Rusnėje bus kontroliuojama kormoranų populiacija

2015-08-08, Gerda BELOKOPYTOVA
Vietos, kuriose įsikūrusios kormoranų kolonijos, atrodo tarsi iš siaubo filmo. leesbirdbb4kids.com
Vietos, kuriose įsikūrusios kormoranų kolonijos, atrodo tarsi iš siaubo filmo. leesbirdbb4kids.com
Jau daug metų į Lietuvą sugrįžtantys vasaroti didieji kormoranai priešina gyventojus. Vieni tvirtina, kad šie paukščiai naikina žuvininkystės ūkį bei augaliją, kiti neigia šiuos teiginius ir sako, kad kormoranai nepelnytai paskelbti naikintojais.

Vis dėlto Aplinkos ministerija jau dabar ėmėsi veiksmų kontroliuoti šios paukščių rūšies populiaciją. Rusnėje esanti Briedžių sala taip pat pateko į šį sąrašą.

Siekiai

Liepos 31-ąją pasibaigė Aplinkos ministerijos skelbtas konkursas kormoranų populiacijos gausos reguliavimo priemonėms pirkti. Atsiliepė tik vienas pareiškėjas. 

Aplinkos ministerijos duomenimis, konkurso laimėtojas turės įvertinti didžiojo kormorano populiacijos gausą ir atlikti gausos reguliavimo priemones Rusnės Briedžių saloje, taip pat Juodkrantėje ir kt. Tiesa, Briedžių saloje kolonijose perinčių didžiųjų kormoranų porų apskaita turės būti atlikta dar šiemet.

Šio konkurso laimėtojas 2016 ir 2017 metais privalės baidyti į Briedžių salą sukti lizdų grįžtančius kormoranus.

Pasak Aplinkos ministerijos, reguliuojant kormoranų populiacijos gausą siekiama įgyvendinti Didžiojo kormorano populiacijos gausos reguliavimo plano reikalavimus ir pasiekti, kad visose penkiose kolonijose 2017 metais išsiperėtų ne daugiau kaip 2100–2800 (2016 metais 3000−3500) didžiųjų kormoranų porų, konkrečiai Rusnės Briedžių saloje – ne daugiau kaip 300–600 (2016 metais 600–900) porų.

Kormoranai – naikintojai?

Kaip jau minėta, niekaip nesutariama dėl kormoranų apibūdinimo, mat vieni juos vadina kenkėjais, o kiti gina šių paukščių teises tvirtindami, kad jų padaroma žala yra išpūstas burbulas. Vis dėlto didieji kormoranai maitinasi ne tik žuvimis, bet ir įvairiais vandens augalais bei gyvūnais. Manoma, kad jų poveikis žuvų ištekliams, žuvininkystės ir vandens ūkiui yra labai didelis. Kormoranai minta tokiomis žuvimis kaip pūgžliai, paprastosios kuojos, ešeriai, plekšnės, unguriai ir kt. Per metus Lietuvoje šie paukščiai gyvena apie 7–8 mėnesius, o per dieną suaugęs kormoranas sulesa 0,3 kg, kitais duomenimis – 0,75 kg žuvies. Negana to, šarmingomis savo išmatomis jie naikina augaliją. Štai Rusnės Briedžių saloje, vietose, kur įsikūrusios kormoranų kolonijos, galima pasijusti tarsi siaubo filme, kur medžiai padengti baltomis jų išmatomis, netekę lapų ir gyvasties.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

per tris kedes vienas sedi 2015-08-08
del kormoranu tai puse bedos bet kad valdininku dauginasi kaip miške skruzdziu va cia tai didesne beda nei kormoranai zmoniu mazeja lietuvoi o valdininku daugeje Komentaras patinka Komentaras nepatinka