Švėkšnos seniūnijoje – šilauogių plantacijos
Šilauogės yra pelniusios jaunystės uogos titulą. Daugybė mokslininkų ir tyrėjų taip pat byloja apie jų naudą žmogaus sveikatai. Nors šilauogių augintojų Lietuvoje nėra labai daug, vieni jų įsikūrė Šilutės rajono pakraštyje Bumbuliškės kaime (Švėkšnos sen.). Aplankyk Rupainių šeimos šilauogių laukus ir paragauk šių gardžių mėlynskruosčių!
Regina ir Algis Rupainiai prieš 10-metį užsikrėtė meile šilauogėms. „Mano vyras prieš 10 metų nuvyko į seminarą, kur buvo pristatomos įvairios uogos. Sugrįžęs namo jis pasakė: „Aš išsirinkau šilauoges ir nekeisiu savo nuomonės“. Žodžiai buvo lemtingi. Nieko nelaukę puolėme pirkti sodinukus ir sodinti juos mūsų pievose. Tiesa, nelabai išmanėme, kaip tai tinkamai padaryti. Taigi pirmas blynas buvo šiek tiek prisvilęs. Iš karto apsodinome apie 90 arų lauką ir jį padalijome į tris dalis: mūsų su vyru, dukros Rasos bei dukros Ritos“, - mums pasakojo Regina.
Rasa Žitkovienė taip pat buvo atvira: „Mes sodinome krūmus net neragavę uogų. Tiesa, tėvai jų buvo paragavę seminare, bet mes su sese nieko apie jas nežinojome. Tada, prieš 10 metų, internetas nebuvo toks populiarus, o ir literatūros nelabai buvo apie šias uogas“.
Vis dėlto šeimai šypsojosi sėkmė ir verslą pavyko išplėtoti, o šiandien jų klientai patys atvyksta į šilauogių laukus prisiskinti šių gardžių uogų net iš Vilniaus, Plungės, Klaipėdos ir kt.
Deja, šio šeimos verslo pradininkas Algis jau iškeliavo Amžinybėn, taigi laukais rūpinasi šeimos moterys. „Nesame vienos, labai daug padeda mano draugas Povilas, samdome darbininkus“, - kalbėjo Rasa.
Į šilauogių laukus kaip į šventę
Paklaustos, ar pačios dar valgo šilauoges tiek Rasa, tiek Regina sutartinai tvirtino, kad kasdien jų suvalgo labai daug. „Sunku atsivalgyti, mat jos tokios gardžios“, - kalbėjo Regina. Nors šilauogių krūmai reikalauja nemažai priežiūros, moterys to nelaiko darbu. „Tai mums malonumas, ne darbas, kasdienė šventė“, - atviravo R. Rupainienė.
Tiesa, dabar daugiausia šiuo verslu užsiima Rasa. „Vežame šilauoges į Gargždus, Klaipėdą, Vilnių ir kt. Prekiauja net jaunėlis sūnus ketvirtokas Juozas“, - pasakojo šilauogių augintoja.
Šilauogių laukuose mėlynuoja net 7 skirtingų rūšių šilauogės. Galima rasti „Patriot“, .„Bluejay“, „Sunrise“ ir kt. Taip pat yra ir įvairių veislių: ankstyvųjų, vidutinių ir vėlyvųjų. Rasa pasakojo, kad šiuo metu šilauogių laukai užima net 1 hektarą 70 arų. „Tačiau tai dar ne pabaiga, žadu išplėsti savuosius uogynus“, - sakė pašnekovė.
Pradžia buvo sunki
Rasa pasakojo, kad parduoti pirmąjį šilauogių derlių buvo itin sunku. „Kurioziška situacija – kai turėjome mažai uogų, sunkiau jas parduodavome nei dabar, kai šilauogių turime į valias. Matote, niekas apie jas nieko nežinojo ir gal tik kažkur viena ausimi buvo girdėję. Net paragauti jų bijodavo. Reakcijos būdavo tikrai įdomios. O dar ir šalia prekiaujantys vis sakydavo, kad nepirktų jų, mat uogos nuodingos ir pan.“, - karčia patirtimi dalijosi Rasa.
Vis dėlto apie šilauogių naudą žmogaus sveikatai yra parašytas ne vienas mokslinis straipsnis, atlikta daugybę tyrimų, įrodančių akivaizdžius pokyčius.
Šilauogės – sveikatai gerinti
Šilauogės pasižymi šiomis sveikatą stiprinančiomis savybėmis:
stiprina imuninę sistemą;
mažina cholesterolio kiekį kraujyje;
mažina riziką susirgti diabetu;
gerina medžiagų apykaitą;
saugo nuo žalingo saulės poveikio;
gerina regėjimą.
Šilauogėse itin gausu augalinių maistinių medžiagų – elaginės rūgšties. Egzistuoja įrodymų, kad elaginė rūgštis turi priešvėžinių savybių, saugo genetinę informaciją ir skatina pažeistų ląstelių (pavyzdžiui, vėžio) irimą.
Šilauogių turėtų vartoti asmenys, turintys polinkį į depresiją. Jose esančios medžiagos skatina gerą savijautą užtikrinančio dopamino gamybą.
Šiose uogose yra salicilo rūgšties, todėl jos veikia kaip natūrali aspirino (vaistų nuo skausmo) versija. Salicilo rūgštis skystina kraują ir taip sumažina skausmą.
Labiausiai žinoma mėlynų uogų savybė – gerinti regėjimą. Jose yra antocianozidų, kurie, kaip buvo patvirtinta klinikiniais tyrimais, padeda išvengti akių silpnėjimo. Oftalmologų nuomone kasdien suvartojamos trys porcijos šilauogių gali padėti išvengti amžinės geltonosios dėmės degeneracijos.
Sauja uogų gali padėti išvengti vidurių užkietėjimo. Jose esantys vitaminai gerina virškinamojo trakto veiklą.
Šilauogės gerina jautrumą insulinui. Tyrimų duomenimis, geresnių rezultatų galima tikėtis, šilauoges vartojant du kartus per dieną, 6 savaites. Uogos galėtų būti naudojamos kaip pagalbinė priemonė, natūralūs vaistai greta sporto ir subalansuotos mitybos.
Norintys atvykti Bumbuliškės kaime įsikūrusį uogyną ir patys prisiskinti vitaminų „bomba“ vadinamų šilauogių, prieš atvykstant turėtų pasiskambinti tel. 8 645 37 108, Rasa. Čia taip pat galima įsigyti ir jau pririnktų šilauogių.
Straipsnio komentarai
http://www.adidas-shoes.co.nl/