Sugriežtinta šamų ir lašišų mėgėjiškos žvejybos tvarka
Siekdama saugoti žuvų išteklius, Aplinkos ministerija pakeitė kai kurių žuvų mėgėjiškos žvejybos tvarką: uždrausta žvejoti žiemojančius šamus, praplėsta teritorija, kur draudžiama žvejoti lašišas, sugriežtinta jų žvejyba Nemune.
„Šiais pakeitimais apsaugom vietas, kurios buvo ypač pažeidžiamos ir pamėgtos brakonierių-kabliautojų. Nuo šiol lašišinių žuvų migracijos metu žvejyba šiose vietose bus draudžiama. Taisyklių patikslinimai leis sąžiningiems žvejams lengviau orientuotis ir netyčia netapti brakonieriais. Taip pat atsisakėme dalies perteklinių reikalavimų“, – pranešime spaudai teigė aplinkos viceministras Linas Jonauskas.
Didelių problemų pastaraisiais metais aplinkosaugininkams kildavo saugant šamų išteklius. Pernai aplinkos apsaugos pareigūnams įkliuvo keli 50–60 kilogramų svorio šamus kertamaisiais smūgiais sugavę brakonieriai.
Masalu šias žiemą vangias žuvis pagauti ypač sudėtinga, todėl pažeidėjai pasitelkia draudžiamą gaudymo būdą – kabliu bando užkabinti už bet kurios kūno vietos ir taip šias žuvis labai sužaloja. Bandydami išvengti atsakomybės ant sugautos žuvies šonų padarytus sužalojimus jie aiškina kaip padarytus leistinu būdu – sugautą žuvį ištraukiant iš vandens specialiu kabliu.
Siekiant užkirsti kelią šiems pažeidimams, žiemojančių šamų žvejyba draudžiama nuo lapkričio 1 dienos iki balandžio 1 dienos. Už šiuo laikotarpiu sugautą šamą pažeidėjui gresia beveik iki 300 eurų bauda. Jis taip pat rizikuoja netekti pažeidimo padarymo priemonių ir turės atlyginti gamtai padarytą žalą – po 290 eurų už kiekvieną sugautą šamą.
Artėjant lašišų žvejybos sezonui ir siekiant geriau apsaugoti neršti traukiančias lašišas, ištisus metus uždrausta žvejoti Šventosios upėje nuo tilto Anykščiuose A.Vienuolio gatvėje iki užtvankos. Mėgėjų žvejybos taisyklės ir anksčiau draudė žvejoti 100 metrų žemiau užtvankų, todėl draudžiama atkarpa padidėjo tik apie 50 metrų, tačiau dabar tiek žvejams, tiek pareigūnams bus aišku, kur prasideda žvejybai draudžiama upės atkarpa.
Nuo šiol norintieji žvejoti bet kokias žuvis Šventosios upėje nuo žiočių iki Anykščių nuo rugsėjo 16 dienos iki spalio 15 dienos turės įsigyti žvejo mėgėjo kortelę limituotai lašišų žvejybai. Žvejo mėgėjo kortelė nereikalinga žvejojant Kavarsko tvenkinyje.
Skaitytojo Algirdo nuotr./Žvejyba
Taip pat nuo liepos 1 dienos iki lapkričio 1 dienos uždrausta žvejoti bet kokiais įrankiais ir masalais pagrindinėse lašišų susikaupimo vietose Nemuno upėje: Dubysos upės žiotyse ir 100 metrų žemyn palei dešinįjį krantą, Jūros upės žiotyse ir 100 metrų žemyn palei dešinįjį krantą, Nevėžio upės žiotyse ir 100 metrų žemyn palei dešinįjį krantą, nuo Kauno žiemos uosto iki Neries žiočių.
Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nuo šiol numatoma ir žvejų mėgėjų prievolė pranešti apie pastebėtus draudžiamus žvejybos įrankius, neišimant jų iš vandens.
Draudžiamus žvejybos įrankius ar kitus pažeidimus pastebėję žvejai mėgėjai informaciją turi perduoti Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos Informacijos priėmimo ir valdymo centro telefonu (8-5) 273 2995 arba bendruoju pagalbos numeriu 112.
Taisyklės taip pat papildytos įpareigojimu žvejams paleisti į bučiukus vėžiams gaudyti pakliuvusias žuvis, draudimu gaudyti ir naudoti masalui nėgių vingilius. Nuo šiol stintų žvejybai, nepriklausomai nuo to, nuo ledo ar neužšalusiame telkinyje jos žvejojamos, bus leidžiama naudoti 12 kabliukų. Gaudant stintas ne nuo ledo, jei naudojama daugiau kaip 6 kabliukai, visos sugautos kitų rūšių žuvys turės būti nedelsiant paleidžiamos į tą patį vandens telkinį.
Be naujų draudimų, pakeistose Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse taip pat numatyti ir keli mažesni apribojimai žvejybai. Pavyzdžiui, nustatyta, kad lašišas ir šlakius nuo sausio 1 dienos iki rugsėjo 15 dienos leidžiama gaudyti dar vienoje upėje – Ventoje nuo Viekšnių užtvankos iki Lietuvos ir Latvijos valstybinės sienos.
Vadovaujantis mokslininkų ir Mėgėjų žvejybos tarybos rekomendacijomis sumažintas upių ruožų, kuriuose mėgėjų žvejyba draudžiama nuo rugsėjo 16 dienos iki spalio 15 dienos, sąrašas. Tačiau prie kai kurių upių intakų uždrausta žvejyba ne tik žemiau upės žiočių, bet ir aukštupio link.
Taip pat vandens telkinių, kuriuose leidžiama povandeninė žūklė, sąrašas papildytas Siesarties ežeru. Taigi dabar tokia žvejyba leidžiama septyniuose vandens telkiniuose.