S. Mockus – geriausias ES paramos projekto vykdytojas Lietuvoje

2015-10-09, Stasys BIELSKIS
Steponas Mockus su žmona Laima buvo pagerbti ir praėjusį savaitgalį Žemaičių Naumiestyje vykusioje Mykolinių šventėje.
Steponas Mockus su žmona Laima buvo pagerbti ir praėjusį savaitgalį Žemaičių Naumiestyje vykusioje Mykolinių šventėje.
Rugsėjo 25-ąją, Vilniuje vykusio renginio metu buvo apdovanoti geriausių projektų, įgyvendintų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programą, vykdytojai. Tarp jų – ir du Šilutės rajono ūkininkai.

Siekiant apibendrinti pasiektus praėjusio finansavimo laikotarpio rezultatus, pažymėti Europos Sąjungos paramos lėšų reikšmę Lietuvos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai, Nacionalinei mokėjimo agentūrai buvo patikėta organizuoti geriausių projektų, įgyvendintų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programą, rinkimus.

Kandidatus apdovanojimams siūlė socialiniai partneriai ir savivaldybių administracijų žemės ūkio skyriai. Iš jų pasiūlymų buvo išrinkti paramos gavėjai ir jų projektai viešam balsavimui. Daugiausia balsų surinkę projektų vykdytojai rugsėjo 25-ąją buvo apdovanoti specialaus renginio metu.

Geriausių projektų, įgyvendintų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programą, vykdytojai yra ir du Šilutės rajono gyventojai. Tai - Egidijus Vičkus (nominacija „Už sėkmingą jaunojo ūkininko ūkio įkūrimą“), apie šį ūkininką rašėme rugpjūčio 11 dienos „Šilokarčemos“ numeryje, ir Steponas Mockus (nominacija „Už modernų ir pažangų ūkį“, smulkių ir vidutinių ūkių kategorija).

Žemaičių Naumiesčio seniūnijojos Makių kaime augalininkystės ūkį įkūręs S. Mockus dar vaikystėje pradėjo sekti tėvo - eigulio bei ūkininko - pėdomis. Ilgus metus dirbęs girininku, 2010 metais jis nusprendė išmėginti jėgas ūkininkaudamas iš tėvo paveldėtame 8 ha žemės plote.

Ūkininkauti S. Mockus pradėjo įsigydamas aštuonias karves, vėliau dalyje ūkio įveisė vaismedžių ir vaiskrūmių sodą - čia pabandė auginti obelis, kriaušes, slyvas, vyšnias, avietes, šilauoges. Sodas užderėjo ir pradėjo nešti gausų derlių, todėl sodininkystė tapo pagrindine ūkio veikla. Kokybiška produkcija - ne tik vaisiai, uogos, bet ir pienas, mėsa - padėjo ūkininkui išplėsti nuolatinių pirkėjų tinklą. Dažnu atveju, sodo derlių pirkėjai atvyksta nusiskinti patys, taip palengvinantys derliaus nuėmimo darbus ūkininko šeimai.

Nedidelį, bet sėkmingą ūkį S. Mockui sukurti padėjo ir Europos Sąjungos parama - jos ūkininkas pirmą kartą kreipėsi 2008-aisiais metais pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos priemonę „Pusiau natūrinis ūkininkavimas“. Sėkmingai užbaigęs projektą, 2011 metais jis dalyvavo priemonėje „Žemės ūkio valdų modernizavimas“. ES parama leido įsigyti ūkyje būtinos modernios technikos - laistymo sistemą, šienapjovę, frezą, purkštuvą, šaldymo įrangą, traktorių.

Ambicingas ūkininkas nesustoja svajoti - tikisi, kad ateityje ne tik padidins užauginamą derlių, bet ir pritaikys savo sodybą kaimo turizmo veiklai.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!