Pamario krašto Žuvininkystės mokymo centras – moderniausias Baltijos šalyse

2015-11-04, Stasys BIELSKIS
Mokymo centro atidarymo juostelę perkirpo Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė bei Šilutės žemės ūkio mokyklos direktorius Algimantas Abromaitis.
Mokymo centro atidarymo juostelę perkirpo Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė bei Šilutės žemės ūkio mokyklos direktorius Algimantas Abromaitis.
Spalio 30 dieną Šilutės žemės ūkio mokykloje, kuri pirmoji šalyje pritarė akvakultūros mokymo idėjoms, atidarytas Žuvininkystės praktinio mokymo centras neturi analogų Baltijos šalyse. Naujasis centras atidarytas Šilutės žemės ūkio mokyklos Žemaičių Naumiesčio skyriuje.

Mokyklos direktorius Algimantas Abromaitis, pasidžiaugęs tokio bendro darbo vaisiais, sakė, kad iš tikrųjų reikšminga diena yra žuvininkystės praktinio mokymo centro atidarymas. „Šitos durys atidarytos ne tik žemės ūkio mokyklai, bet ir visai Lietuvai, šis centras yra ne mūsų, o visos Lietuvos mokymo centras, - kalbėjo A. Abromaitis. – Nuo šiol žengsime vienu svarbiausių Lietuvai ūkio šakų - žuvininkystės modernizavimo ir tobulinimo keliu, sudarydami žmonėms galimybes įgyti pačias naujausias ir pažangiausias akvakultūros žinias“.

Džiugi atidarymo šventė

Į praktinio mokymo centro atidarymo iškilmes atvykusi švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė pasidžiaugė, kad Žemaičių Naumiestyje - jau 36-asis mokymo centras, atidaromas Lietuvoje.

„Kokie bus laimingi dalis mūsų jaunuolių, kurie mokysis būtent šiose laboratorijose, - kalbėjo ministrė. - Tai yra ir labai įdomu, ir labai modernu, ir labai naudinga dėl to, jog gali galvoti apie savo verslą, apie tai, kad tu gali daryti ar laukti, kol tave kas nors pakvies į darbą. Linkiu, kad niekada nepritrūktų minčių ir idėjų“.

LR Seimo Pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis, dalyvavęs šiame renginyje, sakė, kad pamario krašte, kuriame žuvies jau nebėra, reikėjo kažką daryti, kai mūsų kaimynai – latviai ir estai – seniai augina žuvį, o mes trypčiojame vietoje. „Pagaliau šiandien šis projektas jau yra įvykdytas, ir manau, kad čia mokytis norės labai daug žmonių. Mes turime viską padaryti, jog tokių praktinių mokymo centrų Lietuvoje būtų daugiau, kad žmonės tikrai praktiškai įgytų patirties“, - kalbėjo K. Komskis.

Seimo narys Artūras Skardžius teigė, kad Šilutės kraštas, pamario kraštas ir žuvis yra neatskiriamos sąvokos. „Gražu, kad svajonė, apie kurią nuolat kalbėdavo Šilutės žemės ūkio mokyklos direktorius, jau įgyvendinta, - teigė Seimo narys. - Lietuva nėra valstybė, kuri galėtų pasigirti gamtos ištekliais, bet yra žmoniškieji ištekliai, pamario krašto tradicijos. Šiandien ir Premjeras, ir visi ministrai, sveikindami jus, siunčia jums šį paveikslą su Ministro Pirmininko palinkėjimais. Jums - kuo geriausios kloties, linkiu, kad tai pasitarnautų Lietuvai, jos biudžetui ir visiems Lietuvos žmonėms, o svarbiausia – pamario žmonėms“.

Į mokymo centro atidarymo iškilmes susirinkusius svečius sveikino ir Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, LR žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas, žuvininkystės įmonių asociacijos „Lampetra“ tarybos pirmininkė Siga Jakubauskienė, Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas ir kt.

Svečiai apžiūrėjo naująjį mokymo centrą 

Po iškilmingų kalbų visi buvo pakviesti apžiūrėti šios naujosios mokymo įstaigos patalpas.

