Milijonus eurų kainavusio dvaro kieme – šiukšlės ir netvarka

2015-08-06, Kęstutis GABŠYS
Už 60 eurų per valandą jaunavedžiams siūloma pasimėgauti nenupjauta žole, primėtytais buteliais ir perpildytomis šiukšlių dėžėmis.
Už 60 eurų per valandą jaunavedžiams siūloma pasimėgauti nenupjauta žole, primėtytais buteliais ir perpildytomis šiukšlių dėžėmis.
Dešimtis milijonų litų (milijonus eurų) kainavęs ir reprezentaciniu miesto objektu turėjęs tapti Šilutės mecenato Hugo Šojaus dvaras dėl rajono valdžios aplaidumo tampa „Potiomkino“ kaimu. Tokiu terminu yra vadinami visi butaforiniai valdžios projektai, kurie iš fasadinės pusės būna kruopščiai išlaižyti, o prašaliečiui nematomoje vietoje karaliauja apsileidimas, korupcija ir netvarka. Būtent tuo šiandien pasižymi ir Šilutės miesto dvaras.

Gėlių darželyje - piktžolės

Jei Šilutės rajono gyventojas ar vasaros sezonu mus aplankęs turistas į Šojaus dvarą keliaus valdžios taku nuo Savivaldybės pastato iki paradinio įėjimo, jį lydės gėlynai, prižiūrėti medžiai ir idealiai nuskusta  veja. Deja, jei prašalietis ar turistas nuspręstų apžiūrėti restauruoto dvaro vidinį kiemą, jį pasitiktų visiškai kitoks Šilutės vaizdas. Jei H. Šojus netikėtai prisikeltų ir nuspręstų apžiūrėti savo restauruotą dvarą ir jo aplinką, pastarojo jokiais būdais negalima būtų leisti į dvaro balkoną. Pamatęs vidiniame kieme tvyrančią netvarką žymus Šilutės krašto sūnus iš gėdos neturėtų kur akių padėti.

Vidiniame dvaro kieme esanti pievelė yra mačiusi dalgį ar žolės pjovimo mašiną, tačiau gerokai seniau nei žolynas, esantis paradinėje dvaro pusėje. Be to, pievelė labai seniai matė grėblį ir šiandien yra visiškai nuklota nukritusių liepžiedžių. Skalda pabarstyti takeliai šiandien yra vos įžiūrimi – jie priaugę savaime įsisėjusių žolių. Galima daryti prielaidą, kad kitą pavasarį takelių nebeliks, jie bus visiškai apaugę žole, kuri niekuo nesiskirs nuo likusios vejos.

Šilutės krašto istorikai dažnai vardija H. Šojaus nuopelnus miestui, tačiau kažkaip nuošalyje palieka jo žmoną. Tai nėra teisinga, nes kaip pagrįstai teigia liaudies išmintis – šalia kiekvieno didžio vyro yra ne ką mažiau didingesnė moteris. Tiesa, H. Šojaus atveju tai gali būti išimtis. Tą aiškiai matome iš rekonstruoto dvaro vidiniame kieme esančio istorinio gėlių darželio. H. Šojaus žmona turėjo būti apsileidusi moteris, nes istoriškai atkurtame darželyje augantys augalai padorios šeimininkės gėlių darželyje būtų nepageidaujami ir vadinami piktžolėmis. Jei dvaro kieme esantis darželis nėra istorinė rekonstrukcija, iš gėdos turėtų prasmegti skradžiai žemę tie, kurie šį H. Šojaus atminimą privalo saugoti. Atminimo saugojimas taip pat turėtų apimti ir nuolatinį bei kokybišką aplinkos sutvarkymą.

Fotosesija su vaizdu į sąvartyną

Šilutės rajono savivaldybės taryba 2015 metų birželio 25-ąją priėmė sprendimą, kuriame visiems norintiems siūlo pasinaudoti originalia galimybe santuokos ceremoniją atlikti H. Šojaus dvaro patalpose. Valandos ceremonijos ir po to vykstančios fotosesijos kaina – 60 eurų. Tiesa, daugelis Šilutės jaunavedžių ir eilinių romantikos mylėtojų nelaukė Tarybos leidimų ir savarankiškai rengė fotosesijas dvaro vidiniame kiemelyje.

