Reikia ar nereikia mokėti už įdarbinimą?
Į „Šilokarčemos“ redakciją kreipėsi pasipiktinę Šilutės rajono gyventojai, norėdami pasidalinti karčia patirtimi. Savo pavardžių viešinti nepanorę asmenys teigė, kad įsidarbinę per UAB „Biuro“ Šilutės padalinį keletą mėnesių nuo savo atlyginimo turėdavo atiduoti šiai įmonei po 100 ir daugiau eurų. Ar tai tiesa? O gal yra kita medelio pusė?
UAB „Biuro“. Kas tai?
„Biuro“ – tai didžiausia laikinojo įdarbinimo (personalo nuomos) ir personalo atrankos įmonė Baltijos šalyse. Įmonė laikinai įdarbina nekvalifikuotus ir kvalifikuotus darbininkus, įvairių sričių specialistus, administracijos darbuotojus. Taip pat vykdo personalo paiešką ir atranką įvairiems verslo sektoriams. Įdarbinamų laikinųjų darbuotojų skaičius kasmet auga.
Vienas šios bendrovės padalinys įkurtas ir Šilutėje – Lietuvininkų g. 55-5. Čia taip pat kreipiasi nemažai šilutiškių ir viso rajono gyventojų, siekiančių surasti darbo vietas.
Pasipylė skundai
Bendrovės apibūdinimas bei jos veikla išties džiugina bei suteikia vilčių, jog šios įmonės pagalba nemažai mūsų rajono gyventojų suras išsvajotąjį darbą, už kurį gaus atlygį. Šiuo metu ne paslaptis, kad įgyti darbo vietą yra gana sudėtinga, todėl tokios įstaigos tik palengvina paprasto žmogaus ieškojimo kelią.
Tačiau „Šilokarčemos“ redakcija sulaukė kelių Šilutės rajono gyventojų, įsidarbinusių per UAB „Biuro“ Šilutės padalinį, skundų. Skundžiamasi tuo, kad esą tris mėnesius nuo atlyginimo jiems UAB „Biuro" nuskaitydavo vienam po 100 Eur, kitam šiek tiek daugiau. „Mes apie tokius nuskaitymus iš anksto nebuvome informuoti. Gauname minimalų atlyginimą, tad mums atskaitoma beveik pusė jo. Tai ar apsimoka dirbti?“, - kalbėjo savo pavardžių atskleisti nepanorę asmenys.
„Iš darbuotojų niekas nėra atskaitoma“
Nedelsdami susisiekėme su UAB „Biuro“ Šilutės padalinio darbuotojais. „Aš neturiu teisės komentuoti šios situacijos. Jums reikėtų susisiekti su mūsų direktoriumi ir jis jums viską paaiškins“, - sakė Rūta Sadauskaitė ir pridūrė, kad žmonėms, įsidarbinusiems padedant jų įmonei, tikrai nėra atskaitomos pinigų sumos nuo jų atlyginimų.
O štai bendrovės direktorius Valdas Strazdas maloniai sutiko atsakyti į visus mūsų pateiktus klausimus. „Bendra praktika yra tokia, kad iš darbuotojų niekas nėra atskaitoma. Iš darbuotojų gali būti atskaitoma, bet tik kitais atvejais, jeigu darbuotojas yra padaręs žalą įmonei ir tai yra suforminta su darbuotojo žinia, arba jeigu darbuotojas yra skolingas antstoliams. Įmonė gauna iš antstolių nurodymą išskaičiuoti iš skolininko darbo užmokesčio jų nurodytą dydį ir pervesti antstoliams. Aš svarstau, kad galėtų čia būti toks variantas. Be to, juk kiekvienam darbuotojui yra įteikiami atsiskaitymo lapeliai, kur žmogus mato dirbtas valandas, gautą darbo užmokestį, kiek yra sumokėta mokesčių. Jeigu jam yra kažkas neaišku, jis būtinai privalo kreiptis į artimiausią padalinį ir paprašyti, kad jam paaiškintų. Apie kitokius atskaitymus negali net kalbos būti“, - teigė UAB „Biuro“ direktorius V. Strazdas.
Pašnekovas taip pat paaiškino, kad už visas paslaugas, suteiktas „Biuro“ klientui, jis moka laikinojo įdarbinimo agentūrai. „Laikino darbo naudotojas pirmiausia nurodo, koks darbo užmokestis turi būti mokamas darbuotojui, ir už tas paslaugas, o tai jau priklauso nuo to, kokią paslaugų apimtį jis užsako iš laikinojo įdarbinimo agentūros, jis atsiskaito su laikino įdarbinimo agentūra, - pasakojo direktorius. – Esame visiems atviri, didžiuojamės, kad esame „Baltosios bangos“ nariai, laikomi vieni laikino įdarbinimo pradininkų Lietuvoje. Mes kovojame už tai, kad darbo užmokestis ir darbo laikas būtų nuskaitoma skaidriai – tai mums vienas svarbiausių dalykų. Jei visos įmonės dirbtų skaidriai, tai laikinas įdarbinimas Lietuvoje būtų žymiai populiaresnis negu dabar yra.
Kaip asmuo įdarbinamas per laikino įdarbinimo agentūrą
Įdarbinimą per laikinojo įdarbinimo agentūrą reglamentuoja Įdarbinimo per laikino įdarbinimo įmonę įstatymas. Įmonė, kuri užsiima savo pagrindine veikla tik į ją ir koncentruojasi, o kitas paslaugas perka. Viena tokių perkamų paslaugų yra laikinojo įdarbinimo. Jeigu įmonei prireikia darbuotojų tam tikram laikui, nesvarbu terminuotam ar neterminuotam laikui, įmonė kreipiasi į laikino įdarbinimo agentūrą, išsako, kokių darbuotojų, kokios kvalifikacijos ir kiek jiems reikia. Tada savo darbą pradeda laikino įdarbinimo agentūra – ieško darbuotojų, juos suranda, įvertina jų kvalifikaciją ir jei darbo sąlygos tinka darbuotojui, juos įdarbina. Sutvarkomi visi privalomi dokumentai, sudaroma darbo sutartis, kur apibrėžiamos visos sąlygos. Darbuotojas išklauso įvadinius darbų saugos ir priešgaisrinės saugos instruktavimus, o nuėjęs įmonėje išklauso ir tos įmonės instruktažą. Darbuotojas dirba kliento įmonėje, klientui vadovaujant ir jam prižiūrint bei kontroliuojant. Klientas nuskaito darbuotojo nudirbtą darbo laiką, jį pateikia laikino įdarbinimo agentūrai, kuri pagal dirbtą laiką apskaito ir išmoka darbuotojo darbo užmokestį.
Štai taip vyksta įdarbinimo procesas per laikino įdarbinimo agentūrą.