Vilties dar yra: pensininkai už šiukšlių tvarkymą gal mokės mažiau
Pensinio amžiaus Trakininkų kaimo gyventoja I. Martinavičienė laukia nesulaukia, kada ir Pagėgių krašte pensininkams bus teikiamos tokios kaip ir Šilutėje komunalinių atliekų tvarkymo lengvatos.
Turbūt dauguma mūsų esame girdėję frazę „gyvenimo saulutė jau leidžias“. Šitie žodžiai netrykšta džiaugsmu, o apie optimizmą nebėra nė ką kalbėti. O štai garbingo amžiaus sulaukusi Trakininkų kaimo (Lumpėnų sen.) gyventoja Irena Martinavičienė dar turi viltį, mažytę viltį: gal atsiras Pagėgių savivaldybės administracijoje žmonių, kurie sumažins jai mokesčius už šiukšlių išvežimą ir taip palengvins nepriteklių kupiną senatvę.
I. Martinavičienė „Šilokarčemos“ žurnalistui guodėsi, kad buitines atliekas iš jos sodybos kieme esančio individualaus konteinerio išvežė spalį, lapkritį, gruodį, sausį, vasarį. Ir po to šiukšlių surinkimo mašina nebepasirodė. Kodėl? Moteris dėl to pasiskundė Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro rinkliavos administratorei Pagėgiuose Aidai Povilaitytei. Ši pasakė: „Kai tik neišveš, skambinkite, pasakykite“. Vis tiek nevežė tų atliekų, I. Martinavičienė, kaip buvo liepta, skambino, bet į skambučius niekas nebeatsiliepė.
Rinkliavos už buitinių atliekų tvarkymą mokėjimo pranešime konstatuojama, kad I. Martinavičienei rinkliavos dydis paskaičiuotas pagal 54,98 kv. m dydžio plotą vieno buto pastate, kuris yra kaime. Kiekvieną ketvirtį ji turi mokėti po 24,75 lito, per metus – 99 Lt.
Šiųmetę vasarą sutuoktinį palaidojusi I. Martinavičienė pasakojo: „Gaunu 324 litų pensiją ir 110 litų našlės pensiją. Dažnai einu pas gydytoją, kankina daugybė ligų, vaistams esu priversta išleisti gerokai daugiau nei po 100 litų kiekvieną mėnesį. Reikia ir už elektrą mokėti. O šiukšlių, kai atvažiuoja mašina, nors tai būna retkarčiais, išveža maždaug vos po pusę kibiriuko, ir tik visokių polietileninių maišelių. Mokėti už jas reikia brangiai. Kadangi liko pinigų po vyro laidotuvių, sumokėjau iš anksto už visus šiuos metus“.
Senolė džiaugiasi, kad šiame kaime nors už vandenį mokėti nereikia – būtų dar daugiau išlaidų. Ji jau nebepajėgia pati vandens iš šulinio parsinešti, todėl žentas savaitgaliais prineša ir pripila pilnus kubiliukus.
„Malkas reikia pirkti, jos pabrangusios, nebeužtenku pinigų. Gerai, kad buvęs žento klasės draugas vežioja tas malkas, tai jis šiek tiek palauks pinigų. Malkas reikia du kartus pirkti – pavasarį ir rudenį, viena jų priekaba kainuoja 700 litų, per metus išeina 1 400 litų. Turiu tris vaikus, bet jie neturi galimybės mamai padėti. Sūnus – Vokietijoje su visa šeima, duktė – Jurbarke, irgi su šeima, ten daug moka už šilumą, o čia, kaime, kita duktė – ji kartais valgyti atneša. Jie taip pat patys malkas perka, patiems pinigų reikia“, - šluostydama ašaras pasakojo I. Martinavičienė.
Ji sakė skambinusi atliekų tvarkytojams į Tauragę, sakė, kad vyras miręs, tų šiukšlių būna labai mažai, ir piktinosi, kad ten niekas į kalbas nesileidžia. Išgirdo tik „paguodą“: „Taip yra, tiek mokėti privaloma, nieko mes nepakeisime“. Prašė seniūnės pagalbos, ji irgi atsakė niekuo negalinti pagelbėti. Tada I. Martinavičienė paskambino į „Šilokarčemos“ redakciją.
Pagėgių politikai šykštūs lengvatoms?
Tad „Šilokarčema“ pasidomėjo, ar gali kas nors padėti senam žmogui. Gal galima tokiems asmenims suteikti kokias nors lengvatas šiame šiukšliname ir ne visiems suprantamame reikale?
Pagėgių savivaldybės tarybos 2012 m. balandžio 26 d. sprendimu Nr. T-104 patvirtintas vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą lengvatų teikimo tvarkos aprašas. Lengvatos teikiamos Pagėgių savivaldybės biudžeto sąskaita.
