkėjai ar paslaugų gavėjai įsidėmėtų kainą eurais ir po Naujųjų metų, kai mokėti reikės jau tik eurais, matytų, ar nepadidinta prekės ar paslaugos kaina.
Kai kurios Šilutės m. kirpyklos jau dabar pakėlė paslaugų kainą, t. y. suapvalino kainą, kad po Naujųjų metų nereikėtų atsiskaityti eurais ir kažkiek tai eurocentais.
„Šilokarčemos“ žurnalistas nuvyko į kirpyklą „Laura“. Ten matomoje vietoje esančiame paslaugų kainininke nurodyta, kad vyriškas modelinis kirpimas kainuoja 24,17 Lt / 7 € (o anksčiau tai juk buvo tik - 20 Lt).
„Lauros“ savininkė Rima Dėkuvienė sakė, kad čia yra viskas teisingai paskaičiuota, ir taip, kad nuo sausio 1-osios nereikėtų kirpėjai ar klientui nereikėtų ieškoti ir skaičiuoti eurocentų.
„Mes medžiagas gauname taip pat pabrangusias, kiekvienąkart produkcija mums atvežama vis brangesnė, - pasakojo R. Dėkuvienė. – Mūsų kainos atitinkamai turi būti pagal tai. Viskas brangsta, elektra brangsta, kaip jūs galvojate, kaip mes turime išgyventi. Aš nesuprantu, kur čia yra pažeidimas, jūs visur pereikite, pažiūrėkite. Parduotuvėse yra lygiai taip pat. Vaistinėse vaistai brangsta. Svarbu, kad čia, kirpykloje, yra teisingai paskaičiuota“.
Žurnalistui pasidomėjus, kodėl ūsų kirpimas nuo 1 ar 2 litų pabrango iki 1 euro (juk tokiam darbui jokių preparatų nereikia), R. Dėkuvienė paaiškino: „O kodėl jūs neįvertinate mūsų darbo. Mūsų darbas – rankų darbas. Visą dieną dirbame iškėlusios rankas, juk čia ne koks aparatas – atėjo, nuskuto ir viskas. Vokietijoje vyro apkirpimas kainuoja nuo 15 iki 30 eurų. Todėl jie ten kerpasi namuose, mašinėlėmis skutasi, nes kirpykloje yra per brangu“.
Bekalbant su šios kirpyklos savininke, prie kainininko priėjo pagyvenęs vyriškis, nustebęs paklausė: „Kodėl tiek daug pabrango plaukų kirpimas?“. Išgirdęs atsakymą apsisuko ir išėjo pro duris...
Kainos tokiu pat būdu perskaičiuotos buvusio buitinio kombinato pastate esančioje kirpykloje, taip pat „Stilenėje“ ir kitur.
Kitur nepabrango, nors kainas jau perskaičiavo
Deja, ne visos kirpyklos „šoko“ iš anksto padidinti paslaugų kainas, o perskaičiavo jas tokias, kokios šiandien yra. Štai M. Jankaus gatvėje esančios kirpyklos „Laimė“ patalpų savininkė Jovita Degutienė „Šilokarčemai“ sakė visai nesidominti kirpėjų darbu ir paslaugų kainomis. Kirpėjos pačios sprendžia, kokia turi būti kirpimo kaina, jos pačios ir perskaičiavimus iš litų į eurus atliko.
Dabar kirpyklos „Laimė“ paslaugų kainininke nurodyta, kad vyrų kirpimas kainuoja nuo 7 iki 20 litų. Jau perskaičiuota ir matomoje vietoje pakabintame kainininke parašyta, kad nuo sausio 1-osios reikės mokėti nuo 2,03 iki 5,79 euro.
Lietuvininkų gatvėje įsikūrusios kirpyklos „Dailutė“ savininkė Dalia Ališauskienė irgi kalbėjo panašiai – paslaugų kainos dar nepakeltos, dabar vyrų kirpimas kainuoja nuo 5 iki 20 litų. Kitais metais, pasak D. Ališauskienės, kainas reikės neišvengiamai kelti.
„Tegul klientai pyksta ar ne, bet taip bus. Nuolatinį klientą kartą galime ir už dyką apkirpti, jei jis tuo metu neturi pinigų. Plaukų kirpimas mūsų kirpykloje daug metų nebrango, bet dabar tiekėjai pakėlė medžiagų kainas, tai jie padarė dėl artėjančio euro įvedimo. Be to, klientai nežino, kad vien tik žirklių pagalandijimas kainuoja 30 litų, o galąsti jas reikia kartą per mėnesį. Tuos pinigus irgi kažkas juk turi uždirbti“, - pasakojo D. Ališauskienė.
Mums bekalbant į kirpyklą užsuko Jonas, neseniai grįžęs iš Anglijos. Jis sakė, kad daugiau toje šalyje nebesikirps, nes ir paslaugos kokybė Anglijoje prastesnė, ir tai kainuoja net 12 svarų sterlingų (apie 50 litų). Jonas pasakojo, kad šampūnas Anglijoje kainuoja keliskart pigiau nei Lietuvoje, todėl akivaizdu, jog klientus anglės kirpėjos dar labiau apiplėšinėja.
Pažeidimų nėra, tik – pasipelnymas
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Viešųjų ryšių vyriausiasis specialistas Vitas Jonas Ūsas „Šilokarčemai“ paaiškino, kad jeigu kaina būtų suapvalinta neteisingai, tai būtų pažeidimas. Pasak jo, viešojo maitinimo įmonėse šiuo metu irgi yra tokia pat situacija – kainos kai kur didėja.
„Valstybė privataus verslo kainų nekontroliuoja. O kainas, kurias nustato valstybė, kontroliuoja Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija“ – teigė V. J. Ūsas.
Kirpykloje padidėjusios kainos supykdė pastovų klientą.
Reklama: kėdės kirpykloms