Jei neišmes į gatvę – mokės didesnį atlyginimą
Minimalus darbo užmokestis – minimali alga (atlyginimas už darbą), nustatytas valstybės ir (arba) darbdavių bei profsąjungų susitarimu, už kurį legaliai leidžiama samdyti darbuotoją. Minimalus užmokestis paprastai skaičiuojamas darbo valandai. Nuo šių metų liepos 1 dienos minimali mėnesinė alga (MMA) siekia 325 eurus. Vyriausybė jau yra įsipareigojusi nuo kitų metų sausio MMA padidinti 25 eurais iki 350 eurų.
Prieš kelias dienas Seimas pritarė siūlymui nuo 2016 metų liepos MMA padidinti iki 437 eurų. Ne paslaptis - didėjantis MMA koreguoja ir įmokas. Pavyzdžiui, daugiau tenka mokėti už verslo liudijimus, privalomąjį sveikatos draudimą.
Šiandien pakalbinome vietos verslininkus, klausėme jų nuomonės apie šį politikų sprendimą ir kas laukia jų darbuotojų, kai pakilus minimaliam darbo užmokesčiui padidės ir įmonių sąnaudos.
Sukelia kvailą juoką
Prekyba maisto, buitinėmis, ūkinėmis, higienos, namų apyvokos ir įvairiomis pramoninėmis prekėmis, žaislais, indais, alkoholiniais gėrimais užsiima UAB „Šilutės prekyba“. Įmonės direktorius Egidijus Kuzminskas „Šilokarčemai“ teigė: „Yra žmonių, kurie planuoja ką pirks. Yra kita žmonių grupė, kurie – kaip greitieji kreditai. Greitai, kelis kartus dar skaniai pavalgo, o paskui nebeturi iš ko atiduoti. Valdžia, priimdama sprendimus, šiuo atveju elgiasi taip pat. Nežino dar nė kitų metų biudžeto. Neturi jokių skaičių. Kai paskaitai, sukelia kvailą šypseną. Jei nepyks, pasakysiu, viskas Graužinienės lygyje“. Vadovas mano, kad atlyginimai maži, tačiau pakėlus minimalų mėnesinį atlyginimą nukenčia jaunas, veržlus ir išsilavinęs žmogus. Nes jam nebelieka iš ko kelti atlyginimo, kai tenka mokėti didesnius darbo užmokesčius valytojai, kuri neturi jokio išsilavinimo ir darbas nėra toks atsakingas. Pasak E. Kuzminsko, tada žmogui dingsta noras stengtis, nes nėra dėl ko tobulėti. „Ką žengdami tokiu keliu galime pasiekti? Čia tas pats, kaip paimtume medžiagą švarkui siųsti ir pirmiausia susiūtume sagas, o tik paskui bandytume siūti švarką“, - dėstė direktorius. Verslininkas pastebėjo, kad valdžia tik prašneko apie neapmokestinamo atlyginimo didinimą, tačiau tuo viskas ir baigėsi.
UAB „Šilutės prekyba“ turi 25 parduotuves ir valgyklą. Iš viso dirba apie 120 darbuotojų. E. Kuzminskas sakė, kad norisi, jog parduotuvės dirbtų ilgiau. Dėl to padidėja įdarbinamų žmonių skaičius. Tada skaičiuojama – apsimoka tai ar ne. Direktorius minėjo, kad laukia Darbo kodekso patvirtinimų, nes ten numatyta, kad žmogus galėtų dirbti daugiau viršvalandžių. Pasak jo, yra žmonių, norinčių dirbti ir užsidirbti, tačiau jie gali dirbti ribotą valandų skaičių.
Gali būti mažinami etatai
UAB „Šilutės prekyba“ direktorius E. Kuzminskas įsitikinęs – kitų metų liepą žymiai padidėsiantis minimalus darbo atlygis be pasekmių nepraeis. „Pasaulis nesugrius. Bet tam tikras išvadas reikės padaryti. Prekių kainų didinimas – ne išeitis. Konkurencija. Priešingai, žiūrima, kaip ją sumažinti“, - dėstė verslininkas. Jis teigė, kad pinigai skaičiuojami taip: kiek atlyginimui, kiek transportui, kiek elektrai ir t. t. Įmonėje dirba dalis žmonių, kurie gauna minimalią algą, bet didžioji dalis gauna daugiau. Jos dydis priklauso ir nuo žmogaus pastangų. „Gali būti, kad įmonėje gali būti mažinamas darbuotojų skaičius, bet tai bus aišku tik ateityje“, - kalbėjo E. Kuzminskas.
UAB „Egmina“ direktorius Remigijus Baltutis teigė, kad politikai viską sprendžia nepasitarę, nepasikalbėję su verslininkais. „Tarp verslo ir politikų dėl to nėra jokio kontakto, jokio tarimosi. Jie sprendžia taip, kaip patys sugalvoja. Gal kainos didės. Dar nežinau. Niekas nežinome, kas bus rytoj, kiek kainuos elektra ir panašiai. Manau, kad gali daug kas brangti. Jei ir toliau taip bus, aišku mažės ir etatų skaičius. Tie patys žmonės gaus dirbti už kelis. Iki begalybės tęstis negali“, - pokalbį tęsė R. Baltutis. Jis mano, kad atlyginimai didės tiems, kurie neturi išsilavinimo. Dėl to, anot jo, reiks didinti ir kitiems, kurie jį turi. R. Baltutis įsitikinęs – priimdami tokius sprendimus politikai negalvoja, ką žmogus padaro, kiek jis teikia naudos įmonėms, o tik prieš rinkimus pasižada. „Tai vienas iš politikų žingsnių prieš artėjančius rinkimus, kad įtiktų savo rinkėjams. Pasižada ir dabar neva nori būti teisingi“, – dėstė verslininkas. Jis dažnai susiduria su žmonėmis, kuriuos atsiunčia jam iš Darbo biržos. Verslininkui šie žmonės tik vienas vargas, mat jie nėra nusiteikę dirbti.
