Ar realu, kad jaunimas ateitį sietų su Šilute?

2014-10-21, Saulius SODONIS
Išmintingas H. Šojus toliaregiškai suplanavo miesto plėtrą.
Išmintingas H. Šojus toliaregiškai suplanavo miesto plėtrą.
Neseniai buvo paskelbta kelių Šilutės rajono gimnazijų baigiamųjų klasių moksleivių apklausa. Joje ketinta sužinoti apie jų gyvenimo planus. Rezultatai pernelyg nenustebino, nes tik retas siejo savo ateitį ir gyvenimą su gimtuoju miestu ar rajonu. Iš vienos pusės, tokie atsakymai neturėtų labai stebinti, nes jauni žmonės ieško savo kelio ir kuria ateities planus nebūtinai gimtajame mieste. Ypač atsivėrus pasaulinėms galimybėms. Antra vertus, kas laukia sugrįžus į Šilutę? Pagaliau, net jei ir sugrįžtų tapę diplomuotais specialistais, ar turėtų čia darbo?

 

Darbo paieška

Gyvenimas tam tikroje aplinkoje visų pirma siejamas su darbu: tai ir pajamų šaltinis, ir savęs realizavimas. Tačiau pasižvalgius po oficialius skelbimus internete, darbų gausa nekvepia. Daugiausiai pasiūlymų teikia Klaipėdos teritorinės darbo biržos Šilutės skyrius – čia ieškoma 32 darbuotojų. Tarp įvairių vadybininkų bei aptarnavimo sferos darbuotojų paieškų – Šilutės ligoninė skelbiasi ieškanti gydytojo radiologo.

Tokių interneto svetainių, kuriose yra siūlomi darbai  Šilutėje bei rajone, yra kelios. Tad tie, kam darbo išties reikia, vienokio ar kitokio gali rasti. O vėliau, jau padėjus koją ant „Šilutės žemės“, galima ir toliau ieškoti. Tačiau vargu, ar aukšto išsilavinimo ir kvalifikacijos specialistai ieško darbų tokiu būdu. Jie arba jau įgyja patrauklią specialybę žinodami, kad turės darbą, arba tokių aukštos kvalifikacijos specialistų ieško pačios įmonės.  

Būstas ir komercinės patalpos

Seniau statant namą, Šilutė jokiu būdu ne išimtis, jis būdavo renčiamas didelis, tikintis, kad ir užaugę vaikai jame gyvens. Tačiau tėvai su suaugusiais savo vaikais bei jų šeimomis gyvena tik bėdos spiriami – kiekvienas nori savo kampo. Tad jei jaunuolis grįžta įgijęs specialybę, tai dažniausiai ieško sau atskiro būsto.

Įdomu, kad pastaruoju metu gerokai sumažėjo internete įvairiose su nekilnojamu turtu susijusiose svetainėse būstų pasiūla. Bendrai paėmus ir Šilutės mieste, ir rajone pasiūla nėra didelė. O laikraščiuose priešingai – tokių skelbimų daugėja. Pasak redakcijoje apsilankiusių, nekilnojamąjį turtą norinčių parduoti asmenų, skelbimą apie pardavimą patalpinus internetiniuose portaluose, praktiškai nesulaukiama besidominčiųjų. Tą patį skelbimą paskelbus laikraštyje bent jau kažkas pasmalsauja. Tačiau kalbant tiksliau – vienoje populiarioje nekilnojamą turtą reklamuojančioje svetainėje apie Šilutės miestą ir rajoną galime rasti tokios informacijos: šiuo metu parduodami 49 butai, 63 namai, kotedžai bei sodo sklypai, 3 komercinės patalpos ir 50 sklypų statybai įvairiose vietose. Tad jauni žmonės, sugrįžę į gimtinę, turėtų rasti iš ko pasirinkti.

Švietimas

Tikėtina, kad įgiję mokslus ir grįžę į pamarį vakarykščiai abiturientai kurs šeimas bei sulaukę vaikų ims žvalgytis į švietimo įstaigas. Čia galima tik pasidžiaugti, kad Šilutė – ne Vilnius, kur šiuo metu trūksta vietų darželiuose. Mūsų rajone yra galimybių beveik visiems norintiems leisti savo mažąsias atžalas į darželius. Įdomu, kad po kurio laiko darželiai vėl buvo atidaryti Kintuose, Vilkyčiuose bei Vainute. Šias gyvenvietes galima pavadinti perspektyviomis, nes ten mamos nori ir, matyt, turi, kur eiti dirbti.

