Seniūnaičių išrinkimo tvarką privertė keisti gyventojai ir įstatymas
Rinkti seniūnaitį į Vilkyčių pagrindinę mokyką atėjo tik 13 kaimo gyventojų, iš jų 11 balsavo už vienintelį kandidatą...
„Šilokarčemos“ redakcija gavo bendruomenių susivienijimo „Nepavėjui“ laišką, kurį pasirašė vilkytiškis Darius Vilius.
„Ar tikrai taip ir turėjo būti? – retoriškai klausiama laiške ir pasakojama, kokie keisti dalykai vyksta šiame kaime. Šių metų gegužės 8 dieną, 15 val., Vilkyčių pagrindinės mokyklos aktų salėje buvo sušauktas susirinkimas dėl seniūnaičio išrinkimo.
Šį procesą organizavo Kęstutis Sadauskas (laikinai einantis seniūno pareigas), seniūnijos raštvedė Violeta Astrauskienė ir žemės ūkio specialistas Arūnas Rabačiauskas.
Kaip visada, taip ir šį kartą, situacija sudėliota gerokai kitaip nei daugumai Vilkyčių kaimo gyventojų būtų buvę patogu. Susirinkimo laikas pasirinktas neatsižvelgiant į tai, jog susirinkime negalės dalyvauti dirbantys asmenys. Eilinės darbo dienos 15 valanda.
Apie vyksiantį susirinkimą kaimo teritorijoje buvo aptiktas tik vienas pranešimas, vienoje skelbimų lentoje. Į susirinkimą atėjo 13 žmonių. Jiems buvo pasiūlytas vienas kandidatas Antanas Jonušas. Už minėtą asmenį balsavo 11 asmenų.
Vilkyčiuose gyvena apie 800 žmonių. Ar tikrai 11 asmenų gali būti ta sprendžiančioji dalis?
Ištrauka iš Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo: „Seniūnaitijose, kuriose gyvena daugiau kaip 500 gyventojų, seniūnaičiai paprastai renkami apklausiant gyventojus. Rinkimus ir apklausą organizuoja ir sprendimus priima savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta komisija. Išrinktas seniūnaičiu laikomas daugiausia balsų per apklausą gavęs kandidatas“.
Taigi... Kodėl 800 gyventojų turinčiam Vilkyčių kaimui seniūnaitį išrinko 11 asmenų? Ar tai tikrai gali atitikti daugumos gyventojų nuomonę?
Juolab, kad apie šį susirinkimą nebuvo asmeniškai informuoti net bendruomenių nariai“.
Su šiuo laišku „Šilokarčema“ supažindino Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorių Sigitą Šeputį ir Komunikacijos skyriaus vedėją Romualdą Eglinską.
S. Šeputis pripažino, kad panašių skundų yra gavęs ir daugiau. „Pagal įstatymą, Vilkyčiuose viskas teisėta, nes tokia yra patvirtinta seniūnaičių rinkimo tvarka. Tą tvarką dabar truputį keisime – ten, kur yra daugiau nei 500 gyventojų, žmonės prašo seniūnaitį rinkti apklausos būdu“, - teigė S. Šeputis, nepanorėjęs pripažinti, kad taip elgtis siūloma ir LR vietos savivaldos įstatyme.
R. Eglinskas aiškino panašiai: „Seniūnaičio rinkimai teisėti, nes įstatymas nereglamentuoja rinkėjų skaičiaus. Vadovaujantis Vietos savivaldos įstatymu yra Savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtinta seniūnaičių rinkimų tvarka. Ruošiamės peržiūrėti tvarką, kadangi gavome pastabų, skundų. Reaguodami į bendruomenių pranešimus teiksime direktoriui tvirtinti naują tvarką. Kokia ji bus nežinia, projekto dar neturime, susisteminę visas pastabas dabar tik ruošiamės jį rengti“.
Tad, kas galėtų paneigti, kad tokia, rašykime šį žodį tarp kabučių, „tvarka“ galėjo būti kam nors naudinga?