Kaip iš tiesų mus veikia kava: mitai ir tiesa

2015-10-01, medguru.lt
© Shutterstock nuotr.
© Shutterstock nuotr.
Apie kavos poveikį organizmui dažniausiai galima išgirsti dvi priešingas nuomones. Pirmoji – kava turi daug neigiamų savybių ir jos derėtų atsisakyti. Antroji – saikingai geriama kava ne tik nekenkia, bet ir teigiamai veikia mūsų sveikatą.

Kurią pusę palaikyti ir kaip elgtis, kai bičiulis pakviečia puodeliui kavos? Rinktis arbatą, sultis, o gal visgi gerti kavą? Pabandysime išsklaidyti mitus ir pasidalinti patikimais faktais apie teigiamą ir neigiamą kavos poveikį.

Dažniausiai kalbant apie kavą minimas kofeinas. Puodelyje kavos yra apie 50–150 mg kofeino (priklauso nuo kavos rūšies, stiprumo). Arbatos puodelyje yra 50 mg kofeino, o Coca-Colos stiklinėje – 35 mg, tad daugiausiai kofeino gauname iš kavos. Daugiau kofeino suvartoja nebent tie, kurie geria energetinius gėrimus, – vienoje pakuotėje paprastai gali būti 4 kartus daugiau kofeino nei kavos puodelyje.

Medikų teigimu, neviršijus 300 mg kofeino (apie 3 puodeliai kavos), sveikatai neigiamo poveikio nebus. Įdomus faktas tas, kad mirtina kofeino dozė būtų, jei 200 mg kofeino tektų vienam kūno kilogramui. Tai reiškia, kad vidutinio sudėjimo (~70 kg) žmogui mirtina dozė būtų 14 g kofeino, t. y. apie 140 puodelių kavos. Tiek, ko gero, nė vienas nepajėgtų išgerti.

Ar egzistuoja priklausomybė nuo kavos?

Priklausomybė – kita aktuali tema. Vyrauja nuomonė, kad žmonės nuo kavos tampa priklausomi taip pat, kaip ir nuo rūkymo, alkoholio ar narkotikų. Tačiau iš tiesų, pasak gydytojų, fizinę priklausomybę junta itin mažas procentas žmonių.

Dažniausiai jaučiama psichologinė priklausomybė: kava dažnai siejasi su gera nuotaika. Juk nuo kavos dažniausiai prasideda rytinis paplepėjimas darbe, kavos kviečiame draugus, rankose laikome šiltą kavos puodelį, žvelgdami į už lango siaučiančią pūgą. Žinoma, kava ne tik asocijuojasi su gera nuotaika, bet ir pakelia tonusą, prabudina ryte, suteikia žvalumo ir energijos.

Kalbant apie kavos, kaip ir kitų maisto produktų ar gėrimų vartojimą, reikėtų atkreipti į esminį žodį – saikas. Ne veltui iš kartos į kartą perduodama liaudies išmintis teigia: „Kas per daug, tas nesveika.“ Jei kažko vartojama per daug ar sąmoningai kokio maisto produkto visiškai atsisakoma, organizmas nukenčia.

Bet sugrįžkime prie kavos. Koks yra normalus kavos kiekis žmogui per dieną? Gydytojai rekomenduoja apsiriboti 2–3 kavos puodeliais, priklausomai nuo organizmo reakcijos ir pajėgumo. Vieni gali kavą gerti tarsi vandenį, o kiti jau po poros puodelių pajunta skrandžio sudirgimą ar labiau „plazdančią“ širdį. Tad kiekvienas, priklausomai nuo savo sveikatos, turi apsibrėžti, koks yra tas saikingas kavos kiekis.

Kava kenkia ar padeda?

Deja, bet vienareikšmiško atsakymo nėra. Neigiamas kavos poveikis gali pasireikšti tada, kai per dieną suvartojama daugiau nei 3 puodeliai kavos. O teigiamą kavos įtaką organizmui galite pajusti ir išgerdami vieną kavos puodelį per dieną.

Teigiamas kavos poveikis

Didina darbo našumą. Matyt, daugelis žino, kad kava mažina mieguistumą, suteikia žvalumo, budrumo, leidžia greičiau susikaupti.

