Už vaikų neskiepijimą norima įvesti baudas

2015-08-10, Karolina KIRTIKLYTĖ, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
newkidscenter.com nuotrauka
newkidscenter.com nuotrauka
BAUSTI ar NE?

Sveikatos apsaugos ministerija parengė Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo papildymą, kuriuo numatoma įvesti tris privalomus skiepus vaikams – nuo poliomielito, tymų ir raudonukės. Nustačius privalomus skiepus tėvams už vaikų neskiepijimą grėstų įspėjimas arba bauda iki 115 eurų.

Neskiepytiems vaikams darželiuose ne vieta

Buvęs Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis buvo pasirašęs įsakymą, jog neskiepyti vaikai nebus priimami į darželius. Ši tvarka turėjo įsigalioti 2016 metų sausio 1 dieną.

„Administracinių teisės pažeidimų kodekse ir dabar yra straipsnis, kuris numato tėvų atsakomybę už netinkamą savo vaiko priežiūrą. Į priežiūrą patenka ir sveikatos klausimai. Ne tėvai, o tik medikai gali spręsti, ar vaiką reikia skiepyti, ar ne“, - savaitės pradžioje po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams teigė ministrė. Pasak jos, įstatymo papildymas reikalingas dar ir dėl skaudžios patirties, kuomet pastarasis tymų protrūkis parodė, jog skiepytis – būtina. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, iki šių metų liepos 27 dienos Lietuvoje registruoti 44 tymų atvejai, susirgo 11 vaikų ir 33 suaugusieji.

Numatyta ir viena išlyga, kuomet skiepai nebus privalomi. Tai atvejai, kai medikai nustato, kad gali būti kontraindikacijos arba vaiko sveikata yra tokia, jog galbūt netikslinga skiepyti.

Ne visi šeimų gydytojai pritaria baudoms

Kalbinome Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytojas Reginą Kulpienę-Jaunienę ir Vidą Zokaitienę. Abi medikės griežtai pasisakė už skiepus. „Skiepai yra būtini. Visi mano vaikai ir giminaičiai yra paskiepyti. Žinoma, paciento teisė rinktis ar pirkti mokamus skiepus ir skiepytis, ar ne. Tačiau būtinaisiais skiepais būtinai reikia pasiskiepyti. Praėjusiais metais turėjome labai skaudų atvejį, kuomet trijų vaikų mama du savo vaikus skiepijo, o trečio – ne. Atsisakė vaiką guldyti į stacionarą. To pasekmės buvo skaudžios – vaikas mirė. Tad dar kartą pasikartosiu – skiepai yra būtinybė ir tai turi būti visų mūsų galvose“, - sakė vaikų ligų gydytoja Regina Kulpienė-Jaunienė. Paklausus apie skiepus vaikams nuo tuberkuliozės sužinojome, jog jais pasinaudoti privalu. „Žinoma, dabar yra sudėtinga situacija, kadangi trūksta šios vakcinos, bet artimiausiu metu gausime dozių pusmečiui“, - vylėsi gydytoja. Dėl baudų vaikų neskiepijantiems tėvams gydytoja taip pat pritaria. „Žinoma, jog reikia bausti. Jei tėvai neišgirsta arba nesupranta, ką jiems sako medikai, tuomet gal susipras sumokėję baudas. Juk neskiepytas vaikas tai puikus užkrato nešiotojas. Užkratai taip ir limpa prie jo, o pasekmės dažniausiai būna skaudžios. Norėčiau, jog tėvai rimtai susimąstytų“, - „Šilokarčemai“ sakė gydytoja.

