„Šilutės girnų“ aruoduose – jau 7 tūkst. tonų grūdų

2015-08-20, Stasys BIELSKIS
Laboratorijos vedėja Rūta Auksorienė: „Aukštesnių klasių kviečiai atvežami tik iš Suvalkijos ir Kauno pusės“.
Laboratorijos vedėja Rūta Auksorienė: „Aukštesnių klasių kviečiai atvežami tik iš Suvalkijos ir Kauno pusės“.
„Šilokarčema“ apsilankė akcinėje bendrovėje „Šilutės girnos“ ir domėjosi, kokios ten grūdus atvežusiųjų nuotaikos, ar yra kokių nors naujovių priimant ir sandėliuojant šių metų derlių.

UAB „Šilutės girnos“ – jau nebe tokia įmonė, kokia buvo prieš keletą metų. Čia daug kas atnaujinta, patobulinta, darbas tapo spartesnis. Pasak generalinio direktoriaus Laimundo Žadeikos, grūdų išpylimo į duobę pastate iš abiejų pusių yra sumontuoti vartai. Tai padaryta aplinkosaugininkų reikalavimu, kad dulkės nepatektų į aplinką. Prie džiovyklos įrengti specialūs užtvarai triukšmui sumažinti. Prieš pora metų buvo patobulintas dulkių nusodinimo įrenginys, todėl dabar bendrovės teritorijoje yra švaru. Žmonės, gyvenantys netoli „Šilutės girnų“, jau nebesiskundžia, kaip anksčiau, kad jų kiemai pilni dulkių.

2011 ir 2012 metais „Šilutės girnos“ pirko kvietrugius ir kviečius tik etanolio (dehidruoto spirito) gamyklai „Biofuture“, nes tada ji viena buvo išsinuomojusi visus aruodus, o nuo 2013-ųjų, sumažėjus etanolio gamybai, padėtis pasikeitė. Sutartis pirkti grūdus sudarė ne tik „Biofuture“, bet ir dar kelios bendrovės. Šiemet tarp grūdų pirkėjų nebėra „Biofuture“ – ji bankrutavo.

„Šilutės girnų“ bendrovės vyriausioji buhalterė Adelė Steponavičiutė „Šilokarčemai“ papasakojo apie grūdų kelią nuo vartų iki išpylimo į aruodą. Transporto priemonė su grūdais pirmiausia sustoja dar prie vartų, šalia pastato, kurio antrame aukšte įsikūrusi laboratorija. Specialus įrenginys su ilgu metaliniu vamzdžiu nusileidžia žemyn ir paima iš priekabos grūdų mėginius. Tiriami jie apie 5–10 minučių. Jeigu grūdai yra tinkami, tada vežami ant svarstyklių. Nuo jų – ant duobės, į kurią grūdai išpilami.

A. Steponavičiutė sakė, kad  šiemet „Šilutės girnos“ teikia paslaugas devynioms įmonėms, perkančioms naujojo derliaus grūdus. Kol kas ūkininkai grūdus parduoda tik šešioms įmonėms. Iki vakarykščio pirmadienio ryto iš viso jau buvo priimta 6 912 tonų grūdų. Tai – ne mažas kiekis, nes grūdus pradėta pirkti mažiau nei prieš dvi savaites. Rugpjūčio 4-ąją atvyko tik vienas automobilis su grūdais, rugpjūčio 5-ąją – du, o nuo 6-osios pradėjo atvažiuoti daugiau transporto priemonių. Rekordinė diena buvo rugpjūčio 14-oji, kai į aruodus subyrėjo net 1 117 tonų naujojo derliaus.

Iki šiol buvo vežami tik žieminiai javai, o nuo praėjusio ketvirtadienio pasirodė jau ir pirmosios mašinos su vasarinių javų derliumi.

Pasak A. Steponavičiutės, šiemet grūdai yra sausi, bet vidurkis neviršija nustatytos ribos – 14 procentų. Kviečiai priimami visų penkių klasių, deja, „Ekstra“ ir pirmos klasės atvežami tik iš Šakių rajono. Pamario krašte užaugintas kviečių derlius neatitinka baltymų normos.

„Šilutės girnose“ įmonės taip pat superka rugius (pirmos ir antros klasės) bei kvietrugius. Grūdų kainos kasdien keičiasi – tai sumažėja, tai padidėja. Pavyzdžiui, už „Ekstra“ klasės kviečius daugiausiai buvo mokama po 174 eurus už toną (be PVM), o praėjusį penktadienį po 166 eurus. Už kvietrugius mokėta po 124 eurus, dabar – tik po 113 arba 114 eurų už toną.

Praėjusiais metais „Šilutės girnose“ buvo supirkta 23 500 tonų grūdų, šiemet, pasak A. Steponavičiutės, tikimasi, kad bus užpildyti abu elevatoriai – supirkta 32 000 tonų. Grūdų augintojų išankstinėmis prognozėmis, šiais metais gali būti 6 procentais didesnis derlius nei pernai.

Įmonės laboratorijoje veikia tikslus elektroninis aparatas, kuris parodo grūdų drėgmę, glitimą, baltymus, krakmolo kiekį. Dėl šių dalykų anksčiau su ūkininkais kildavo nemažai ginčų.

Laboratorijos vedėja Rūta Auksorienė „Šilokarčemos“ korespondentui teigė: „Iš Šilutės bei aplinkinių rajonų daugiausia atvežama tik trečios ir ketvirtos klasės kviečių derliaus. Aukštesnių klasių grūdai būna iš Suvalkijos ir Kauno pusės. Eilės prie įmonės vartų didelės, žmonių – daug, taip ir dirbame“.

O kuriai įmonei, iš tų devynių, grūdus parduoti, ūkininkai pasirenka pagal du kriterijus. Arba parduoti tam, kas brangiau moka, arba tam, kuris atsiskaito per trumpiausią terminą.

Lietuvos ūkininkų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas „Šilokarčemai“ sakė, kad mūsų krašte ūkininkai mažai teaugina žieminių javų. Maždaug po savaitės prasidės vasarinių javų pjūtis, o tada transporto priemonės, atvežusios grūdus, nebesutilps aikštelėje prie „Šilutės girnų“. Jos, kaip ir ankstesniais metais, rikiuosis siauroje gatvėje, taip trukdydamos automobilių eismui.

 

 

 


Foto galerija

Pirmiausia transporto priemonė su atvežtu derliumi sustoja prie bendrovės laboratorijos, įsikūrusios antrajame pastato aukšte, ir per specialų vamzdelį paimami tyrimui reikalingi grūdų mėginiai.Laboratorijos vedėja Rūta Auksorienė: „Aukštesnių klasių kviečiai atvežami tik iš Suvalkijos ir Kauno pusės“.Laborantė Gintarė Lekavičienė nustatinėja parduoti atvežtų grūdų kokybę.Kiekvieną dieną prie „Šilutės girnų“ nesibaigia automobilių eilės su naujojo derliaus grūdais.

Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!