Pagal aprašo nuostatas, tokių lengvatų tėra vos dvi. Vietinės rinkliavos dydis mažinamas 20 procentų: pensinio amžiaus gyventojams, kurie turi sunkų neįgalumo lygį; asmenims, pripažintiems darbingais (0–25 proc.) ir kuriems yra skirta slaugos išlaidų tikslinė kompensacija.
Asmenys, norintys, kad jiems būtų suteikta nustatyta lengvata, Pagėgių savivaldybės administracijos direktoriui turi pateikti prašymą ir atitinkamus dokumentus.
Tad kiek tokių prašymų pateikta? Savivaldybės administracijos Architektūros, gamtosaugos ir paminklosaugos skyriaus vyriausiosios specialistės Ligitos Budrikienės teigimu, prašymų buvo gauta: 2012 m. – 9, 2013 m. – 11, šiemet – 1. Akivaizdu, kad Savivaldybės biudžetui tokių lengvatų apmokėjimas kainuoja įspūdingai mažai.
Šilutės rajono savivaldybė kompensuoja nepalyginamai daugiau lengvatų nei kaimyninė Pagėgių savivaldybė. Š. m. vasario pabaigoje vienas respublikinis dienraštis teigė: „Šiuo metu rinkliavos lengvatą gauna apie 1 960 pensinio amžiaus Šilutės rajono gyventojų. Dėl to Savivaldybė netenkanti apie 100 tūkst. litų pajamų per metus“. Nereikėtų pamiršti, kad Pagėgių savivaldybėje yra maždaug penkis kartus mažiau gyventojų nei Šilutės rajone, todėl perskaičiavus Pagėgių krašte lengvatas turėtų gauti apie 400 senolių.
Tiek daug pensinio amžiaus lengvatų gavėjų Šilutės rajone yra todėl, kad čia nedirbantys pensininkai (jei gyvena abu sutuoktiniai ir bute nėra darbingų asmenų) gauna 30 proc. lengvatą. Vienišiems pensininkams suteikiama net 50 proc. lengvata. Pagėgiuose tokių dalykų nėra.
„O, kad tokios lengvatos būtų ir pas mus“, - perskaitę šį straipsnį tikriausiai atsidus ne vienas Pagėgių krašto pensininkas.
Vilties dar yra...
O ką apie tai gali pasakyti pats Pagėgių savivaldybės „gaspadorius“, meras Virginijus Komskis?
„Gal padiskutuokime, kiek Šilutės rajono savivaldybė nesurinko lėšų, ir kiek Pagėgiai surinko, - sakė V. Komskis. – Čia ne Šilutė, čia į Pagėgius prisiskambinote. Pas mus kol kas nėra lėšų per daug, kad galėtumėme perskirstyti lengvatoms. Pas mus lengvatomis užsiima Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Alvidas Einikis, dėl šiukšlių geriau galėtų atsakyti jis, o ne meras. Jis yra komisijos dėl lengvatų pirmininkas. Prašau, jam paskambinkite“.
A. Einikis: Gal kai bus keičiamos taisyklės, atsiras kažkokia pastovi dalis, o kita dalis sveriama ar matuojama. Tada pagal faktinį kiekį tai moteriškei, jeigu ji sukaups, pavyzdžiui, vieną konteinerį per metus, reikės žymiai mažiau mokėti“.
Paskambinome. A. Einikis paaiškino: „Ta moteriškė suvokia, kad rinkliava už komunalinių atliekų tvarkymą yra tai, ką ji namuose į konteinerį išmeta. Visuotinė rinkliava yra už tai, ką ji išmetė ir į kitą šiukšliadėžę. Ji gyvena kaime, jeigu kompostuotų, iš karto gautų nuolaidą. Antra, ji gali pasirinkti – arba mokėti pagal gyvenamąjį plotą, arba pagal deklaruotą asmenų skaičių būste. Pensininkams kol kas jokių išimčių nedarome. Jeigu ateityje gyventojai pareikš pageidavimų, pasiūlymų, mes tokius klausimus svarstysime. Aplinkos ministerija dar nepateikė naujos skaičiavimo tvarkos, o kai bus keičiamos taisyklės, tai bus keičiamos ir lengvatos. Mano žmonos mama taip pat gyvena vieniša, jai irgi kyla labai daug klausimų, sako tiek daug atliekų nesukaupianti. Gal kai bus keičiamos taisyklės, atsiras kažkokia pastovi dalis, o kita dalis sveriama ar matuojama. Tada pagal faktinį kiekį tai moteriškei, jeigu ji sukaups, pavyzdžiui, vieną konteinerį per metus, reikės žymiai mažiau mokėti“.
Bet yra kaip yra, tokia kol kas tvarka Pagėgiuose, tokius sprendimus priima vietos politikai – Tarybos nariai, kurie irgi turi garbaus amžiaus sulaukusių tėvų ar giminaičių – žilagalvių, skurstančių ir kurių gyvenimo saulutė jau leidžias.