Tačiau bendrojo lavinimo mokyklų reikalai nėra tokie optimistiški. Dėl lėšų taupymo bemaž jau uždarytos visų mažų gyvenviečių pradinės mokyklos. Pradinukai į mokyklas vežami geltonaisiais autobusiukais. Daugelyje vietų jau nebėra ir vidurinį išsilavinimą teikiančių mokyklų. Žinoma, jos uždarytos dėl mokinių skaičiaus mažėjimo. Tačiau didesniems į mokyklas keliauti autobusais yra paprasčiau nei pradinukams.

Žmonės planuoja savo ateitį, todėl mažai tikėtina, kad jaunos šeimos labai norėtų kurtis ten, kur nėra pradinės mokyklos – daug paprasčiau ieškoti būsto didesnėse gyvenvietėse. Šilutės politikai laiku atkreipė dėmesį, kad numačius mokyklos uždarymo datą, nelieka perspektyvų ir gyvenvietė išties pasmerkiama. Jaunos šeimos nebesieja ateities su ta vieta, o tai nuostolis ir socialiniu, ir ekonominiu požiūriu.

Nors ir pavyko rasti sprendimą dėl Šilutės r. vaikų meno mokyklos įkurdinimo, tačiau galutinai tai dar nėra išspręsta. Dar tik nuo 2015 metų rugsėjo ši aukštais mokinių pasiekimais garsėjanti papildomo ugdymo įstaiga įsikels į Pamario pagrindinės mokyklos pradinių klasių skyrių. Tikėkimės, kad taip galų gale ir įvyks, tačiau tėvams, kurie ketina skirti dėmesį papildomam meniniam ugdymui, kol kas abejonė išlieka. Todėl esant galimybei rinktis gyvenamą vietą daug patraukliau turėtų atrodyti, pavyzdžiui, Kretinga, kurios Meno mokykla dar ne taip seniai įsikėlė į specialiai jai statytą pastatą.       

Poilsis ir pramogos  

Po mokslų sugrįžę jauni žmonės tikrai ne tik dirbs, bet ir ilsėsis, pramogaus. Kad ir kaip besigirtume Šilutės krašto vandenimis, tačiau jokia infrastruktūra iki galo nesutvarkyta. Vandenų krašte oficialių maudynių vietų vos keletas. Šilutė turi uostą, Rusnėje taip pat jis yra. Tiesa, yra ir dar keli, tačiau jie skirti laivus turintiems. Vis dėlto kad ir kaip smalsu prie vandens uoste pabūti, tačiau ištisai ten juk nevaikščiosi. Gerai, kad Šilutės uostą valdantys verslininkai ėmė čia rengti įvairius koncertus ir kitas pramogas.

Galima nuvažiuoti pasigrožėti gamta į Ventės ragą, pravažiuojant pasižvalgyti Kintuose. Galima važiuoti ir į Rusnę – ten pasidžiaugti Nemuno vandeniu, aplankyti etnografinę žvejo sodybą. Dar yra Uostadvaris, tačiau ten labiau pasyvus poilsis. Kaip ir žvejyba, kuri ne vieną vilioja į mūsų kraštą.  

Šilutėje yra Kultūros ir pramogų centras. Nors ir didingas, tačiau nuo pat pastatymo nematęs rimto remonto. Dėl apgailėtinos būklės dažnai rimtų muzikantų ar šiaip atlikėjų yra aplenkiamas. Šiek tiek vilčių teikia netrukus duris atversiantis H. Šojaus dvaras. Ši vieta turi daug galimybių tapti miesto gyvenimo ašimi, nes būtent nuo šio plataus požiūrio ir išsilavinusio dvarininko miestas XX a. pradžioje ėmė augti bei vystytis. 

Yra ir aktyvaus poilsio vieta – boulingo klubas. Tačiau tai ne miesto vadovų, o privataus kapitalo nuopelnas. Tai ir viskas, jei neskaičiuosime kelių barų. Solidaus klubo jaunimui Šilutėje taip pat nėra.

Liūdna kadencija

Kažin ar gali įkvėpti jaunimą Šilutės rajono vadovybė. Per ketverių metų Šilutės rajono savivaldybės tarybos kadenciją merų kaita siekia rekordus. Dėl mero, kaip asmens pasikeitimo, bala nematė, kad tik tiek tebūtų. Tačiau su merų virsmu keitėsi politika. Liūdniausia ir daugeliui rajono žmonių pikčiausia, kad su kiekviena politine dauguma kardinaliai keitėsi ne tik politinė kryptis, bet ir pradėti darbai. Taip net į Lietuvos savivaldybių reitingų žemumas dažnai patenkantys pietiniai mūsų savivaldybės kaimynai darbais jau ėmė lenkti Šilutę. Nekalbant apie jau minėtą Kretingą ar Vilniaus valdininkų dažnai su Šilute maišomą Šilalę. Tad politikams tikrai yra dėl ko pagalvoti. O gal ir patiems miestiečiams vertėtų pradėti veikti.  


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!