504-asis Šilutės gimtadienis paminėtas 24-ąjį kartą, švęstas 15 valandų
Iškilmingas H. Šojaus dvaro atidarymas, kuriame etnografinio Mažosios Lietuvos regiono savivaldybių merai pasirašė bendradarbiavimo sutartį.
Paskutinį pavasario šeštadienį Šilutė šventė jau 504-ąjį miesto gimtadienį. Ši tradicinė šventė šiemet surengta 24-ąjį kartą ir pavadinta „Kožna žuvis turi savo žuvininką“. Net 15 valandų, nuo 9 val. ryto iki beveik vidurnakčio, pamario krašto žmonės bei gausybė svečių ne tik iš Lietuvos, bet ir kaimyninių šalių, klausėsi koncertų, patys dainavo bei šoko, lankėsi parodose, dalyvavo visokiose linksmybėse.
Pirmasis šventės renginys – ekumeninės pamaldos už miestą ir miestiečius Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčioje. Šilutiškius laimino bei pasveikino Šilutės katalikų šv. Kryžiaus bažnyčios parapijos klebonas dekanas Stasys Toleikis, Šilutės M. Liuterio evangelikų liuteronų bažnyčios parapijos klebonas kunigas Remigijus Šemeklis ir Šilutės evangelikų baptistų bažnyčios pastorius Rimas Čeliauskas.
Šv. Mišioms pasibaigus, nuo 10 val., pradėjo veikti Amatininkų mugė Lietuvininkų gatvėje. Jos dalyviais buvo apie 200 tautodailininkų, liaudies meistrų bei įvairių prekeivių ne tik iš mūsų krašto, bet ir iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Rokiškio, Vilkaviškio, Druskininkų, Tauragės, Šilalės, Palangos, kitų Lietuvos vietovių.
Vydūno skverelyje, Tilžės gatvėje, šventės dalyvius svetingai pasitiko ir su miesto gimtadieniu pasveikino tradiciniai miesto gimtadienio pusryčiai Žibų kaimo „Arbatinėje“. Čia koncertinę programą pristatė Pagėgių savivaldybės Meno ir sporto mokyklos gitarisčių ansamblis su programa „Pasveikinkim vieni kitus“ (vad. Sigitas Stankus), Šilutės vaikų lopšelio-darželio „Pušelė“ vaikų ir pedagogų folkloro ansamblis „Žuvininkai“ su programa „Ei, tu vaike pamarės“ (vad. Irena Žėkienė), Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos folkloro ansamblis „Bruknelė“ su programa „Gurgu gurgu į Šilutės turgų“ (vad. Rasa Dulkienė, Violeta Lukočienė), Šilutės Žibų pradinės mokyklos edukacinė mokyklėlė „Kliuperis Tau“ (vad. Rasa Jankauskienė, Daiva Šarlauskienė).
Rūbų salonas „Kleidė“ ir jo savininkė Reda Petravičienė pristatė kolekciją „Galantiškieji modistai“. Čia veikė ir Vydūno gimnazijos moksleivių dailės darbų paroda „Mano mieste, Tau tūkstančiai vardų...“ (mokytoja Audronė Stasiulienė).
Prie H. Šojaus dvaro amatų centro (Lietuvininkų g. 4) šventės dalyvius sveikino žuvininkų jomarkas. Šio renginio vedėjos Indrė Skablauskaitė ir Vaida Galinskienė šventės dalyvius supažindino su istorinių žvejybos reikmenų ekspozicija, kvietė dalyvauti žvejiškose rungtyse, žaisti įvairius žaidimus.
Ten pat vyko ir įvairūs edukaciniai užsiėmimai. Chemikė Gitana Zaleskienė paaiškino, kaip pasigaminti muilo, tinkančio ne tik žvejo rankoms. Sertifikatą turintis tautodailininkas Algirdas Marčius visus žavėjo gintaro amuletais ir paslaptimis, o keramikė Rita Valaikienė – molio žuvimis. Apie stebuklingųjų žolelių poveikį žvejų stiprybei kalbėjo Medicinos muziejaus muziejininkas Rolandas Minevičius, išsidrožti medines žuveles kvietė tautodailininkas Vytautas Rauktys, gyvenantis krašte, kur žuvys nežvejojamos – Vainuto seniūnijos Balčių kaime.
