Indijos ir mūsų tautų draugystę simbolizuos Rusnėje atidengtas paminklas

2015-10-06, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Paminklą atidengė (iš dešinės) Šilutės r. savivaldybės meras V. Laurinaitis, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, indijos Respublikos žemės ūkio jaunesnysis ministras Shli Undalija ir pagrindins projekto rėmėjas Yusufa Hamieda.
Paminklą atidengė (iš dešinės) Šilutės r. savivaldybės meras V. Laurinaitis, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, indijos Respublikos žemės ūkio jaunesnysis ministras Shli Undalija ir pagrindins projekto rėmėjas Yusufa Hamieda.
Penktadienį Rusnėje vyko iškilminga ceremonija. Jos metu atidengta skulptūra Indijos tautinio išsivadavimo dvasiniam lyderiui, nesmurtinio pasipriešinimo taktikos pradininkui Mahatmai Gandžiui (Mahatma Gandhi) ir artimam jo bendražygiui ir bičiuliui, iš Rusnės kilusiam litvakui architektui Hermanui Kalenbachui (Hermann Kallenbach).  Paminklo atidengimo ceremonijoje dalyvavo gausus būrys svečių ne tik iš Lietuvos.

 

Ne vienus metus puoselėta idėja virto kūnu

Ceremonija prasidėjo iškilminga eisena su dūdų orkestru. Renginį vedė TV laidų vedėja Edita Mildažytė. Ji ir pakvietė monamentą atidengti Ministrą Pirmininką Algirdą Butkevičių, Indijos Respublikos žemės ūkio jaunesnįjį ministrą Shlį Undaliją, pagrindinį projekto rėmėją Yusufą Hamiedą, Šilutės rajono savivaldybės merą Vytautą Laurinaitį.

Paminklo M. Gandhi ir H. Kallenbachui atidengimo diena, spalio 2-oji, sutapo su 146-uoju M. Gandhi gimtadieniu. Tai sakydamas savo kalbą priminė A. Butkevičius.

„Šiandien džiugi diena Rusnei, Lietuvai, Indijai, Pietų Afrikos Respublikai ir mums visiems. Ne vienus metus puoselėta idėja virsta kūnu, šiandien atidengiamas paminklas dviejų žmonių, dviejų tautų draugystei. Simboliška, jog švęsdami 146-ąsias M. Gandžio gimimo metines pagerbiame ne tik šį didį žmogų, bet ir Mažosios Lietuvos sūnų H. Kallenbachą jo paties gimtinėje. Greta Indijos dvasinio lyderio stovi jo artimas draugas, rusniškis, litvakas, architektas H. Kallenbachas. Prieš daugiau nei šimtą metų, 1904 metais, susitikę Pietų Afrikos Respublikoje, jiedu tapo artimiausiais bendražygiais, kartu skleidė pasauliui taikos idėją“, - kalbėjo Ministras Pirmininkas.

Politikas citavo garsaus Indijos nacionalinio išsivadavimo lyderio žodžius: „Pokytis, kurį nori pamatyti, privalai būti tu pats“.

Pasak Vyriausybės vadovo, plačiai pasklidę po pasaulį litvakai buvo nepaprastai svarbios istorijos rašytojai. „Dviejų draugų skulptūra – tai ir iš Lietuvos kilusių žydų litvakų pasaulinės įtakos, jų pasiekimų liudijimas. Kartu – tai paminklas Lietuvos ir Indijos draugystei“, - dėstė Vyriausybės vadovas. Politikas ištarė ir padėkos žodžius idėjos autoriams, skulptoriui Romualdui Kvintui.  Padėkota ir rėmėjams, kurių dėka Rusnės vardas nuskambės ne tik Lietuvoje, nes būtent jie surinko apie 80 tūkst. eurų.

Pasitiks ir išlydės visus, apsilankančius šioje saloje

Vienas iš Indijos Žemės ūkio ministerijos vadovų Machanbhai Kundariya perdavė Indijos Ministro Pirmininko sveikinimą Lietuvai. Verslininkas iš Indijos Y. Hamiedas pabrėžė, kad parėmė paminklo statymą, nes žydų kilmės jo mama Luba Derczanski Hamied, kuri gimusi ir 25-erius metus išgyvenusi Vilniuje. Verslininkas apie siekį Lietuvoje įamžinti G. Gandhi ir H. Kallenbachą išgirdo iš Lietuvos ambasadoriaus Indijoje Laimonto Tallat-Kelpšos ir mielai sutiko paremti įamžinimo idėją. Ant dviejų draugų prikabinta lentelė skelbia, kad jis skiriamas Lubos Derczanski Hamied atminimui.

Kad paminklas ne tik įamžins prieš šimtą metų užsimezgusią minėtų dviejų asmenybių bičiulystę, bet ir garsins Vakarų Lietuvą, teigė Šilutės rajono savivaldybės meras V. Laurinaitis. Pasak jo, bronzoje įamžinti M. Gandhi ir H. Kallenbachas ir pasitiks, ir išlydės visus, apsilankančius šioje saloje.

Rusnės seniūnė Dalia Drobnienė susirinkusiesiems teigė, kad iki paminklo statybos pradžios rusniškiai net nežinojo, kad turi tokį didžiavyrį. 

Susirinkusieji itin domėjosi, džiaugėsi ant Atmatos kranto pastatytu paminklu. Daugelis prie jo fotografavosi. Fotografavosi ne tk prie paminklo, bet ir su daugybe Lietuvos aukštosiose mokyklose studijuojančių jaunų indų, kurie į atidarymą itin gausiai susirinko.

Tikimasi, kad šis atminimo ženklas taps simboliu, galinčiu į Rusnę pritraukti daugiau turistų, o šios idėjos autoriai yra įsitikinę, kad įgyvendintas projektas padės sutvirtinti Lietuvos ir Indijos partnerystę, paskatins Lietuvos ir Pietų Afrikos Respublikos ryšius bei Lietuvos visuomenės domėjimąsi, pabrėš iš Lietuvos kilusių žydų pasaulinę įtaką, jų pasiekimus. 


Foto galerija

Straipsnio komentarai

MISKE2015-10-06
Zalgirio tuos babajus reikejo statyti,rusneje jiems nevieta,bjauroja rusnes miesteli. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
tai ka notėt kad avariju nebutu jei pati valia pavizdi rodo kaip važinėt gatvėm 2015-10-06
Lietuvos valdininkai gryni troliai paliko neberupi jiem nei Lietuvos problemos nei lietuviu bėdos katik babajam sulyst i gera vieta trilinka i savo kiema derge o svetimus gerbia Komentaras patinka Komentaras nepatinka
estakada nusispjaut valdininkam svarbiausia babajai stovės 2015-10-06
tai kiekvienam babajuio po paminkla pastatykim jug tiek babaju i Lietuva atvažiuos o beto jug biudžete tiek susikaupė lėšu jug reikia kažkaip nuplaut jug toi Rusnei kiek žmoniu gyvene yra kažkada Komentaras patinka Komentaras nepatinka