Jo įmonėje dirba daugiau nei 50 žmonių. Turi dvi parduotuves Klaipėdos rajone ir 8 parduotuvės Šilutės rajone. Parduotuvėse dirba po 4 pardavėjas. Kiekviena jų dirba po 15 dienų per mėnesį. Verslininkas įsitikinęs – visi žmonės nori užsidirbti ir užsienyje visi atvažiuoja ir dirba, kiek širdis gali. „Niekas nežiūri į laikrodį. Suprantu, pas mus visi turi šeimas, ūkius. Juos reikia suprasti. Kol kas nedirbame nuostolingai. Jei kasmet po tiek didins minimalų atlyginimą... Nežinau su kuo tai surišti. Gal pirmiau turėtų neapmokestinamą minimumą didesnį padaryti. Žmogui padidinus atlyginimą – viskas lyg ir gerai“, - sakė R. Baltutis. Tiesa, padidinus atlyginimus, padidėja įmokos Sodrai, žmogus sumoka didesnį pajamų mokestį, mokesčius Sodrai, o kur dar PVM mokestis. Verslininkas teigė, kad visi mokesčiai sumokami valstybei, iki šios dienos viskas didinama tik iš verslo pusės, o valstybė nenori prisidėti prie to, kad žmogus gautų didesnes pajamas. Anot šilutiškio, kol kas nemato tragedijos. Jis neabejoja - už tą minimumą sunku pragyventi, tačiau kas nori uždirbti daugiau dirba antruose darbuose, verčiasi ūkiškai ar dar kažkuo užsiima, o kas nenori, net į talką neprikviesi.
Įtakos padidintas minimalus atlyginimas nedarys
Traksėdžiuose įsikurusiame UAB Klasmann-Deilmann dirba 162 nuolatiniai darbuotojai. Vasaros sezonu (apie 6 mėnesius) įdarbinama dar 100 darbuotojų. Visoje Lietuvoje, kur darbus kuruoja šilutiškiai kituose padaliniuose, dirba apie 400 darbuotojų. Įmonės generalinis direktorius Kazimieras Kaminskas džiaugėsi, kad vejamės kitas Europos Sąjungos šalis. „Ne paslaptis, kad minimali alga yra viena mažiausių visoje Europos Sąjungos bendrijoje. Aišku, reikia adekvačiai kelti minimalų darbo užmokestį ir atsižvelgti į prašymus, reikalavimus, norus, situaciją kiekviename sektoriuje“, - kalbėjo pašnekovas. Įmonės vadovas teigė, kad jo vadovaujamoje įmonėje nėra mokami minimalūs darbo užmokesčiai. Anot jo, jie turi labai tvarkingą ir aiškią darbo užmokesčio sistemą, kuri pririšta prie to, kokį indelį daro darbuotojas, kokios jis kvalifikacijos, kategorijos. Minimalus atlyginimas padidės nuo kitų metų sausio 1 dienos, tačiau jiems tai neturės jokios įtakos, nes UAB Klasmann-Deilmann darbuotojų vidutinis darbo užmokestis yra kur kas didesnis negu visos Lietuvos vidurkis. „Darbo užmokestį mes peržiūrime nuolatos ir kasmet. Pas mus yra tokia sistema – praeina tam tikras laikotarpis ir mes su atsakingais žmonėmis, padalinių vadovais peržiūrime ir pagal situaciją, jei reikia, reaguojame. Kaip pilietis, manau, kad teisinga, jog atlyginimai didės, o kaip įmonės vadovas – mums tai tiesioginės įtakos nedaro“, - baigė pokalbį K. Kaminskas.
AB „Reklamos priedai" direktorius, VPC „ŠILUTĖ PLIUS" vienas iš įkūrėjų Edgaras Gudas teigiamai vertina tai, jog didėja minimalus atlyginimas. Tačiau mano, kad minimalus darbo užmokestis turi būti didinamas palaipsniui, nedideliais tempais. Smulkiojo verslo atstovas teigė, kad mažoms įmonėms, tokioms kaip jo, minimalios algos didinimas sunkumų nesukels. Bet, anot E. Gudo, įmonėms, turinčioms per 50 ar 100 darbuotojų, gali gerokai sumažinti pelningumą. „Didinant darbo užmokestį darbuotojams, darbdaviai dažniausiai padidina ir produkcijos bei paslaugų kainas. Tad sunku vertinti, teigiamai ar neigiamai, toks spartus MMA didinimas gali atsiliepti mūsų valstybės ekonomikai. Tikėkimės, kad šis Vyriausybės sprendimas bus teigiamas visoms pusėms“, - kalbėjo E. Gudas.
Bus dėl ko džiaugtis ar ne, pamatysime ateityje. Tikėkimės, kad sėdinčiųjų Seime sprendimai dar labiau visų neprivers jaustis beviltiškoje padėtyje.