Pensininkai kitąmet gali gauti 6 proc. didesnes pensijas
Pensijos nuo kitų metų vidurio gali didėti vidutiniškai 6 proc. – maždaug 16 eurų kiekvienam pensininkui, sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė. Vilniaus universiteto profesorius, ekonomistas ir sociologas Romas Lazutka 15min.lt sakė, kad žingsnis geras, tačiau jo įsitikinimu, pensijos turi priklausyti nuo ekonominės padėties, o ne nuo to, kada rinkimai.
„Esame nuoseklūs ir stebime bei prognozuojame, kokie bus 2016 metai. Mes manome, kad pensijos turi būti keliamos nuo 2016 metų liepos 1 dienos. Vidutiniškai 6 proc. didės visiems pensininkams pensijos“, – antradienį spaudos konferencijoje žurnalistams sakė A.Pabedinskienė.
Anot jos, vidutiniškai nuo kitų metų pensijos galėtų didėti maždaug 16 eurų. Šiam pensijų kėlimui iš „Sodros“ biudžeto reikėtų 75 mln. eurų, o iš valstybės biudžeto – 10 mln. eurų.
„Proporcingai pensijos didės visiems. Premjeras yra informuotas, o spalio mėnesį kartu su biudžetu galėsime teikti tuos siūlymus. Mes sakome, kad dabar pagal prognozes galime 6 proc. pakelti pensijas“, – tvirtino ministrė.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Algimanta Pabedinskienė
Paklausta, ar toks pensijų kėlimas nebus tam tikra rinkiminė kampanija prieš artėjančius Seimo rinkimus, A.Pabedinskienė teigė, kad pensijų kėlimas yra daromas strategiškai ir su politika šiuo metu nėra susijęs.
R.Lazutka: pensijos turi priklausyti nuo ekonominės situacijos
Ekonomistas ir sociologas R.Lazutka 15min.lt sakė, kad kelti pensijas – protingas žingsnis, nes didėja dirbančiųjų algos, o pensijų dydis jau kuris laikas atsilieka: „O tai nėra gerai, tai reiškia, kad skirtingų kartų žmonės ima gyventi skirtingai“.
R.Lazutkai tik keista, kad kalbama apie atskirą pensijų pakėlimą, kai tuo tarpu politikai reiškia pritarimą socialinį modelį kūrusių mokslininkų siūlymui pensijas didinti ne atskirai, o pririšti jas prie ekonomikos būklės.
Tokiu atveju didėjant dirbančiųjų skaičiui, algoms, „Sodros“ pajamoms didėtų ir pensijos.
„Aukščiausio lygio politikai tam pritaria. Mes džiaugiamės, kad neatmta tos idėjos. Tačiau tai, kas dabar siūloma, nesiejama su tuo“, – stebėjosi ekonomistas.
Socialinį modelį jau apsvarstė Vyriausybė, pasiūlymus Seimas turėtų svarstyti rudens sesijoje.
Prie socialinio modelio kūrimo prisidėjęs R.Lazutka teigė, jog valdantieji elgiasi rizikingai, planuodami kelti pensijas prieš pat Seimo rinkimus – dėl to jie būtinai sulauks kritikos.
„Lietuvos ryto“ televizijos nuotr./Romas Lazutka
„Politologai sakys, kad tai – žmonių papirkinėjimas valstybės pinigais, tačiau politikams svarbu balsai, o ne nuomonė“, – pabrėžė jis.
R.Lazutka priminė, kad už panašius sprendimus kadaise būdavo pliekiama buvusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė.
„Tai vadinama politiniu ciklu – kai ekonominiai rodikliai, kurie susiję su Vyriausybės sprendimais, svyruoja priklausomai nuo rinkimų meto, ir tai nėra gerai“, – įsitikinęs ekspertas.