Šilutės r. savivaldybė prasuko „monkės biznį“
Neaišku, kodėl automobilių eismo saugumui užtikrinti prireikė pastatyti „STOP“ ženklą ir kas turi pasirūpinti, kad prie jo nebūtų neteisėtos iškabintos informacijos.
Pagerėjus orams daugelis rajono gyventojų ir svečių pajudėjo iš namų, kad pasigrožėtų vaizdingomis vietomis ir pabūtų gamtoje. Šį turistinį sezoną nusprendusius apsilankyti Ventėje Šilutės rajono gyventojus ir turistus pasitinka dvi naujienos – už europines lėšas suremontuota ir lankytojų poreikiams pritaikyta Ventės rago ornitologinė stotis bei apmokestinta automobilių stovėjimo aikštelė. Už gerąją naujieną yra atsakinga valstybinė institucija – Kauno T. Ivanausko gamtos muziejus, kuris ir valdo Ventės rago ornitologinę stotį. Už blogąją naujieną yra atsakinga mūsų gimtoji Šilutės rajono savivaldybės administracija.
Įrengta už Savivaldybės lėšas
Skandalinga yra tai, kad Šilutės r. savivaldybė už mokesčių mokėtojų pinigus įrengė stovėjimo aikštelę, kurią vėliau nusprendė išnuomoti privačiam verslui. Tokį sprendimą Šilutės rajono savivaldybės administracija motyvavo tuo, kad taip sumažės lėšų poreikis Savivaldybės infrastruktūros išlaikymui, nes aikštelės operatorius turės ją valyti, prižiūrėti, rinkti šiukšles. Be to, remiantis konkurso sąlygomis aikštelės operatorius turės sumokėti Savivaldybei kiek daugiau nei 50 Eur siekiantį mėnesinį mokestį. Išsinuomojusi šias patalpas verslininkė paslaugų nevystė ir didelės komercinės veiklos nevykdė – tiesiog apmokestino norinčius ten pasistatyti automobilius. Lengvojo automobilio stovėjimo kaina – 0,9 Eur – prilygsta automobilio statymui Trakuose. Skirtumas tik tas, kad Ventėje neribojama stovėjimo trukmė. Tiesa, tai maža paguoda – vargu ar lankytojai Ventės paukščių žiedavimo stotyje išbūna ilgiau nei kelias valandas.
Savivaldybei mokama pinigų suma yra daugiau nei juokinga. Net gūdžiausiais žiemos mėnesiais, jei nesitikėtumėme lankytojų darbo dienomis, o tik savaitgalį, užtektų 9 klientų per dieną, kad aikštelės operatorius surinktų visus pinigus, reikalingus atsiskaityti su Savivaldybe. Vasaros dienomis Savivaldybės prašoma suma greičiausiai būtų surenkama per pusdienį. Verslo riziką mažina tai, kad nereikia išlaikyti papildomo žmogaus – mokesčiai yra renkami čia pat esančioje parduotuvėlėje. Žodžiu, aikštelę nusprendę išsinuomoti verslininkai niekuo nerizikuoja. Visą finansinę riziką (aikštelės įrengimą) prisiėmė Savivaldybė. Verslininkams liko tik galimybė pasiimti pelną.
Mes neturime jokių pretenzijų konkursą laimėjusiam verslininkui. Privatus verslas ir yra skirtas tam, kad uždirbtų pelną. Kritikos strėlė turėtų būti nukreipta į Šilutės rajono savivaldybę. Kodėl rajono „politikos tėvai“ lengva ranka ir už juokingo dydžio mokestį privačiam verslininkui išnuomojo Savivaldybės turtą? Kas buvo pagrindinis tokio „monkės biznio“ idėjos autorius?
Idėja atėjo iš verslo
Minėtų įvykių metu Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju dirbęs R. Ambrozaitis pasakojo, kad idėja privačiam verslui išnuomoti Savivaldybės įrengtą automobilių stovėjimo aikštelę kilo iš paties privataus verslo. „Į Savivaldybės administraciją kreipėsi individualios įmonės savininkė, kuri paprašė jai minėtą aikštelę išsinuomoti. Pagal įstatymus tai buvo galima padaryti tik konkurso būdu. Paskelbus konkursą juo domėjosi keli asmenys, tačiau nugalėjo tas, kas nugalėjo“,- prisiminimais dalijosi R. Ambrozaitis.
