Visose savivaldybėse planuojama teikti integralią socialinę pagalbą
Šiandien Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje savivaldybių atstovams pristatyta integralios socialinės pagalbos, teikiamos senyvo amžiaus ir neįgaliems suaugusiesiems bei vaikams jų namuose, 2013-2015 m. geroji patirtis.
„Džiaugiamės, kad, įvertinusios gerąją bandomuosiuose projektuose dalyvavusių savivaldybių praktiką bei tokių paslaugų svarbą ir aktualumą žmonėms, 2014–2020 metais Europos Sąjungos struktūrinės paramos laikotarpiu visos 60 savivaldybių pasiryžo imtis iniciatyvos ir teikti integralią pagalbą savo gyventojams“, - sakė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kanclerė Danguolė Juozapavičienė.
2013-2015 metais integralią socialinę pagalbą Lietuvoje teikė 21 savivaldybė. Įgyvendinant bandomuosius projektus savivaldybės turėjo galimybę teikti integralią socialinę pagalbą (slaugą ir socialinę globą) senyvo amžiaus ar neįgalių žmonių namuose. Bandomieji projektai įkūrė daugiau nei 70 mobilių socialinių paslaugų srities darbuotojų ir slaugos specialistų komandų, jas apmokė, įsigijo visas reikiamas priemones ir pradėjo teikti integralios pagalbos paslaugas gyventojams.
Liepą patvirtintas Integralios socialinės pagalbos plėtros veiksmų planas, kuriame numatyta plėtoti integralią pagalbą. Vasaros viduryje 21 pilotinio Integralios pagalbos projekto vykdytojai buvo sukviesti aptarti tolimesnių veiksmų, norint ir toliau tęsti Integralių paslaugų teikimą gyventojams. Šiandienos pasitarime dalyvavo integralios pagalbos „naujokai“, t.y. 39 savivaldybių, kurios nusprendė teikti integruotas paslaugas savo savivaldybės gyventojams, atstovai.
Jiems pristatytas Integralios socialinės pagalbos plėtros veiksmų planas bei anketa, kurią savivaldybės turės užpildyti ir pateikti ministerijai (kurioje bus nurodytas būsimų klientų skaičius, darbuotojų skaičius ir t.t.), kad būtų galima planuoti lėšas ir visą tolimesnį projektų įgyvendinimą.
Taip pat pristatyti trys projektai iš trijų – Vilniaus m., Kretingos raj. ir Trakų raj. – savivaldybių, kurios sėkmingai įgyvendino pilotinius projektus. Projektų atstovės papasakojo savo patirtis ruošiantis įgyvendinti, įgyvendinant ir baigiant projektus.
Šiuo metu integralią socialinę pagalbą gauna daugiau nei 1100 žmonių ir dar apie 1000 žmonių, kurie prižiūri savo neįgalius ar senyvo amžiaus artimuosius, gauna konsultacijas, kaip geriausia yra rūpintis savo artimaisiais, kai nėra mobilių komandų narių (t.y. poilsio dienomis, vakarais). Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenims, integralios pagalbos paslaugas šių paslaugų gavėjai ir jų artimieji vertina itin teigiamai.
Iki programos vykdymo senyvo amžiaus ar neįgalūs žmonės turėjo galimybę gauti tik dienos socialinės globos arba pagalbos į namus paslaugas Nuo 2013 m. atsirado galimybė gauti kartu ir slaugą. Tai ypač aktualu senyvo amžiaus ar neįgaliems žmonėms, dėl sveikatos problemų nebegalintiems pasirūpinti savimi.
2016-2020 m. Integralios pagalbos programai numatoma skirti 11,6 mln. eurų.