R. Šidlauskienė: „Policininkas turi būti geras psichologas“
R. Šidlauskienė sakė, kad policininko darbas - labai sunkus, reikalaujantis daug ištvermės, kantrybės.
Moteris su uniforma šiais laikais jau ne retenybė – vis daugiau dailiosios lyties atstovių mielai renkasi nelengvą, bet įdomų ir prasmingą policijos pareigūno darbą. Vieniems atrodo, kad tai normalus reiškinys, kitiems, kad moterims policijoje ne vieta. Tačiau laikai keičiasi ir vis dažniau tenka sutikti su pirmąja nuomone. Moterys renkasi anksčiau vyriškomis vadintas profesijas.
Vakar už nepriekaištingą ir pavyzdingą tarnybinių pareigų atlikimą bei įvertinant tarnybos rezultatus Angelų sargų-policijos dienos proga Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilutės rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus vyresnioji tyrėja, komisarė inspektorė Rita Šidlauskienė Generalinio policijos komisaro apdovanota trečiojo laipsnio pasižymėjimo ženklu „Už nuopelnus“.
Šiandien - Angelų sargų diena. Kviečiame susipažinti su pareigūne R. Šidlauskiene.
Nekartą skatinta padėkomis
R. Šidlauskienė vidaus reikalų sistemoje dirba nuo 1997 m. rugpjūčio 20-osios. Vidaus tarnybos stažas - 18 metų. Ji vidaus tarnybą pradėjo Šilutės rajono policijos komisariate Viešosios policijos policininke. Š. m. liepos 16-ąją tyrėja, laimėjusi atranką, paskirta į Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilutės rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus vyresniosios tyrėjos pareigas.
R. Šidlauskienės viršininkė Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilutės rajono policijos komisariato laikinai vykdanti Kriminalinės policijos skyriaus viršininko pareigas Jurgita Nausėdienė teigė, kad jos pavaldinė gerai išmano teisės aktus, sugeba kvalifikuotai priimti sprendimus. Darbe yra nuosekli, įsigilinanti. Sugeba kaupti, sisteminti informaciją, tinkamai planuoti savo darbą.
Viršininkės duomenimis, per 2015 metų 8 mėnesius R. Šidlauskienė ištyrė 54 nusikalstamas veikas, iš jų - 10 ikiteisminio tyrimo bylų baigė pagreitinto proceso tvarka. R. Šidlauskienė tyrė apysunkius, didelės apimties nusikaltimus, kuriuose buvo didelis skaičius nepilnamečių įtariamųjų.
Per visą tarnybos laikotarpį pareigūnė ne kartą yra skatinta padėkomis, piniginėmis išmokomis, papildomomis atostogomis, 2012-aisiais apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko įsakymu apdovanota antrojo laipsnio policijos pasižymėjimo ženklu „Už nepriekaištingą tarnybą“.
- Anksčiau visi berniukai norėdavo tapti policininkais arba kosmonautais. Kaip manote, kodėl šiandien policijos pareigūno profesija mažiau populiari? Kodėl policininkų gretose atsiranda vis daugiau moterų?
- Šiandien policijos pareigūno profesija yra mažiau populiari tarp vaikinų, nes jie išvyksta dirbti į užsienį, kur turi galimybių būdami jauni užsidirbti pinigų ir įgyvendinti savo tikslus, svajones. Policijoje dirbant be paskolos didesnės vertės turto įsigyti nėra galimybių. Moterys renkasi policininkės profesiją, nes Lietuvoje įsidarbinti kitoje valstybinėje įstaigoje nėra lengva, kadangi nėra laisvų etatų. Policijoje paskutiniais metais pareigūnų gretos yra sumažėjusios, dėl to atsiranda didesnės galimybės įsidarbinti moterims.
- Kada nusprendėte tapti policijos pareigūne ir kodėl? Koks požiūris Jus atvedė į policiją?
