Už geras darbo sąlygas pasieniečiai atsilygina puikiais rezultatais
Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos Kaliningrado srities valstybės siena yra ir išorinė Europos Sąjungos siena. Apie tai, kaip sekasi ją saugoti, „Šilokarčemos“ korespondentas kalbėjosi su Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Pagėgių rinktinės vadu pulkininku Rimantu TIMINSKIU.
- Pokalbį derėtų pradėti nuo Pagėgių rinktinės, kuriai Jūs vadovaujate, pristatymo. Papasakokite apie ją, apie pasieniečių darbą.
- VSAT Pagėgių rinktinė saugo 178 km ilgio valstybės sienos ruožą su Rusijos Federacija. Pagėgių rinktinė dabar savo sudėtyje turi aštuonias užkardas, jos įsikūrusios septyniuose naujuose arba renovuotose pastatuose Kudirkos Naumiestyje, Šilgaliuose, Rociškiuose, Viešvilėje, Bardinuose, Plaškiuose ir Vileikiuose.
Rinktinės pareigūnai vykdo piliečių ir transporto priemonių praleidimą pasienio kontrolės punktuose (PKP). Pasienio kontrolė vykdoma modernizuotuose, atitinkančiuose visus ES keliamus reikalavimus tarptautiniuose Panemunės ir Ramoniškių (Šakių r.) PKP, prekinių traukinių tikrinimas atliekamas Pagėgių geležinkelio PKP.
Taip pat Pagėgių rinktinei priklauso du tarptautiniai upių pasienio kontrolės punktai – Rusnės ir Jurbarko.
Saugodami valstybės sieną pareigūnai tarnyboje naudojasi šiuolaikinėmis moderniomis technikos ir transporto priemonėmis.
Siena su Rusijos Federacijos Kaliningrado sritimi sustiprinta įrengus modernias technines kontrolės stebėjimo sistemas, didžioji dauguma Pagėgių rinktinės sienos ruožų yra saugoma sistemų pagalba.
Už Europos Sąjungos finansuojamo Išorės sienų fondo lėšas moderni stebėjimo sistema 2007-aisiais įrengta Bardinų užkardoje, 2010 metais – Viešvilės užkardoje, o dar po metų – Plaškių užkardoje ir 2013-aisiais – Vileikių užkardoje.
Sistemų pagalba valstybės sienos ruožas stebimas ir dieną, ir naktį neišeinant iš erdvių, šiltų ir šiuolaikiškai įrengtų užkardos patalpų.
Pasieniečiai savo veikloje naudoja modernią techniką: greitaeigius katerius, visureigius, amfibijas, laivus ant oro pagalvės, esant būtinybei gali pasitelkti į pagalbą ir sraigtasparnius, turi aukščiausius reikalavimus atitinkančią infrastruktūrą. Naujai pastatytose ir renovuotose užkardose yra visos būtinos pasieniečių tarnybai vykdyti patalpos – nedidelė susirinkimų salė, budėtojų kambarys, ginklų saugykla, laikino sulaikymo patalpa, kabinetai pareigūnams, sulaikyto transporto aikštelė, inventoriaus laikymo patalpos.
Užkardų pasieniečių patogumui – valgomasis, maisto gaminimo kambarys, drabužių džiovykla, vyrų ir moterų persirengimo kambariai, skalbimo mašinos, pirtis.
- Turint tokias geras darbo sąlygas, modernią techniką turbūt ir pasieniečių darbo rezultatai yra pakankamai geri?
- VSAT Pagėgių rinktinės pareigūnų vykdoma valstybės sienos apsauga jai priskirtame sienos ruože, nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų prevencija, atskleidimas ir tyrimas, viešosios tvarkos ir visuomenės saugumo užtikrinimas vertinamas puikiai.
Pagėgių rinktinės veiklos ir darbo rezultatai kalba patys už save. 2014 metais geriausia VSAT užkarda išrinkta Pagėgių rinktinės Bardinų užkarda, sauganti sieną su Rusija. Konkurse „Geriausia pasienio užkarda“ Bardinų pasieniečiai aplenkė kolegas iš kitų 39 VSAT užkardų. 2013 metais geriausia VSAT užkarda buvo tituluota Pagėgių rinktinės Rociškių užkarda.
