D. Steponkus: „Ligoninė – ne restoranas“

2014-08-29, Stasys BIELSKIS
„Šilokarčemos“ skaitytoja atsiuntė nuotrauką, kurioje Šilutės ligoninės Vaikų ligų skyriuje nufotografuota lėkštė su sriuba ir antras patiekalas – kažkokia košė.
„Šilokarčemos“ skaitytoja atsiuntė nuotrauką, kurioje Šilutės ligoninės Vaikų ligų skyriuje nufotografuota lėkštė su sriuba ir antras patiekalas – kažkokia košė.
„Šilokarčemos“ skaitytoja atsiuntė nuotrauką, kurioje Šilutės ligoninės Vaikų ligų skyriuje nufotografuota lėkštė su sriuba ir antras patiekalas – kažkokia košė. Nuotraukos autorė piktinosi, kad tik toks maistas duodamas sergantiems vaikams pietų metu.
 
Tą nuotrauką patalpinome „Šilokarčemos“ facebook‘e ir paklausėme: „Kokia Jūsų nuomonė apie maitinimą ligoninėje?“. Sulaukėme daugiau nei šimto pačių įvairiausių komentarų. Dalis respondentų piktinosi tokiu maistu, vienas komentaras buvo net toks: „Kaliniai geriau valgo, o čia ligoniukai...“. Vakar pasidomėjome, kaip ten yra iš tikrųjų, ir paaiškėjo, jog tik nesirgę ir ligoninėje negulėję asmenys neturi supratimo apie maitinimo tokiose įstaigose specifiką, dietas, bei norėtų, kad būtų maitinama kaip penkių žvaigždučių viešbutyje, restorane ar kavinėje.
 
Maitinimo dietą skiria gydytojas
 
Pirmiausia „Šilokarčemos“ žurnalistas užsuko į Šilutės ligoninės vyriausiojo gydytojo Dariaus Steponkaus kabinetą. Ligoninės vadovas sakė, kad maitinimui vienam asmeniui kasdien yra skiriama po penkis litus. Ir žmogui tokio maitinimosi pilnai pakanka norint užtikrinti paros reikalingų maisto medžiagų dozę.
 
„Paties maisto savikaina nėra didelė, o tai, ką mes valgome kavinėse ar restoranuose, papildomai dar būna ir pelnas, – teigė D. Steponkus. – Galbūt maistas gydymo įstaigoje nėra toks kaip kavinėje ar restorane, tačiau jis ir negali toks būti, nes žmogus į ligoninę ateina gydytis ir sveikti, todėl čia maistas yra labai svarbu. Mes, gydytojai, puikiai žinome, kad per didelis maisto kiekis arba per daug riebus, turintis kažkokių pašalinių medžiagų, irgi nepagreitina gydymo įvairių ligų atvejais. Šiaip pacientai vertina ir džiaugiasi mūsų įstaigos maisto kokybe. Be abejo, kaip ir visur, kaip ir visada yra žmonių, kurie galbūt nori kažko kitokio. Bet maitinimą ir dietą skiria ligonį gydantis gydytojas. Dietologė virtuvėje sudaro patiekalų planą ir kiekvieną dieną maistas būna skirtingas. Be abejo, košė, ypač iš grūdinių kultūrų, – vienas iš maistingiausių produktų, sveiko maisto piramidėje yra pačioje viršūnėje. Ligoninėje košės yra pakankamai dažnas patiekalas. Ir tai yra gerai“.
 
Triūsia 7 virėjos ir 5 padėjėjos
 
Kartu su vyriausiuoju gydytoju apsilankėme ir ligoninės virtuvėje, kurioje kasdien ruošiamas maistas beveik dviem šimtams ligonių.
 
Šilutės ligoninės dietologė Laimutė Izonienė sakė, kad pietums kasdien gamina penkis antruosius patiekalus. „Tai būna kas nors iš mėsos, bulvių arba kruopų košė ir daržovės, arba troškintos, turintiems skrandžio, virškinimo problemų, arba žalios daržovės, kuriems virškinimo traktas yra nepažeistas“, – teigė dietologė.
 
Virtuvės vyr. virėja Danutė Stankienė sakė, kad maistą ruošia septynios virėjos ir penkios padėjėjos. Dirbama pamainomis.
 
Pasak L. Izonienės, turintiems virškinimo problemų, kepenų ar kasos susirgimų yra skiriama tamsi, juoda dieta be riebalų, be pieno ir mėsos. „Smulkus ir pusiau trintas maistas skiriamas tiems, kurie maitinami per zondą ar su šaukšteliu, – pasakojo dietistė. – Dar yra trinto maisto dieta, skiriama vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems sutrikusį rijimo procesą, neturintiems dantukų. Vaikučiams nuo vienerių iki ketverių metų yra A4 dieta, didesniems vaikams - A1 dieta. Yra ir diabetikų dieta, kuria ribojami riebalai, cukrus, pateikiama daugiau garintos grynos mėsos. Yra ir suaugusių, sveikų žmonių, kurie valgo viską, dieta. Skaičiuojame, kad žmogus gautų per parą reikalingą kalorijų, mėsos ir pieno baltymų kiekį. Sergantiems inkstų, širdies ligomis yra ribojama druska, riebalai“.
 