- Policijos pareigūne nusprendžiau tapti 12 klasėje, kai vyko atvirų durų dieną mokykloje. Policijos pareigūno specialybę nusprendžiau pasirinkti, nes atrodė šis darbas įdomus.
- Kaip artimieji vertino jūsų pasirinkimą?
- Gerai, leido man pačiai spręsti, kur noriu studijuoti.
- Koks yra žmonių požiūris į moterį policininkę?
- Yra įvairių žmonių, todėl yra ir įvairių požiūrių į moterį. Aš daugiau girdžiu gerus atsiliepimus apie moteris policininkes, todėl manau, kad požiūris yra geras.
- Pareigūne dirbate daugiau nei 20 metų. Koks policininkas buvo prieš 20 metų ir koks jis turi būti dabar?
- Prieš 20 metų policininkas buvo su didesnėmis socialinėmis garantijomis.
- Policininko turbūt neįsivaizduojame be šaunamojo ginklo. Papasakokite, kokiais atvejais policijos pareigūnas gali jį panaudoti? Ar jums yra tekę? Kokiose situacijose?
- Policijos pareigūnas turi teisę panaudoti šaunamąjį ginklą prieš asmenį gindamas save ar kitą asmenį nuo pradėto ar tiesiogiai gresiančio pavojingo gyvybei ar sveikatai nusikalstamo kėsinimosi, sulaikydamas nusikalstamą veiką padariusį asmenį, kuris aktyviais veiksmais vengia sulaikymo, jeigu kitaip jo neįmanoma sulaikyti, taip pat tais atvejais, kai asmuo atsisako įvykdyti teisėtą reikalavimą padėti ginklą ar kitą daiktą, kuriuo galima sužaloti žmogų, jeigu kyla pavojus policijos pareigūno ar kito žmogaus gyvybei ar sveikatai ir kitaip jo neįmanoma nuginkluoti, atremdamas saugomų objektų užpuolimą. Ginklą galima panaudoti ir tada, kai būtina išlaisvinti įkaitus arba užkirsti kelią teroro aktui, pabėgimo iš įkalinimo vietų ar riaušių jose atvejais. Man nėra tekę panaudoti šaunamojo ginklo.
- Ar tiesa, kad pareigūnas turi būti geras psichologas? Kokios dar būtinos savybės policijos pareigūnui?
- Policijos pareigūnas turi būti geras psichologas. Mūsų darbas labai sunkus, reikalaujantis daug ištvermės, kantrybės. Vieniems atrodo, kad tai normalus reiškinys, kitiems, kad moterims policijoje ne vieta. Tačiau laikai keičiasi ir vis dažniau tenka sutikti su pirmąja nuomone. Moterys renkasi anksčiau vyriškomis vadintas profesijas. Į policijos komisariatą kreipiasi įvairūs žmonės su savo bėdomis, kiekvieną jų reikia išklausyti. Policijos pareigūnas, reaguodamas į bet kurią situaciją, nuvykęs pagal gautą iškvietimą turi iškart priimti objektyvų sprendimą. Manau, dar reikalingos savybės - drąsa, stiprumas, kantrybė, ištvermė, tolerancija.
- Ką mėgstate veikti ne darbo metu?
- Laisvą laiką leidžiu su savo šeima. Mėgstame keliauti, būti gamtoje.
- Turite vaikų? Ar kas nors iš jų ketina eiti mamos pėdomis? Ar šeimoje dar yra pareigūnų?
- Auginu nepilnamečius dukrą ir sūnų. Jie nežada rinktis policininko profesiją. Mano vyras - buvęs policijos pareigūnas. Šiuo metu yra išėjęs į užtarnautą poilsį.
- Ko palinkėsite sau, kolegoms profesinės šventės proga?
- Šventės proga sau ir kolegoms linkiu supratimo, kantrybės, neišsenkančios ištvermės mūsų sunkiame darbe bei piliečių pasitikėjimo policija.