Namo gyventojus šiurpina kaimynų elgesys
Pirmininkė E. Šarkienė teigė, kad gyventojai tenori, jog šeima susitvarkytų. Rankose ji laiko sugautus tarakonus, kuriuos, anot jos, užveisė Sauliaus ir Dinaros šeima.
Į „Šilokarčemos“ redakciją kreipėsi daugiabučių namų savininkų bendrijos „Buvardija“ pirmininkė Edita Šarkienė, kurią tai padaryti įpareigojo H.Šojaus gatvėje esančio namo gyventojai. Anot pašnekovės, jie jau nebegali gyventi taip, kaip gyveno iki šiol, todėl būtina kažką daryti.
Gaila vaiko
Anot E. Šarkienės, dar visai neseniai šiame name gyventi buvo ramu. Ji tvirtino, kad dabar tą ramybę drumsčia viena šeima, kurios dėka namo gyventojus pradėjo pulti net tarakonai. Moteris jau domėjosi, kaip būtų galima tos šeimos butą išvalyti. Net namo gyventojų susirinkimas vyko šiuo klausimu. Ir į Šilutės r. savivaldybę kreipėsi pagalbos, tačiau ten jie gavo trumpą ir aiškų atsakymą – į privatų butą eiti niekas negali be savininkų sutikimo. O butas priklauso Gražinai Š., kuri yra išvykusi į užsienį. Dabar jame gyvena jos brolis Saulius G. su sugyventine Dinara B. Pora turi ir dvimetį berniuką. E. Šarkienė teigė, kad šis vaikas nuolatos verkia. „Tame bute ir dieną, ir naktį vyksta atvirų durų dienos – čia nuolatos girtaujama, nuolat vaikšto girti žmonės. Bute net vandens nėra. Nesuprantame, kaip mažylis gali gyventi tokiomis sąlygomis“, - dėstė pirmininkė. Šeima jau metus laiko, anot jos, ir vandenį vogė, mat kai jis jiems buvo atjungtas, rado būdą kaip jį pasijungti.
Pirmininkė dėl vagiamo vandens kreipėsi į UAB „Šilutės vandenys“, kurie minėtai šeimai prieš kelias dienas vandens tiekimą vėl atjungė.
Ruošiami dokumentai teismui
Už butą nėra sumokėti ir bendrijos renkami mokesčiai. Dar 2012 m. įsiskolinimas siekė 1 121, 20 Lt. E. Šarkienė teigė, kad dabar vėl dokumentai ruošiami teismui dėl skolos išieškojimo, nes minėta suma tik didėja.
Kas turėtų nutikti, kad namo gyventojai nebepyktų ant jaunos neva netvarkingos ir daug problemų keliančios šeimos? Ji turėtų išsikraustyti? Pirmininkė tikino, kad tikrai neturi tikslo juos iškraustyti. Visi nori tik vieno – kad šeima susitvarkytų, gyventų tvarkingai, jų namuose nebūtų girtuokliaujama, būtų sumokėti mokesčiai, o vaikas augtų saugioje aplinkoje.
Tiesa, pirmininkė tvirtino, kad ją netvarkingo buto šeimininkas ne kartą užsipuolė. Jai teko ir grasinimus išklausyti. Paskutinį kartą taip nutiko, kai šeimą aplankė Vaikų teisių inspektorė. Tada moteris išklausė krūvą necenzūrinių žodžių, skirtų jai. Po šio įvykio E. Šarkienei ir trūko kantrybė - net pareiškimą dėl tokio kaimyno elgesio policijai parašė.
Ieško kito buto
Pakalbinome ir bute gyvenančią porą. Apie tai, kad juos aplankys nelaukti svečiai – korespondentė – jie tikrai nežinojo. Užėjus į butą jis buvo sutvarkytas. Visa šeima buvo namuose ir net keletą svečių turėjo. Mažylis žaidė. Tik nuo vyro sklido alkoholio kvapas, bet su juo pokalbis vyko ramiai.