Apie žvejų papročius ir tikėjimus dainavo bei pasakojo folkloro ansambliai „Ramytė“ (vad. Giedrė Pocienė), „Verdainė“ (vad. Regina Jokubaitytė), kapela „Karčema“ (vad. Vygantas Stoškus).
Oficialiąją Šilutės gimtadienio šventę pradėjo Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų orkestras (meno vadovas ir dirigentas Pranciškus Memėnas).
Kadangi šie metai yra Etnografinių regionų metai, Pamario pagrindinės mokyklos 3b klasės mokiniai (mokytoja Irma Kelpšienė) scenoje pristatė Žemaitiją, Suvalkiją, Aukštaitiją, Dzūkiją ir Mažąją Lietuvą, į medinį luotą pripylė iš etnografinių regionų atvežto vandens.
Sveikindamas šventės dalyvius Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis kalbėjo: „Šiemet mes minime Etnografinių regionų metus, kuriais siekiame išsaugoti regionų kultūrinį-istorinį paveldą. Tie, kas myli papročius ir tradicijas, myli savo kraštą, savo valstybę. Šilutėje nuo seno kūrė gyvenimą žmogus ir vanduo, gyvenimas šiame krašte persipynęs tarsi pynė ir neįsivaizduojamas be vandens. Čia klestėjo žvejyba ir žvejybos amatai. Todėl neatsitiktinai 504-ojo Šilutės gimtadienio šventės pavadinimas yra skambiu pavadinimu „Kožna žuvis turi savo žuvininką“. Tad būkime šiandien visi žvejais – žvejokime gerą orą, geras nuotaikas, gerus įspūdžius“.
Seimo pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis sveikino su gražia švente, pasidžiaugė, kad miestas pasipuošė dar vienu gražiu statiniu, nuo kurio istoriškai prasidėjo Šilutė, restauruotu Hugo Šojaus dvaru. Jis išreiškė viltį, kad šie statiniai tarnaus žmonėms, turizmui, kad čia atvažiuos daugiau svečių ne tik iš Lietuvos, bet ir iš visos Europos – jie pamatys, koks gražus Šilutės kraštas ir kokia graži Mažoji Lietuva.
Seimo narys Artūras Skardžius teigė, kad Šilutės turtai ir vertybės yra tai, ką šimtmečius kūrė garbūs ir išmintingi šio krašto žmonės.
Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, beje, šilutiškis, scenoje jautėsi kaip tikras namiškis: „Kiekvieną savaitgalį parvažiuoju iš Vilniaus, susitinku jus, pabendrauju, bet šitoje šventėje yra visai kitokia atmosfera. Linkiu išsaugoti tą grožį, kokį turime čia, Šilutėje. Tai yra mums duota Dievo dovana“.
Taip pat kalbėjo užsienio svečių delegacijų iš Lenkijos, Latvijos, Rusijos vadovai, taip pat Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas, Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis, Jurbarko rajono savivaldybės meras Skirmantas Mockevičius.
Po to vyko H. Šojaus dvaro atidarymo ceremonija, kurioje etnografinio Mažosios Lietuvos regiono savivaldybių merai iškilmingoje aplinkoje pasirašė bendradarbiavimo sutartį.
Miesto šventėje buvo patenkinti visi šilutiškių meniniai įnoriai
Vakarėjant miestelėnai galėjo stebėti scenoje vykusį šokių festivalį „Šokim, trypkim, žuveles baidykim“. Jame dalyvavo Šilutės rajono liaudies šokių kolektyvai: Šilutės Žibų pradinės mokyklos šokių kolektyvas „Žiburėlis“ (jaunučių grupė), Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos šokių kolektyvas „Saulė“ (jaunuolių ir jaunimo grupės) Vainuto gimnazijos merginų šokių kolektyvas „Uta“, Šilutės Vydūno gimnazijos šokių kolektyvas „Žvilgis“, Vilkyčių pagrindinės mokyklos šokių kolektyvas, Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos šokių kolektyvas „Viržytė“ ir Šilutės pirmosios gimnazijos šokių kolektyvas „Atlaja“. Šiuolaikinio šokio programoje dalyvavo Žemaičių Naumiesčio mokykla-darželis ir Žemaičių Naumiesčio mokyklos-darželio Šylių skyrius, Žemaičių Naumiesčio gimnazija, Vainuto gimnazija, Vilkyčių pagrindinės mokyklos šiuolaikinio šokio grupė „Glaw“, Kintų pagrindinės mokyklos šokio grupė „Deima“.
