Valdininkai šildosi elektriniais radiatoriais, o mokinius „išvaro“ atostogų
Dar ne taip seniai, rodos, prasidėjo mokslo metai, o jau kitą savaitę bendrojo lavinimo mokyklose prasideda savaitės trukmės rudens atostogos. Viskas būtų kaip ir įprasta, jei ne tai, kad, lyginant su visos Lietuvos mokyklomis, Šilutės rajone šios atostogos yra savaite paankstintos.
Atostogos – ne tik poilsis
Tuo metu, kai mokiniai gali šiek tiek ilgiau rytais pamiegoti, pabūti lauke bei nejausti atsakomybės mokantis ar ruošiant pamokas, mokytojai tuo metu rimtai dirba. Atostogų metu pamokos nevyksta, tačiau pedagogo darbas toli gražu ne tik iš pamokų susideda. Mokinių atostogos tinkamas metas skirti kvalifikacijos kėlimui, tarpusavyje pasidalinti patirtimi ar aptarti įvairius dalykus, pagilinti žinias seminaruose. Juos mokinių atostogų metu pedagogams rengia universitetai, įvairūs kvalifikacijos tobulinimo ar kėlimo institutai, pagaliau, organizuojasi ir pačios mokyklos. Tačiau Šilutės rajono mokytojams juose dalyvauti yra problematiška, nes rudens atostogų laikas Šilutės rajone yra viena savaite paankstintas ir nesutampa su Lietuvoje Švietimo ir mokslo ministerijos Bendrajame ugdymo plane paskelbtomis rudens atostogomis. Tad tie mokytojai, kurie nori pasigilinti į naujoves, turi vykti tuo metu, kai mūsų rajone jau baigėsi atostogos, o kitur jos tik prasideda.
Nepatogumus jaučia ir mokiniai. Ne vienas turi draugų ar giminaičių kituose rajonuose. Yra norinčių važiuoti vieniems pas kitus. Pagaliau, tie patys universitetai ar kolegijos taip pat ir moksleiviams, norėdami ateityje turėti studentų, rengia įvairius seminarus. Todėl mokiniai, nežiūrint pasibaigusių atostogų, važiuoja ten ir nedalyvauja pamokose. Iš šono žiūrint, lyg ir nieko tokio, jei išvykus tą savaitę mokytojui į seminarą nevyksta kokia pamoka, ar klasėje ne visi mokiniai, tačiau bendra tvarka ir darbo ritmas išsibalansuoja.
Priežastis – šiluma
Šio išbalansavimo priežastis labai elementari – milžiniškos Savivaldybės skolos. Viena jų – už šildymą. Todėl savaitę ankstindami rudens atostogas Šilutės rajono vadovai nusprendė šiek tiek pataupyti, nes tuo metu, kai prasideda atostogos, mokyklos yra nešildomos.
Tačiau taip darant nepatogumų ir diskomforto turi tie, kurie mokyklose būna ir tuo metu, kai vyksta pamokos, ir kai jos baigiasi ar yra mokinių atostogos. Tai raštinių darbuotojai: sekretorės, buhalteriai, mokyklų vadovai, jų pavaduotojai bei mokyklą aptarnaujantis personalas.
Sunkiausia nešildomos mokyklos patalpose būti tiems, kurie dėl darbo pobūdžio nejuda. Tačiau nereikia būti naiviems – tuo metu darbo vietos šildomos elektriniais radiatoriais. O tai kainuoja. Gal ir mažiau nei reikėtų mokėti už visos mokyklos šildymą, tačiau padidėja elektros sąnaudos.
Meras problemos nemato
Jei tai nebūtų sisteminga, tai gal ir nebūtų apie ką kalbėti. Tačiau ši situacija kartojasi metai iš metų, tad ne vieną mokytoją ima erzinti. Buvo įdomu sužinoti Šilutės rajono savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio nuomonę apie tai. Juo labiau, kad jis pats pedagogas, dar ne taip seniai buvęs Vainuto gimnazijos direktoriaus pavaduotoju.
Tačiau paklaustas apie tai jis nustebo. Anot jo, jis pirmą kartą girdi, kad toks atostogų nukėlimas sukelia kokių nors nepatogumų. Ir pridūrė, kad nemato jokios problemos. Jei vieną savaitę paankstinamos atostogos, tai sutaupomos šildymo lėšos. Jo nuomone, mokytojai atostogų metu gali tobulintis namuose. O kitos mokyklos gali pašildyti kokį vieną korpusą, jei yra tokia galimybė. Jis sakė, kad taip daryti galima Vainuto gimnazijoje. Yra darbininkų kietu kuru kūrenami katilai, todėl galimybė šildyti vieną korpusą yra. Tačiau merui priminus, kad šildymas pradedamas, kai įsakymą dėl to parašo Savivaldybės administracijos direktorius, o ne mokyklos direktorius, meras laikėsi nuomonės, kad esą kaip ir kada šildytis gali nuspręsti ir pati mokyklos bendruomenė.
O tose mokyklose, kur taip padaryti negalima, meras taip pat nemato problemų. Tuomet kai kuriuos kabinetus, kur dirba administracija, galima pasišildyti įjungiant elektrinius radiatorius.
Tad neįjungus centralizuoto šildymo galima šiek tiek pataupyti. O į klausimą, kodėl Šilutės rajono savivaldybė iki šiol nesikreipė į švietimo ministrą, kad būtų pasinaudota Šilutės rajono taupymo patirtimi ir atostogos būtų paankstintos visoje Lietuvoje, V. Laurinaitis sakė, kad jei tai išties problema, tai galbūt verta kreiptis. Baigdamas pokalbį meras teigė, kad yra daug metų dirbęs švietimo sistemoje ir mato didesnių problemų, kurias Savivaldybės administracija turi spręsti.