Toliau gilinantis į šio Savivaldybės verslo smulkmenas į paviršių ėmė lįsti skandalingos detalės. Pirmiausia – Savivaldybės įrengta automobilių stovėjimo aikštelė yra valstybinėje žemėje. Taigi, net ir išnuomojus ją privačiam verslui mokestis už automobilio stovėjimą negali būti renkamas, jei tokio leidimo nedavė Savivaldybės taryba. O ji, mūsų žiniomis, tokio sprendimo net nesvarstė. Apie tai nėra jokios informacijos oficialiame Šilutės r. savivaldybės interneto puslapyje, apie tai neprisimena laikraščio kalbintas R. Ambrozaitis (jis būtų turėjęs organizuoti ir prižiūrėti tokio sprendimo rengimą, - aut. pastaba).
Gal mokestis savanoriškas?
R. Ambrozaitis kėlė prielaida, kad verslininkai apmokestina ne patį automobilių stovėjimą, o kokias nors papildomas paslaugas. Pavyzdžiui, mokestis renkamas už naudojimąsi nuotraukoje matomais lauko tualetais. Nuotraukoje matome, kad informacinė lenta (labai primenanti kelio ženklus) skelbia, kad apmokestinamas tik įvažiavimas į aikštelę.
Įstatymai sako, kad kelio ženklai negali būti statomi savavališkai – jų statymui turi pritarti Savivaldybės saugaus eismo komisija. Šilutės rajono savivaldybės tarybos 2010 m. patvirtintų Ïšorinės reklamos įrengimo Šilutės rajono savivaldybės teritorijoje taisyklių 11.1. punktas teigia, kad reklama negali būti įrengiama „keliuose, virš kelių, kelių juostose ir apsaugos zonose, išskyrus stendus, eismo dalyvius informuojančius apie kelio būklę; gatvėse ir prie jų, jeigu ji gali užstoti technines eismo reguliavimo priemones, pabloginti matomumą, akinti eismo dalyvius, kelti pavojų eismo dalyviams. Taip pat draudžiama naudoti reklamą, imituojančią kelio ženklus ir (arba) naudojančią kelio ženklų simboliką“. Lieka atviras klausimas, kodėl Savivaldybės administracija leidžia naudoti tokias iškabas, kurios labai primena kelio ženklų kategoriją „Informacinės lentelės“?
Šilutės rajono savivaldybės administracijos Saugaus eismo komisijai vadovaujantis Arvydas Gorodeckas teigė, kad jam vadovaujant Saugaus eismo komisijai nebuvo išduotas leidimas pastatyti „STOP“ ženklą. Tarnautojas patvirtino, kad jokių papildomų įrašų po kelio ženklais negali būti. „Yra specialus kelio ženklas, kuris nurodo, kad stovėjimas yra mokamas. Jokių kitų ženklų negali būti. Jie trukdo eismui ir blaško vairuotojų dėmesį“,- aiškino valdininkas.
A. Gorodecko teigimu, jei būtų oficialus paklausimas, jo vadovaujamas skyrius patikrintų, ar leidimas kelio ženklui buvo išduotas, o dėl papildomų ženklų nuėmimo turėtų spręsti kelio savininkas – Klaipėdos regiono keliai arba Šilutės rajono savivaldybės administracija.
Čia mes susiduriame su įdomia problema: ar nebus taip, kad mokestį už stovėjimą Ventės rage mes mokame „savanoriškai“? Aikštelę išsinuomojusi įmonė žino, kad automobilių stovėjimas yra neapmokestinamas, todėl tiesiog laukia, kad savo teisių nežinantys ar skandalo nenorintys turistai patys „savo noru“ užneš pinigėlius į parduotuvėlės kasą. O tvarką ir teisingumą rajone prižiūrintys Savivaldybės valdininkai ir kompetentingos institucijos tiesiog nematys, kas vyksta.
Straipsnio komentarai
https://www.youtube.com/watch?v=McNUH2xJsI4