Ypatinga tokios fotosesijos ir santuokos ceremonijos „vinis“ galėtų būti jaunavedžių nuotrauka perpildytų šiukliadėžių fone arba jaukus pasimėtymas dvaro kieme besimėtančiais plastikiniais ir stikliniais buteliais. Būtent tokį vaizdą buvo galima pamatyti viduryje darbo savaitės. Nuotrauka buvo daryta vėlyvą popietę, taigi niekas negali pasakyti, kad teritorijos tvarkytojai nespėjo panaikinti naktį čia siautusių asmenų pėdsakų.

Dėl piktžolių kalti statybininkai?

Rekonstruotos „Šilokarčemos“ dvaro patalpos, jų teritorijos priežiūra yra priskirtos Šilutės muziejui, kuriam prieš kelis mėnesius Šilutės r. savivaldybės taryba suteikė garbingą Hugo Šojaus vardą. Paklausėme muziejaus direktorės Rozos Šikšnienės, kodėl tokio svarbaus ir rajonui reikalingo objekto kieme stūkso kalnai šiukšlių, o darželiuose auga piktžolės.

Direktorė pripažino, kad su muziejaus aplinka problemų tikrai esama. Jos teigimu, už dvaro aplinkos sutvarkymą, gėlynų įveisimą buvo atsakingi dvaro rekonstrukcijos darbus atlikę statybininkai. Taigi jie turėję sukurti tinkamą aplinką. Anot R.Šikšnienės, prie aplinkos šiukšlinimo prisideda ir tai, kad į dvaro teritoriją beveik iki pat balkono galima įvažiuoti automobiliais, todėl po savaitgalio dvaro aplinka virsta šiukšlynu. Muziejaus direktorė tikino, kad jos įstaiga daro viską, kas įmanoma, kad dvaro aplinka būtų kuo gražiau sutvarkyta, ir džiaugėsi, jog jau sulaukė kelių pageidavimų dvare organizuoti vestuves. „Vasarą kol kas jaunavedžiai renkasi ceremonijas lauke, o rudenį tikimės, kad padaugės santuokų ceremonijų restauruotose dvaro salėse“, - teigė R. Šikšnienė.

Muziejaus direktorės paaiškinimai apie Šilokarčemos dvaro aplinkos tvarkymą kala dar vieną vinį į skandalingai atliktą H. Šojaus dvaro restauracijos projektą. „Šilokarčemoje“ jau ne kartą rašėme apie skandalingas viešųjų pirkimų detales (jose figūravo dvi pagrindinės praėjusios kadencijos Tarybos narių statybos įmonės, - aut. pastaba), nuolatos nukeliamas darbų pridavimo datas, abejones dėl atliktų darbų kokybės. Ir toliau aiškėja, kad pagrindinis darbų užsakovas – Šilutės rajono savivaldybės administracija – nesugebėjo užtikrinti darbų kokybės, o jų sprendimas primestas Šilutės muziejui, kuris, greičiausiai, neturi tam nei pakankamai žmonių, nei lėšų.

 

 


Foto galerija

Už 60 eurų per valandą jaunavedžiams siūloma pasimėgauti nenupjauta žole, primėtytais buteliais ir perpildytomis šiukšlių dėžėmis.H. Šojaus dvaro kieme esančią klombą puošia piktžolės ir nudžiūvę augalai.

Straipsnio komentarai

Valė2015-08-08
Jau seniai laikas keisti direktorę, kuri dirba sovietiniais metodais. Jai irgi svarbiausia įvaizdis, fasadas. Kai pasidairai, kaip sumaniai sukasi Lietuvos muziejai, kuriems vadovauja iniciatyvūs, naujovėmis besidomintys žmonės, pasidaro graudu. Šojus SAVO iniciatyva veikė, buvo atsidavęs Šilutės kraštui, įteikė mums didžiulį palikimą, o šių dienų atsakingi asmenys, ĮPAREIGOTI veikti, užsiima aiškinimų, kodėl nieko negalima padaryti arba kodėl buvo blogai padaryta, kūrimu. Kodėl savo Šilutės nemylime darbais? Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Vangogas2015-08-06
Gal sodininką reikia keisti... Komentaras patinka Komentaras nepatinka