Natkiškiečiai nusiteikę prieš vėjo jėgainių statybą
Gyventojų apklausos komisijos narys Tadas Girčius „Šilokarčemai“ pateikė konkrečių pavyzdžių, kaip neturėtų būti elgiamasi Pagėgių savivaldybėje.
Birželio 19-osios „Šilokarčemoje“ rašėme, kad Pagėgių savivaldybės tarybos posėdyje buvo priimtas sprendimas pateikti gyventojams klausimus „Ar pritariate vėjo jėgainių parkų steigimui Pagėgių savivaldybėje?“, „Ar Pagėgių savivaldybės lopšelyje-darželyje turėtų būti įrengtas baseinas?“, „Ar Pagėgių savivaldybės gyventojams reikalingas baseinas?“, „Ar Vilkyškių miestelyje, prie Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijos, turėtų būti statoma sporto salė?“. Nustatytas apklausos būdas - tiesioginis gyventojų nuomonės įrašymas apklausos dalyvių sąrašo lapuose.
Praėjusį antradienį, birželio 23-iąją, tokia apklausa pradėta ir Natkiškių seniūnijoje. Per pirmąją gyventojų apklausos valandą į Natkiškių seniūniją užsuko šeši gyventojai, į klausimą „Ar pritariate vėjo jėgainių parkų steigimui Pagėgių savivaldybėje?“ jie visi atsakė „ne“.
Gyventojų apklausos komisijos narys natkiškietis Tadas Girčius „Šilokarčemos“ žurnalistui sakė, kad visa, kas nesukurta gamtos, yra prieš žmogų.
„Ar tai būtų pastatyta atominė elektrinė, ar vėjo jėgainės, jeigu tai nėra gamtos tvarinys, kenkia žmogui, - teigė T. Girčius. – Nesakyčiau, jog vėjo jėgainės būtų labai kenksmingos, jei jos būtų statomos toli nuo gyvenamųjų vietų, kad nebūtų tokių masiškų statybų. Aš, Švedijos humanitarinės paramos organizacijos „Pagalba Lietuvai. Tikėjimas, meilė, viltis“ atstovas mūsų šalyje, dažnai keliauju po Švediją ir matau, kiek ten yra tų vėjo jėgainių, kur jos yra pastatytos. Vėjo jėgainės, kaip ir Olandijoje, stovi jūroje, toli nuo gyvenviečių“.
T. Girčius pateikė konkretų pavyzdį, kaip neturėtų būti daroma Lietuvoje. Štai Griežpelkių kaime, Tauragės rajone, jau pastatė vieną prie kitos dvidešimt tokių jėgainių. T. Girčiaus manymu, ten baisu žmonėms gyventi. „Važiuodami pro šalį specialiai sustojame pasiklausyti, koks ten ūžesys, - teigė pašnekovas. - Ten nėra nė pusės kilometro iki namų... Kalbama, kad Pagėgių savivaldybės teritorijoje bus pastatyta 160 „malūnų“, be tų, kur jau dabar stovi. Įsivaizduokite, ant tokios mažos savivaldybės sustatyti tiek vėjo jėgainių! Kažkas turėtų pasakyti: „Atsiprašau“. Planuose matosi, kad pradedama nuo Lumpėnų, toliau bus apsupti Piktupėnai, Kentriai, Ropkojai, Natkiškiai, iki Katyčių, Šilutės rajono ribos. O ar Žukuose ir Vilkyškiuose vėjas nepučia? Ar ten vėjas blogesnis? O gal ten gyvena meras ar kiti įtakingi asmenys? Gal tegul nors kokius penkis tokius „gamtos paminklus“ jie ten pasistato...“
T. Girčius sakė girdėjęs, kad vėjo jėgainių statytojai pasirašo devyniasdešimt devyneriems metams su žemės savininkais sutartis, kuriose pastarieji įsipareigoja sumokėti visus mokesčius. Sutartis pasirašantys žmonės į tai nekreipia dėmesio, net nepagalvodami, kad jie privalės mokėti ir tuos mokesčius, kurie dar bus sukurti.
„Žmogui dabar gerai gauti kasmet po kelis tūkstančius, bet ateityje gali būti sugalvota tą žemės gabalą apmokestinti kaip verslo šaltinį, ir atims iš tokių žmonių paskutinius pinigus. Pateikdami tokias sutartis jie apgaudinėja žmones, - yra įsitikinęs T. Girčius. – Žmonėms reikia pateikti ir informacijos, kokia yra vėjo jėgainių daroma žala. Dabar tik teigiama, kokia bus nauda – kad yra nekenksmingos, kad nesprogs ir pan. Netoli vėjo jėgainių gyvenantys žmonės skundžiasi, kad svaigsta galva, kyla kraujospūdis, pradeda nebeveikti internetas, palydovinė televizija. Anksčiau buvo nustatyti atstumai – du ar trys kilometrai iki namo, o dabar dėl atstumų nebėra reikalavimų, galima statyti už dviejų–penkių šimtų metrų. Neva, dabar stato naujas, modernias vėjo jėgaines, kurios nebebus kenksmingos žmonėms“.
T. Girčiaus manymu, kažkas iš vėjo jėgainių statybos turi didelės naudos: „Yra žmonių, besistengiančių „prastumti“ tokias statybas. Įsivaizduojate, viena Savivaldybės tarybos narė „tvarkietė“ išvakarėse surinko daugiau nei 100 gyventojų parašų prieš vėjo jėgainių statybą, o kitą dieną Tarybos posėdyje balsavo už vėjo jėgainių parkų steigimą. Kaip tai reikėtų suprasti? Kaip gali būti Taryboje tokie žmonės?“
Būta neaiškumų, kaip atsakyti į kitus gyventojų apklausos klausimus. Štai į klausimą „Ar Pagėgių savivaldybės lopšelyje-darželyje turėtų būti įrengtas baseinas?“ tik viena natkiškietė, dviejų vaikų mama atsakė, kad „taip“. Ji pagalvojusi, kad gal teks savo vaikus leisti į tą darželį, todėl gal ir gerai būtų ten baseinėlis...
„Žmonėms niekas nepaaiškino, kaip bus tas baseinas naudojamas – ar ten dirbs plaukimo instruktorius, kas apmokės jam už darbą. Ar baseinas bus tik tam, kad auklėtojos tik pasimaudys su vaikučiais ir vėl grįš į grupę? Jeigu visi vaikai, išeinantys iš darželio mokės plaukti, tai – valio!“. O jeigu įrengs baseiną ir sakys, kad nėra pinigų instruktoriaus atlyginimui, tai kam tada jį statyti?“, - žmonių svarstymus perteikė T. Girčius.
Visi pasirašiusieji natkiškiečiai į klausimą „Ar Vilkyškių miestelyje, prie Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijos, turėtų būti statoma sporto salė?“ atsakė neigiamai. Mat jiems neaktualus gyvenimas Vilkyškiuose, jų vaikai ten nesimoko. O jeigu klaustų, ar Natkiškiuose reikalinga tokia salė, turbūt visi atsakytų „taip“.
„Jei klaustų, ar reikia Natkiškiuose pastatyti naujus valymo įrenginius, natkiškiečių atsakymas būtų teigiamas, bet tokių klausimų mums niekas nepateikia. O jeigu paklaustų, ar reikia Vilkyškius apstatyti „vėjo malūnais“, natkiškiečiai atsakytų „taip“, - ironizavo T. Girčius.