Skatina plaukų augimą. Kava stimuliuoja plaukų folikulų augimą ir apsaugo juos nuo pažeidimų. Tiesa, visgi plinkantiesiems kava nepadės.

Kava apsaugo nuo alkoholio sukeliamos kepenų cirozės, taip pat mažina tikimybę susirgti II tipo cukriniu diabetu, Parkinsono liga, mažina ir akmenų atsiradimo tulžyje ir inkstuose riziką.

Kavos tirščių masažas padeda išlaikyti stangrią odą ir apsaugo nuo celiulito susidarymo. Tai efektyvi priemonė, padedanti kovoti su didžiausiu moterų odos priešu – celiulitu.

Kavos šveitiklio receptas

Kavos šveitiklio receptas

Ko reikės?

80 g maltos kavos; karšto vandens;

2–3 šaukštų skysto medaus / 2–3 šauktų alyvuogių aliejaus ir 4 lašelių citrusinių vaisių eterinio aliejaus.

Kaip pasigaminti?

Kavą užpilkite karštu vandeniu. Vandens pilkite tiek, kad gautųsi tiršta masė. Į ją įmaišykite kelis valgomuosius šauktus medaus. Jei turite jautrią odą, medų keiskite keliais alyvuogių aliejaus šaukštais. Viską gerai išmaišykite ir įlašinkite 4 lašelius citrusinių vaisių (citrinų, apelsinų ar greipfrutų) eterinio aliejaus.

Kaip naudoti?

Sukamaisiais judesiais įtrinkite gautą kavos tirščių masę į kojas (ypač šlaunis). Išmasažuokite ir nuplaukite šiltu vandeniu. Po procedūros išsitepkite odą drėkinamuoju kremu.

Neigiamas kavos poveikis

Kofeinas didina kraujospūdį, arterijų sienelių standumą ir mažina arterijų susitraukimo ir išsiplėtimo gebą. Taigi per didelis kavos kiekis gali paskatinti širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimą.

Per dažnas kavos vartojimas gali sukelti osteoporozę (kaulų tankio mažėjimą). Kava skatina kalcio pasišalinimą iš organizmo, tad itin dažnai besimėgaujantiesiems kava reikėtų vartoti daugiau produktų, kuriuose gausu kalcio.

Kava gali sukelti nerimą, nervingumą ir nemigą. Kofeinas dirgina nervų sistemą, tad net ir nedidelis kavos kiekis vakare gali sutrikdyti įprastą miego ritmą. Daug kavos dienos metu išgeriantys žmonės gali tapti irzlūs, jausti nepagrįstą nerimo jausmą, imti nervintis dėl nereikšmingų dalykų.

Žmonėms, turintiems jautresnį skrandį, kava gali sukelti rėmens graužimą.

Kava gali padidinti persileidimo riziką, todėl besilaukiančioms moterims nerekomenduojama per dieną išgerti daugiau nei 1–2 puodelių kavos. O geriausia nėštumo ir kūdikio maitinimo laikotarpiu iš viso atsisakyti kavos arba gerti kavą be kofeino.

Kaip ir apie kiekvieną produktą, kuris mūsų gyvenime užima svarbią vietą, taip ir apie kavą sklando įvairiausių gandų. Kadangi kavą sudaro daugybė skirtingų medžiagų, kurios nėra vertinamos vienareikšmiškai, reikėtų vadovautis jau minėta saiko taisykle.

O po kavos nepamiršti išgerti stiklinės vandens, nes kava skatina skysčių išsiskyrimą. Jei nesiskundžiate rimtais sutrikimais ir gydytojai nėra uždraudę vartoti kavos, galite nesibaimindami pasimėgauti puodeliu kvapnios kavos.
 

Reklama: kava internetu


Straipsnio komentarai

silva2015-10-02
Vienas zmogelis sako: istikruju kava yra letai veikiantys nuodai jeigu iki devyniasdesimties metu datraukiau. Taigi viskam reikia saiko! Megaukimes kava Komentaras patinka Komentaras nepatinka