Tuo pačiu metu šilutiškiai taip pat galėjo rinktis ir kitokią veiklą. Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje buvo galima sudalyvauti literatūriniame kiemelyje vykusiame poezijos vakare „Poezija be sienų“, kuriame svečiavosi poetai tarptautinio festivalio „Poezijos pavasaris 2015“ dalyviai Ramunė Brundzaitė, Sonata Paliulytė, Julius Žėkas, Georgijus Jefremovas, Alan Jude Moore (Airija), San Witt (JAV), Jutta Noak (Vokietija). Susirinkusiesiems muzikavo G. Jefremovas (balsas, gitara) ir J. Žėkas (dambrelis).
Pavakarę Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčioje vyko chorinės vokalinės muzikos koncertas. Dalyvavo: mišrus choras „Pamario aidas“, mišrus choras „Heidė, mišrus kamerinis choras „Vox Libri“, mišrus vokalinis ansamblis „Mingė“, moterų vokalinis ansamblis „Vaivora“, moterų vokalinis ansamblis „Lotužė“.
Prie Hugo Šojaus dvaro jaukiai įsitaisė ir muzikos garsais kvietė sustoti šilutiškius violončelės kitaip – ansamblis T&K DUO - muzikantų, grojančių violončelėmis duetas Tomas Mikalauskas, Karolis Vaičiulis ir būgnininkas Konradas Daukšas.
Susirinkę prie didžiosios scenos renginio vedėjo Marijaus Budraičio buvo raginami neliūdėti, atsipalaiduoti ir mėgautis nuostabiu koncertu, kurį miestui dovanojo Šilutės atlikėjai: šokių kolektyvas „Žvaigždūnė“, konkurso „Pamario talentai“ nominantai Gintarė Muraulaitė, Greta Konaverskytė bei solistas iš vaikų popchoro „Spindulys“ Martynas Šerpytis. Po jų į sceną lipo merginų numylėtinis, buvęs grupės „Pikaso“ narys Deividas Bastys. Populiariomis ir visiems žinomomis dainomis Deividas išjudino visą susirinkusią publiką. Su choru „Božolė“ dainas traukė ir senas, ir jaunas. Likus valandai iki fejerverkų į sceną užlipo Mia kartu su grupe „Red Lips“. Pokšint fejerverkams, skambant romantiškai muzikai, šilutiškiai dar kartą pasveikino miestą su gimtadieniu ir pilni įspūdžių patraukė namų link. Šilutės rajono policijos komisariato komisaras Sigitas Mikutavičius džiaugėsi, kad šventė praėjo be didesnių incidentų: „Pareigūnai nelindo be reikalo miestelėnams į akis. Panelės bandė sukelti muštynes, tačiau pareigūnai greitai visus nuramino, ir didesnis konfliktas neįsiplieskė. Žinoma, be išsišokimų neapsieita, bet tai jau vyko nebe šventės teritorijoje, o ir „šakojosi“ per daug alkoholio pavartojęs jaunimas. Jei atvirai, džiaugiamės, kad šventė praėjo tikrai labai sklandžiai“, - „Šilokarčemos“ korespondentei sakė S. Mikutavičius.
Belieka apgailestauti tik dėl dieną prasiautusio galingo lietaus, kuris sutrikdė mugės prekybininkų ir šventės dalyvių darbą, bei dėl neapšviesto Hugo Šojaus dvaro, iki tol kelias naktis džiuginusio šilutiškius languose degančiomis įvairiaspalvėmis šviesomis.