Rusnės vardas ir toliau garsinamas gražiais darbais

2015-11-03, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Naujojo rekordo siekė sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo žvakininkystės amato puoselėtoja A. Jakštaitė.
Naujojo rekordo siekė sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo žvakininkystės amato puoselėtoja A. Jakštaitė.
Vienintelio Lietuvoje saloje įsikūrusio miestelio vardas Rusnė ir toliau garsinamas gražiais darbais. Rusnė juosiama suolelių alėja, o praėjusią savaitę čia išlieta žvakė milžinė, kuri aukštesnė net už visiems žinomą krepšininką Arvydą Sabonį.

Pasiekė rekordą

Spalio 29 dieną Salos etnokultūros ir informacijos centre vyko edukacinė pamoka Rusnės vaikams, jos metu buvo liejama ilgiausia žvakė. Naujojo rekordo siekė sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinė amatininkė, senojo žvakininkystės amato puoselėtoja Aurelija Jakštaitė. Ji planavo išlieti žvakę iki 2 metrų aukščio, tačiau išliejo tokią, kuri net už visiems gerai žinomą krepšininką Arvydą Sabonį didesnė. Jos aukštis siekia 2 metrus ir 30 centimetrų, o svoris – 6-7 kilogramai, plotis – apie 10 centimetrų. Tokią žvakę padaryti užtruko apie tris valandas. Pasak A. Jakštaitės, Lietuvos rekordų knygoje tai pirmasis toks rekordas. Iki šiol ilgiausios žvakės dar nebuvo. Ne vienerius metus liejanti žvakes A. Jakštaitė renkasi tik natūralias medžiagas – bičių vašką ir lininę dagtį, kurios žvakei rekordininkei reikėjo keturgubos.

Susirinkusiems Rusnės mažiesiems smalsuoliams, kurie priklauso žygeivių klubui, A. Jakštaitė pasakojo apie senąją žvakių liejimo techniką ir kūrė žvakę rekordininkę. Anksčiau skystas vaškas būdavo laikomas ant verdančių bulvių katilo, o patobulėjus technologijoms,  jis laikomas ant kaitlentės. Rekordo siekimas - tai vienas iš būdų, kad  kuo daugiau žmonių sužinotų apie senąją žvakių liejimo techniką. 

Žvakių liejimo paslapčių senojo amato puoselėtoja moko vaikus. Ji tikisi, kad agentūra „Factum“ patvirtins pasiektą rekordą ir planuoja, kad per šv. Kalėdas ši žvakė papuoš ir Žibintų alėją Šilutėje. 

Suoleliai atspindi ne mažiau svarbias istorijas

Rusnės sala jau traukia gyventojų ir turistų dėmesį kūrybiška iniciatyva – pernai įrengta vardinių suoliukų alėja. Šiuo metu čia jau 44 vardiniai suoliukai, simbolizuojantys skirtingas istorijas ir taip neįprastai rodomą žmonių meilę Rusnei.

Rusnės seniūnės Dalios Drobnienės teigimu, kažkada buvo idėja pastatyti 10-ojo „Šaktarpio“ šventei skirtus 10 suoliukų. Tačiau pamačius, kad idėja itin sudomino visus, pastatyti 24 suoleliai. „Žmonės reaguoja į suolelius. Tai nėra niekinis dalykas. Tai yra žmonių gyvenimai, jų istorijos“, - kalbėjo D. Drobnienė. Juos gamina pagryniškis Algirdas Taroza,  o pastato seniūnijos darbuotojai. Pirmuosius suolelius stengėsi itin gerai pritvirtinti, privirinti, kad niekas negalėtų jų taip greitai sulaužyti. Vėliau to nebedarė, mat pamatė, kad visi ne laužo juos, o labai saugo. Jie tarsi bendruomenę dar labiau suvienijo.

Ir kiekvienas iš keliasdešimties suolelių atspindi ne mažiau svarbias istorijas. Pavyzdžiui, po suolelį pastatė ir Evangelikų bendruomenė, Rusnės vyresniųjų šokių kolektyvas „Rusnietis“. Restorano „Prie Peterso tilto“ savininkų Loretos ir Vido Rimkų iniciatyva pastatyti du suoliukai. Vienas jų skirtas „Peterso tiltui atminti“, kitas „Rusnės potvyniams“.

Kvies išbandyti naują žaidimą

Rusniškiui pedagogui Modestui Virkečiui suolelį netoli namų pastatė buvę auklėtiniai, kurie susitiko po 50  metų mokyklos baigimo.

Aleksoto bendruomenės Kaune gyventojai jau 10 metų saloje rengia savo šventę. Ji organizuojama rudenį. Svečiai Rusnėje įrengė suoliuką su dedikacija „Aleksoto bendruomenė svetingajai Rusnei“, mat jiems visada gera sugrįžti į Rusnę.

Prie senojo Rusnės tilto dabar stovi suoliukas, ant kurio užrašyta „Už tai, kad galime būti vieni kitiems geri“. Jis taip pat turi savo istoriją. Dar prieš 53 metus, per ledonešį, trys kareiviai rizikavo ir labai sunkiomis sąlygomis perkėlė gimdyvę per upę. Taip jie išgelbėjo jos ir vaiko gyvybę. Šiam įvykiui atminti įrengtas suoliukas. Tie, kas nori pastatyti suolelį, kreipiasi į Rusnės šeimininkę ir su ja drauge apžiūri, kur būtų galima jį pastatyti – kad jų nebūtų per tankiai ir  bendras vaizdas būtų gražus.

Dar ateinantį pavasarį rusniškiai ketina pakviesti žmones išbandyti naują žaidimą. Salos ir etnokultūros centre kiekvienas, norintis dalyvauti žaidime, galės pasiimti suolelių sąrašą ir schemą, kurioje jis turės pažymėti kiekvieną rastą suolelį. Žaidimo tikslas – kad kiekvienas labiau susipažintų su Rusne, mat norintysis surasti ir pažymėti suolelių radimo vietas turėtų išvaikščioti praktiškai visą miestelį.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

kalviukas2015-11-24
plepalais miestelio nepapuosite melieji, visada atsiranda kam nepatinka, yra kas verkia, pastoviai nepatenkinti... bet mano akimis miestelis tik grazeja, deka tu kas nesedi ranku sudejas, o isitraukia I veikla...

P.S. nors kiema eitumet prasluoti... :)
Komentaras patinka Komentaras nepatinka
grazi2015-11-04
rusnes gamta,miestelis graziai tvarkomas na o zvake - tai perdaug kazko,kam vat tokia didele,gal mazesne pagamintu. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Citizen 2.02015-11-04
O ką, pavydi? :) Komentaras patinka Komentaras nepatinka
VISA ALĖJA SUBJAUROS 2015-11-03
VĖL KOKI ŠIUKŠLIU MALUNA PASTATYS IR KIEK DŽIAUGSMO IKI AUSU BUS Komentaras patinka Komentaras nepatinka