Apie šią situaciją kalbėjomės ir su gydytoja Vida Zokaitiene. „Aš taip pat esu už skiepus. Savo šeimos narius visada paskiepiju ir agituoju kitus tai daryti. Tačiau, pavyzdžiui, dėl mokamų skiepų, tai čia yra kiekvieno individualus reikalas. Aš kaip ir mano kolegė primenu, jog privalomaisiais skiepais reikia pasinaudoti.  Dažniausiai dėl tėvų neišmanymo ar žinių stokos įvyksta skaudžios nelaimės – jų atžalos miršta. Skiepai nėra blogas dalykas. Mamoms, kurios savo vos gimusių vaikų nusprendžia neskiepyti, norėčiau priminti, jog maitindamiesi mamos pienu arba kaip šiais laikais madinga, mišinėliais, jų vaikai tikrai neįgaus imuniteto. Šiokį tokį turės, tačiau ne tokį stiprų, kad jų nepultų bakterijos ir ligos“, - pabrėžė gydytoja. Vis dėlto V. Zokaitienė nesutinka su piniginėmis baudomis tėvams, neskiepijantiems savo vaikų. „Kam reikia tų piniginių baudų? Manau, jog užtenka įspėjimo ir viskas. Vieną, antrą kartą įspėsim – trečią kartą jie paklausys mūsų“, - sakė medikė.

Prie šios gydytojos kabineto laukę vyrai taip pat pasisakė už skiepus ir baudas tiems tėvams, kurie nesirūpina savo vaikų sveikata. „Ar čia yra tėvų atsakingumas, jei atsisako jiems siūlomų privalomųjų skiepų? Kai gimė mano vaikai, mums net nekilo mintis atsisakyti skiepų. Paskiepijome ir vaikai užaugo sveiki, drūti, - sakė vienas iš vyrų. – Bausti ir labai griežtai reikia tuos tėvus, kurie neskiepija savo vaikų ir į visuomenę paleidžia potencialius užkratų nešiotojus“.

Šilutiškių tėvų pozicija

Šilutiškių mamyčių klausėme, ką jos mano apie skiepus, taip pat domėjomės, ar reikėtų įvesti baudas tėvams, kurie atsisako skiepyti savo atžalas. Dalinamės atsakymais.

Vilija Liatukienė, šilutiškė:

- Auginame dvi dukras. Nežinau, ar tėvus, nusistačiusius prieš skiepus, baudos skatins skiepyti vaikus. Manau, ne. Aš pati norėčiau, kad mano vaikai augtų saugioje aplinkoje ir bendraamžiai nenešiotų sveikatai ir gyvybei pavojingų ligų. Turėtume džiaugtis, kad yra sukurti skiepai, kurie saugo ir  apsaugo mus. Kaip priverstinai yra gydomi „džiovininkai“, taip ir skiepai turi būti privalomi.

Evelina Sobolienė, šilutiškė:

- Auginame dukrytę. Skiepai turi būti privalomi visiems, išskyrus tuos atvejus, kuomet gydytojas nustato kažkokias kontraindikacijas, kada negalima skiepyti.  Mes savo atžalą skiepijame visais privalomais skiepais. Manau, kad bauda už tai, jog atsisako skiepyti, turėtų būti skiriama, todėl kad neskiepyti vaikai kelia grėsmę kitiems vaikams.

Laura Gudienė, šilutiškė:

- Aš darau taip, kaip numatyta įstatymuose. Auginame dvi dukreles ir jas skiepijame visais privalomais skiepais. Esu už tai, kad tėvai turėtų teisę patys spręsti – reikia jų atžaloms skiepo ar ne.

Kristina Kaktienė, šilutiškė:

- Auginame tris vaikus. Mes skiepijame juos. Daug skaičiau apie skiepus.  Mažajai po skiepų buvo itin blogai visą savaitę.  Dabar nebesu įsitikinusi, kad jų labai reikia. Čia sunkus klausimas. Manau, tik tėvai turi spręsti – reikia skiepo vaikui ar ne. Baudos – nesąmonė, kur pasirinkimo laisvė? Aš prieš baudas, nemanau, kad atsisakymą skiepyti savo vaiką galima traktuoti kaip vaiko nepriežiūrą.

Danguolė Jašinauskienė, šilutiškė:

- Auginu tris vaikus, jie visi paskiepyti. Dėl to man yra ramu. Bet skiepyti ar ne – tėvų reikalas.  Baudos už vaiko neskiepijimą – didžiausia nesąmonė. Jų tikrai neturėtų būti. Čia turi būti pasirinkimo laisvė.

 


Straipsnio komentarai

tomka 2015-08-11
Tevai sprendžia ką daryti ne debilai kurie sedi prie kompu .
Komentaras patinka Komentaras nepatinka