Šilutės valdžia pradėjo lupti devintąjį kailį
Antradienį vykęs Šilutės rajono savivaldybės tarybos Finansų ir ekonomikos komiteto posėdis bei jame svarstomi klausimai parodė, kad pasibaigus rinkimams, pasibaigė įvairios gyventojams skirtos finansinės lengvatos. Nuo šiol Šilutės valdžia ketina nuo rajono gyventojų ir nebiudžetinių verslininkų nulupti septynis kailius ir atimti paskutines kelnes.
Brangs verslo liudijimai
Finansų ir ekonomikos komitetas paskutiniame posėdyje svarstė daugiau kaip 20 sprendimų projektų. Didelė dalis iš jų buvo rutininiai klausimai, kuriems po formalaus svarstymo Tarybos nariai pritarė, ir jie bus teikiami artimiausiam Tarybos posėdžiui. Truputį ilgiau Savivaldybės tarybos nariai užtruko tvirtindami veiklos, kuria galima verstis turint verslo liudijimus, 2016 metų kainas. Šiuo administracine kalba parašyto sprendimo esmė – Savivaldybės taryba patvirtino liaudyje vadinamų patentų kainas 2016 metams.
Rajono savivaldybės administracijos teikiamo sprendimo projekte rašoma, kad „2014 metais buvo išduota 274 verslo liudijimais daugiau nei 2013 metais. Galima manyti, kad gyventojai drąsiau imasi verslo. Daugiau pasinaudota lengvatomis įsigyjant verslo liudijimus (vidutiniškai 70 proc. nuo visų įsigytų verslo liudijimų). Padidėjo išduodamų verslo liudijimų skaičius tokioms verslo rūšims, kaip kirpyklų, namų ūkio veiklos, baldų gamybos, statybos apdailos darbų, variklinių transporto priemonių remonto, sulčių spaudimo, specialiųjų statybos darbų, papildomo mokymo veiklos.“
Rajono savivaldybės administracija greičiausiai laikosi pozicijos, kad jei Šilutės rajono gyventojai aktyviau imasi verslo ir naudojasi šiuo sprendimu suteikiamomis lengvatomis, tai reiškia, jog juos reikia papildomai apmokestinti. Ateinančiais metais brangs visi populiarūs verslo liudijimai, taip pat bus mažinamos lengvatos, kuriomis anksčiau aktyviai naudojosi neįgalieji, buvusieji bedarbiai ir kiti asmenys.
Verslo liudijimai yra parduodami kelių rūšių – pagal juos galima dirbti visoje Lietuvoje, visur, išskyrus didmiesčius, bei tik konkrečios savivaldybės teritorijoje. Pagal administracijos teikiamą sprendimo projektą daugelyje sričių Šilutės rajono savivaldybė nustato tas pačias verslo liudijimų kainas, kiek kainuotų leidimas dirbti visoje Lietuvos teritorijoje be didmiesčių. Išimtys yra suteikiamos tik tose veiklose, kuriose Šilutės rajono gyventojai nėra buvę išsipirkę jokių verslo liudijimų. Tokioms veikloms (pavyzdžiui svėrimo ir tualetų paslaugoms) bus nustatytas 1 euro dydžio simbolinis mokestis.
Tarybos nariams kilo diskusijų tik dėl minėto 1 euro dydžio mokesčių. Kadangi verslo liudijimai gali būti išduodami ir trumpesniam nei 1 metų laikotarpiui būtų sunku ir juokinga dalinti minėtiną sumą į pavyzdžiui į 12 dalių. Kiti šio sprendimo aspektai didesnių diskusijų nesukėlė ir sprendimo projektas guls ant Tarybos narių darbo stalo.
Išnuomavo Mingės prieplauką
Komiteto posėdžio pabaigoje Tarybos nariai ir posėdyje dalyvavę žiniasklaidos atstovai turėjo išklausyti vienos Mingės kaimo bendruomenės kreipimąsi, kurį komiteto posėdyje pristatė Mingės kaimo gyventojus atstovaujantis Saulius Budrys.
Mingės kaimo gyventojus piktina, kad Šilutės rajono savivaldybės administracija suorganizavo konkursą, kuriame išnuomavo keturiasdešimties metrų ilgio Minijos upės krantines. Minėtos krantinės, rekonstruotos iš Europos Sąjungos ir Šilutės savivaldybės lėšų, atsidūrė privačių savininkų rankose.
Ilgus metus ten savo laivus švartavusius Mingės kaimo gyventojus ir turistinių objektų (laivų) savininkus rajono savivaldybės administracija paliko „ant ledo”. Spalio 1-ąją laivų savininkai gavo Kintų seniūno raštą, kuriame buvo reikalaujama patraukti ten stovinčius laivus ir atlaisvinti krantinę. Kitos laivų stovėjimo vietos Mingės kaimo bendruomenės atstovams nebuvo pasiūlyta.
Keistai atrodė Savivaldybės administracijos paaiškinimai komiteto nariams. Administracijos atstovai teisinosi, kad Mingės krantines išnuomavo vedini kilnių interesų – sutaupyti lėšų, reikalingų krantinių priežiūrai. Tiesa, tuo pačiu Savivaldybės administracija ignoravo Mingės kaimo atstovų prašymą perduoti jiems krantines naudotis ir taip užtikrinti Savivaldybės turto priežiūrą.
Priminsime, kad tokia administracijos „verslininkiška“ veikla nėra naujiena. „Šilokarčema“ ne kartą rašė, kaip Šilutės rajono savivaldybė išnuomavo Ventės kaime esančią automobilių stovėjimo aikštelę, kurioje tuoj pat buvo apmokestintas automobilių stovėjimas. Jei Ventės automobilių stovėjimo aikštelės nuoma didesnio politinio rezonanso nesulaukė, tai Mingės krantinių nuoma komiteto narius ne juokais supykdė. Komitetas ketina artimiausiu metu rengti išvažiuojamąjį posėdį ir reikalauti, kad Savivaldybės administracija panaikintų minėtą konkursą bei jo rezultatus.