Sugyventinė Dinara B. mano, kad kaimynai negali sakyti, jog jie gyvena netvarkingai. „Pas mus ateina socialiniai darbuotojai. Jie juk mato, kaip mes gyvename. Manome, kad prieš mus visus kaimynus nuteikė pirmininkė, kuri nemėgsta jaunų žmonių. Mūsų šeima šiame daugiabutyje nėra vienintelė, kuri jai užkliūna”, - kalbėjo jauna moteris ir guodėsi, kad ji nebeturi jėgų ištisai dėl to verkti. Dinara B. sunkumams iškilus visada guodžiasi socialinei darbuotojai.
Pora jau ieško kito buto, kad galėtų išsikraustyti iš dabar gyvenamo. Tai daryti padeda ir socialinė darbuotoja.
Moteris neneigė, kad vaikas kartas nuo karto verkia. Anot jos, taip nutinka, nes jis mažas ir kartais užsigauna, o kartais verkti pradeda net ir kažko negavęs. „Esu įsitikinusi, kad su šio namo pirmininke niekada nerasime bendros kalbos”, - sakė Dinara B.
Neteko kantrybės?
Pakalbinome ir Saulių G. Šis taip pat neneigė, kad nuolatos susipyksta su namo pirmininke. „Anksčiau ji tokia nebuvo. Kai tapo namo pirmininke, pradėjo kištis į mūsų asmeninius gyvenimus”, - dėstė vyras ir tikino, kad ją nekartą apšaukė, nes tiesiog trūko kantrybė dėl jos nuolatinių aiškinimų.
Pakalbinome ir keletą laiptinėje sutiktų kaimynų. Raimonda B. tikino, kad namo pirmininkė tikrai nesikiša į jų asmeninį gyvenimą. Jauna moteris taip pat pasipiktinusi Sauliaus ir Dinaros šeima. Ji tikino, kad jų namuose tikrai nuolat vartojamas alkoholis, vaikas nuolatos verkia. Pašnekovei baisus vaizdas, kai pora vėlų vakarą eina namo girti, o vaikas įsikibęs į mamos ranką verkdamas eina drauge.
Kitas kaimynas Artūras M. patvirtino kiekvieną Raimondos teiginį ir sakė, kad jų pirmininkė tikrai stengiasi, kad čia visiems būtų gerai gyventi ir nėra nusiteikusi prieš jaunus žmones.
Svarbiausia – vaikai
Apie tai, ar žinomos šios šeimos problemos, klausėme Šilutės rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Indros Pranaitienės. Pasak specialistės, atsižvelgiant į JT vaiko teisių konvencijos 16 str., Europos žmogaus teisių konvencijos 8 str., LR Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo 5 str. nuostatas, jie negali pateikti detalios informacijos apie konkrečią šeimą. I. Pranaitienės duomenimis, šeima skyriui yra žinoma, jai teikiamos socialinės paslaugos.
Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Virginija Paulauskienė patarė gyventojams, jei jie mato, kad šeimoje vyksta nuolatiniai girtavimai, apie tai pranešti policijai, o šie, išaiškinę situaciją, pateiks informaciją atitinkamoms institucijoms.
Specialistė teigė, kad jų skyrius glaudžiai bendradarbiauja su policija ir Vaikų teisių apsaugos skyriumi. „Mūsų darbai nėra viešinami, pavardžių negalime skelbti”, - sakė V. Paulauskienė.
Šiuo metu yra 255 šeimos, t.y. įskaitant tėvus ir vaikus yra apie 1 000 asmenų, su kuriais dirba 15 socialinių darbuotojų. Šiose šeimose auga 505 nepilnamečiai vaikai.
Socialinės paramos skyriaus vedėja Audronė Barauskienė tikino, kad žiūrima, jog pirmiausia gerai būtų vaikui.
Apie Sauliaus ir Dinaros šeimą vedėjos nekomentavo. Tik priminė, jog yra buvę atvejų, kad kaimynai nuolatos skundė ir kaltino įvairiais dalykais daugiavaikę šeimą. Įsikišus specialistams paaiškėjo, jog kaimynams tiesiog nepatiko, kad šioje šeimoje auga daug vaikų, o jų buvo dešimt.