Šiemet profesinio meistriškumo varžybose „Geriausia pasienio sargyba“ triumfavo sieną su Rusija saugančios Pagėgių rinktinės pasieniečiai. Šiose varžybose buvo devynios rungtys: šaudymo iš tarnybinio ginklo, fizinio pasirengimo, pirmosios medicinos pagalbos ir civilinės saugos, patikrinimų kertant sieną, tarnybinio transporto vairavimo, padalinio pristatymo, užsienio kalbos žinių, valstybės sienos bei pasienio teisinio režimo užtikrinimo bei teorinių žinių.
Rinktinėje taip pat sudarytos sąlygos pareigūnams ne tik pasireikšti profesinėje, meninėje veikloje, tačiau aktyviai dalyvauti įvairiuose sporto renginiuose ir varžybose. Valstybės sienos apsaugos tarnyboje šalies mastu per 2014 metus buvo organizuota 13 įvairių sporto varžybų. Susumavus jų rezultatus paaiškėjo, kad sportiškiausiu 2014-ųjų VSAT padaliniu tapo Pagėgių rinktinė.
Rinktinės pareigūnai aktyviai dalyvauja ir jiems sudaromos sąlygos varžytis įvairiuose savivaldybių organizuojamuose sporto renginiuose, kur neretai Pagėgių rinktinės pareigūnai iškovoja prizines vietas.
- 2016 metais bus atidarytas naujas „Rambynas-Dubki“ postas, turbūt rinktinei reikės daugiau pareigūnų, nes teks vykdyti tarnybą ir naujajame punkte. Kur ir kaip galima įsigyti pasieniečio profesiją?
- Pagėgių rinktinei reikės papildomai 40–45 pareigūnų. Todėl kviečiame jaunuolius, baigusius vidurinę mokyklą, kuriems yra sukakę ne mažiau kaip 18 metų ir ne daugiau kaip 30 metų, esančius tokios sveikatos būklės bei tokio fizinio pasirengimo, kuris leistų eiti pareigas vidaus tarnyboje, ir esančius nepriekaištingos reputacijos.
Jiems, kad įgytų pasieniečio profesiją, Pasieniečių mokykloje reikės mokytis tik pusantrų metų. Jie, būdami mokyklos kursantais, bus aprūpinti uniforma, apgyvendinti šiuolaikiškame bendrabutyje, gaus stipendiją. Turės puikias mokymosi ir darbo sąlygas. Baigus Pasieniečių mokyklą bus garantuotas darbas VSAT padaliniuose. Atsivers galimybės stažuotis kitose Europos valstybėse.
Baigus Pasieniečių mokyklą, galima stoti į M. Romerio universiteto Viešojo saugumo fakulteto II kursą ir įgyti bakalauro laipsnį.
Taip pat kviečiame asmenis, turinčius aukštąjį išsilavinimą ir esančius nepriekaištingos reputacijos, mokytis Pasieniečių mokykloje ir per 14 savaičių tapti Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnais.
Nuo 2015 metų rugsėjo 14 dienos Vilniaus rajone įsikūrusi Pasieniečių mokykla organizuoja įvadinius mokymo kursus pagal Įvadinio mokymo programą. Pagal ją ne vyresni kaip 35 metų Lietuvos Respublikos piliečiai, turintys aukštąjį universitetinį arba aukštąjį neuniversitetinį išsilavinimą, gali per 14 savaičių įgyti pasieniečio profesiją. Pretendentai privalo būti nepriekaištingos reputacijos, o jų fizinis pasirengimas ir sveikatos būklė turi atitikti pareigūnams keliamus reikalavimus.
Į šiuos kursus priimti asmenys aprūpinami uniforma ir apgyvendinami bendrabutyje. Išklausę teorinio mokymo kursą, atlikę praktinio mokymo programoje numatytas užduotis ir sėkmingai išlaikę egzaminus bei įskaitas, kursų dalyviai gauna įvadinio mokymo kursų baigimo pažymėjimus ir įdarbinami VSAT padaliniuose. Atstumas iki tarnybos vietos nėra problema, nes vykimo į darbą išlaidos yra iš dalies kompensuojamos. Beje, Viešvilės miestelyje yra bendrabutis, kuriame už nedidelį mokestį pareigūnai gali apsigyventi.