Saudo Arabija ruošia naftos kainoms smogsiantį ginklą

2015-10-21, 15min.lt
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Saudo Arabija
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Saudo Arabija
Rekordinės Saudo Arabijos naftos atsargos gali dar labiau išbalansuoti pasaulinę rinką. Ekspertų manymu, karalystė ruošiasi naujų sutarčių sudarymui, kurios leis padidinti šioje šalyje išgaunamos naftos dalį Europos šalių rinkose. Nuo to nukentės ne tik Rusija, bet ir bus padaryta neigiama įtaka pasaulinėms naftos kainoms, rašo naujienų svetainė gazeta.ru.

Šiuo metu Saudo Arabijos žaliavinės naftos atsargos yra didžiausios nuo 2002 m.

Kaip pirmadienį pranešė naujienų agentūra „Bloomberg“, remdamasi „Jungtinės naftos statistikos informacinės iniciatyvos“ (JODI) duomenimis, rugpjūtį Saudo Arabijos naftos ištekliai siekė 326,615 mln. barelių (apie 44,55 mln. tonų), t.y. net 6,393 mln. barelių daugiau negu liepą.

Tačiau rugpjūtį, lyginant su liepa, naftos eksportas iš šios šalies susitraukė 3,8 proc. Be to, 0,9 proc. sumažėjo naftos gavyba.

Kaip teigė nepriklausomas ekspertas iš Didžiosios Britanijos Mohammadas Ramadis, naftos atsargų didinimas yra tikslinga Saudo Arabijos strategija.

Jis paaiškino, kad eksporto sumažinimas atspindi šių dienos rinkos realijas. Daugybė šalių, priklausančių OPEC, siūlo nuolaidas naftai, o pastarosios turi įtakos ir Saudo Arabijos žaliavai, jos kainas tempdamos žemyn.

Rusijos banko „Uralsib“ analitikas Aleksejus Kokinas teigia, kad nuolatinis komercinių Saudo Arabijos naftos atsargų didėjimas – nerimą keliantis ženklas pasaulinei rinkai.

„Skirtingai nuo Kinijos, kuri irgi kaupia naftos atsargas, Saudo Arabija nėra naftos importuotoja, ir jos atsargos nebus panaudotos vidaus vartojimui, kaip Kinijos atveju, – paaiškino A.Kokinas. – Anksčiau ar vėliau šios atsargos pateks į rinką, o tai dar labiau smogs pasiūlos ir paklausos pusiausvyrai ir suduos smūgį kainoms“.

„Tikėtina, kad arabai laukia naujų kontraktų, kad galėtų išauginti savo dalį pasaulinėje rinkoje. Visų pirma, kalba eina apie naftos tiekimą į Europą“, – sakė ekspertas.

Visai neseniai buvo paskelbta, kad Europos naftos perdirbimo įmonėms žaliava yra vis dažniau perkama būtent iš Saudo Arabijos, o ne Rusijos.


Straipsnio komentarai

Komentarų nėra. Parašyk komentarą pirmasis!