Kaip liautis vėluoti visur ir visada

2015-09-16, Gražina Vasiliauskienė | Alfa.lt
Vėlavimas (123rf.com asociatyvi nuotr.)
Vėlavimas (123rf.com asociatyvi nuotr.)
Vėluojančių žmonių niekas nemėgsta. Jie verčia kitus keisti planus ir grafikus, prisitaikyti prie jų nedrausmingumo ir nesugebėjimo planuoti laiko. Jie ir patys savęs nemėgsta dėl nuolatinio kaltės jausmo ir nesibaigiančių atsiprašinėjimų. Kaip nustoti vėluoti į darbą, paskaitas, dalykinius susitikimus ar pasimatymus?

Kodėl mes vėluojame?

Visus vėluojančius galima suskirstyti į 4 grupes.

1. Vėluojantis, nes nemoka apskaičiuoti laiko.

Jis puikiai supranta, kad išsiruošti į darbą negali per 10 minučių. Tačiau jis atkakliai laikosi nuostatos, kad veiksmas „apsirengti ir išeiti“ neturi užtrukti ilgiau kaip 10 minučių. Dažniausiai šie žmonės būna labai išsiblaškę. Jie pamiršta, kad prie rytinio pasiruošimo priklauso ir dušas, dantų valymas, plaukų džiovinimas, drabužių pasirinkimas, išsilyginimas, susišukavimas, batų valymas, kavos gėrimas, pusryčiai, o moterims dar ir makiažas, tinkamos rankinės paieškos. Be to, to jie apskaičiuoja idealaus maršruto laiką, pamiršdami, kad keliuose gali būti spūsčių.

2. Nesąmoningai vėluojantis, nes nenori eiti ten, kur jam reikia.

Geriausiai šią kategoriją galima paaiškinti vaikų pavyzdžiu. Jie visą laiką vėluoja į mokyklą, norėdami sutrumpinti pirmą pamoką nors 3-5 minutėmis – kol ateis į klasę, išsitrauks vadovėlius, įsigilins į temą, pusė pamokos jau būna prabėgusi.

Pasitaiko suaugusiųjų, kurie suvokia, kad dalykiniai susirinkimai bus sudėtingi ir užsitęs. Jie supranta jų svarbą, bet taip nenori jiems gaišti laiko ir jėgų.

3. Vėluojantis, nes nenori žaisti pagal svetimas taisykles.

Žinoma, ir šiuo atvejus viskas vyksta pasąmonės lygmeniu. Vargu ar kas nors atvirai pasako sau: „Mane nervina, kad darbdavys nurodinėja man, kada reikia ateiti į darbą“ arba „Mane erzina, kad draugė paskiria susitikimą jai patogiu laiku. Kodėl turiu prie jos taikstytis?“ Tada vidinis žmogaus protestas verčia vilkinti pasiruošimą, blaškyti dėmesį pašaliniais dalykais ir vėluoti.

4. Vėluojantis, nes nori atkreipti į save dėmesį

Šis tipas, galima sakyti, vėluoja sąmoningai. Jis ateis į vakarėlį paskutinis, įžengs į teatro salę, kai spektaklis jau bus prasidėjęs. Net į verslo derybas gali atvykti kaip į sceną. Juk visų žvilgsniai nukryps į pavėlavusį. Visi įvertins jo aprangą, laikyseną. Šio tipo žmonės egoistiškai mano, kad pasaulis turi suktis aplink juos.

Skirtingai nuo ketvirtojo pirmieji trys tipai nuolat priekaištauja sau dėl vėlavimo ir nesugebėjimo apskaičiuoti laiko, net svajoja išmokti gyventi drausmingai.

Kaip liautis vėluoti?

1. Pakeiskite motyvaciją

Vėluojantis žmogus galvoja apie tai, kad jis kelintą kartą ateis pavėlavęs. Pagalvokite apie tai, kokio atpildo būsite verti, jei ateisite laiku ar net šiek tiek anksčiau. Žmonės įvertins jūsų punktualumą, galėsite susitvarkyti, išgerti kavos, sutelkti mintis. Jei numatysite daugiau laiko keliui, jums neteks bėgti nieko aplinkui nepastebint. Galėsite ramiai pasivaikščioti, apsidairyti, pakvėpuoti grynu oru. Kai suvoksite, kodėl jums reikia ateiti laiku, pradėsite išeidinėti iš namų anksčiau.

2. Kontroliuokite laiką

Užfiksuokite, kiek laiko sugaištate vienam ar kitam dalykui, ir užsirašykite. Pagal tai galite nustatyti sau laiko terminus ir pasistengti jų laikytis, tada nebereikės atsiprašinėti už vėlavimus.

3. Įsitikinkite, kad jūsų laikrodis eina tiksliai

Nėra prasmės pasukti laikrodžio rodyklės į priekį. Vis tiek to nepamiršite ir galvosite, kad turite dar 10 minučių. O įsitikinti, kad laikrodis neatsilieka, tikrai nepakenks.

4. Ruoškitės iš anksto

Žinodami apie savo lėtumą ir nesugebėjimą apskaičiuoti laiko, pradėkite daryti viską šiek tiek anksčiau. Pasirinkite drabužius rytdienai iš vakaro, iš anksto užprogramuokite kavos aparatą, kad ryte nereikėtų tam gaišti laiko, išsivalykite batus.

Dokumentus popietinėms deryboms pasiruoškite iš ryto. Juk jums vis tiek teks tam sugaišti laiko, tai kam atidėlioti?

5. Išsimiegokite

Mes dažnai būname išsiblaškę ir negalime greitai reaguoti į įvykius dėl mūsų nuovargio ir miego stokos. Pasistenkite nevėluoti vakare atsigulti, tada dieną suspėsite visur laiku.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!