Vakar pietums vaikams iki ketverių metų amžiaus buvo patiektas jautienos faršas, baltas grietinės padažas, bulvių košė, burokėlių salotos, kompotas, vyresni vaikai valgė žuvies maltinį su padažu, bulvių košę, burokėlių salotas ir, aišku, sriubą.
 
Šilutės ligoninėje žymiai skaniau nei Santariškių ligoninėje

Vaikų ligų skyriaus vedėja Vaidilutė Intienė, kuri, pasak ligoninės vyriausiojo gydytojo, yra labai reikli ir principinga, teigė: „Mano nuomone, pas mus labai skaniai gamina – aš to maisto kai kada, kaip skyriaus vedėja, paragauju, ar ko nors netrūksta. Žinau, kad maistas visada yra šviežias. Esmė tokia, kad pas mus yra ligoninė, o ne restoranas – ligonių mityba yra viena iš sudedamųjų gydymo dalių. Maistas gali būti ir kaip malonumas, ir kaip nuodas. Dėl to savo skyriuje turime septynių rūšių dietas, priklausomai nuo susirgimo rūšies, o aštunta dieta skirta kūdikiams“.
 
Kalbėdama apie porcijų dydį V. Intienė sakė, kad jai labai gaila, kai pasaulyje yra tiek daug badaujančių žmonių, o tiek daug mūsų ligoninės maisto nueina niekais. Pavalgę vaikai sudeda ant vežmėlio lėkštes, kuriose likęs „kalnas“ maisto. Skyriaus vedėja spėja, kad vaikams gal skonis nepatinka, gal per mažai druskos arba yra pripratę namuose valgyti greitą maistą. Yra ir tokių vaikų, kurie pripratę prie močiutės valgių ir išvis „valdiško“ maisto nevalgo. Tai jų tėveliai pasistengia rytą, vakarą ir per pietus atnešti savo atžaloms naminį maistą. Tėvams pasakoma, ką galima atnešti.
 
„Jokiu būdu nepriimame dešrainių, kebabų, picų, gazuotų gėrimų, – pasakojo N. Intienė. – Bet, deja, šiais laikais mūsų vaikai yra prie tokių pripratę, toks maistas jiems yra skanus. Nepamirškime, kad mūsų mamos taip pat yra labai jaunos, vos vos peržengusios pilnametystę ar dar tebeesančios nepilnametės. Yra ir penkiolikos, ir šešiolikos metų mamyčių, kurios ir užaugo su tokiu maistu. Kada pusryčiams yra atnešama avižinių kruopų košė, tai jos tiesiog šlykštisi – kaip galima tokį maistą valgyti. Tada paskaitykime sveiko maisto reikalavimus ir įsitikinsime, kad košės yra pakankamai angliavandenių turintis maistas, kuris duoda kalorijų ir energijos visai dienai“.
 
Vaikų ligų skyriaus vyresnioji slaugytoja Renutė Misiukonienė teigė, kad maistas tikrai yra įvairus ir skanus. Štai vakar pusryčiams buvo košė ir šaltienos gabaliukas. Pastarųjų liko penki gabaliukai, daugelis vaikų nesuvalgė nei duonos, nei sviesto.
 
„Praėjusią savaitę čia besigydžiusios Saugų vaikų globos namų auklėtinės džiaugėsi: „Oi, kokios riekės storos, kokia dešrytė stora“, – prisiminė R. Misiukonienė.

Dar V. Intienė sakė, kad vasarą būna gana daug ligonių iš įvairių Lietuvos vietovių, net ir iš užsienio. Visai neseniai jos vadovaujame skyriuje gulėjo ketverių metų Karolina iš Vilniaus. Jos mama, kai mergaitę išrašė iš ligoninės, išeidama padėkojo už ypatingai skanų maistą. Sakė, kad jos dukrelė ne taip seniai gydėsi Santariškių vaikų ligoninėje ir dabar turėjo galimybę palyginti maitinimą abiejose gydymo įstaigose. Vilnietė teigė, kad jis skiriasi kaip diena ir naktis, – Šilutėje yra labai skanus maistas.
 
Maistas kaip darželyje
 
Pavaikčiojome ir po Vaikų ligų skyriaus palatas, pakalbinome keletą mamyčių, kurios buvo kartu su savo mažyliais.
 
Šilutiškė Daiva Ivanova sakė, kad jos dukrytė Kristiana čia gydoma jau trečią parą. „Šiaip yra geras maistas, toks, koks priklauso vaikui valgyti. Kiek kartų gulėjau, dėl maisto niekada nesiskundžiau“, – teigė Daiva.
 
Vitalija ligoninėje guli kartu su sergančia savo dukryte Milda. „Daug maisto duoda, jis skanus, kaip Milda sakė, panašiai kaip vaikų darželyje“, – sakė Vitalija.

Šilutės ligoninės dietologė Laimutė Izonienė (dešinėje) ir virtuvės vyr. virėja Danutė Stankienė rūpinasi, kad maistas kasdien būtų skanus ir tinkantis įvairiems ligoniams.

Daiva Ivanova su besigydančia dukryte Kristiana: „Maistas toks, koks priklauso vaikui valgyti“.


Straipsnio komentarai

Adomas2015-02-01
Iš kirvio košes neišvirsi mašinomis vezama namo Komentaras patinka Komentaras nepatinka