Žuvininkystės praktinio mokymo centras sudarytas iš mokomosios žuvų veisimo ir auginimo fermos, mokomojo žuvų perdirbimo cecho ir mokomojo žuvininkystės techninio aptarnavimo centro, - vienintelis toks Baltijos šalyse. Įsigyta moderniausia įranga žuvų veisimui ir auginimui uždaros apytakos recirkuliacinėmis sistemomis. Čia  bus veisiamos ir auginamos įvairios šiltavandenės ir šaltavandenės žuvys, mokiniai galės praktikuotis mokomojoje fermoje ir žuvų perdirbimo ceche. Vienu metu čia galės mokytis daugiau nei 70 žmonių.

Vykdydama projektą mokykla įsigijo įrangą, skirtą mažųjų laivų laivavedybos bei jų aptarnavimo mokymui - mokomąjį laivą, modernų laivavedybos mokymo simuliatorių, kai kurių rekreacinės žuvininkystės įrankių.

Naujajame moderniame Žuvininkystės praktinio mokymo centre bus rengiami žuvininkystės srities darbuotojai, savo kvalifikaciją tobulins suaugusieji, pirmiausia - žvejai ir verslininkai. Čia taip pat mokysis ir ūkininkai, norintys persikvalifikuoti ar užsiimti papildoma veiklos sritimi – akvakultūra tvenkiniuose ar žuvų auginimu fermose su uždaros apytakos recirkuliacinėmis sistemomis, žuvies perdirbimu ir rekreacine žuvininkyste.

Šilutės žemės ūkio mokyklos direktoriaus A. Abromaičio teigimu, akvakultūros mokymo idėjomis ši mokykla iš Lietuvos mokymo įstaigų susidomėjo pirmoji. Mokykloje ne kartą lankėsi Aleksandro Stulginskio universiteto atstovai, kurie domėjosi modernia įranga, stebėjo, kaip naujų technologijų sąlygomis auga pirmosios žuvys.

Prieš keletą metų buvo pradėtas įgyvendinti dar vienas ES fondų ir Lietuvos valstybės paramos projektas „Žuvininkystės posričio modulinėms profesinio mokymo programoms skirtų mokymo priemonių rengimas ir modulinių mokymo programų išbandymas“. Šiemet, spalio mėnesį, šis projektas finišavo. Jo metu parengti ir Žuvininkystės verslo darbuotojo mokymo programoje jau išbandyti mokymo priemonių komplektai žuvų augintojui, vidaus vandenų mažųjų laivų ir valčių laivavedžiui bei rekreacinės žuvininkystės paslaugų teikėjui.

Švietimo ir mokslo ministerijos teigimu, Žuvininkystės praktinio mokymo centras bei ten sukurtos mokymo priemonės yra vienintelės tokios šalyje. Dar viena naujiena – šioje profesinėje mokymo įstaigoje besimokantieji centro paslaugomis galės pasinaudoti ir mokydamiesi nuotoliniu būdu. Praktikuotis galės ir kitos profesinio mokymo įstaigos, įmonės bei organizacijos, užsiimančios praktine akvakultūros veikla.

Žemaičių Naumiestyje esančia praktinio mokymo centro baze bei sukurtomis mokymo priemonėmis galės naudotis ir bendrojo ugdymo mokyklų mokiniai, pvz., mokytis gamtamokslinio ugdymo dalykų, susipažinti su profesijomis, kolegijų ir universitetų studentai atliks mokslinius tyrimus.

Įdomu tai, kad visos šiame centre esančios mokymo priemonės yra parengtos elektroniniu formatu, vėliau jos bus nuolat atnaujinamos, atsižvelgiant į mokslo ir technologijų pažangą. Mokykla ketina naudotis sukurtomis mokymo priemonėmis vykdydama tarptautines mokytojų bei mokinių kvalifikacijos tobulinimo stažuotes, kurias remia Europos Komisija.

Šilutės žemės ūkio mokyklos Žuvininkystės praktinio mokymo centrui įkurti skirta apie 3 mln. eurų, o modernioms mokymo priemonėms sukurti – dar 560 139 eurai.

5 metų senumo istorijos pabaiga

Projekto „Šilutės žemės ūkio mokyklos Žuvininkystės praktinio mokymo centro sukūrimas“ įgyvendintoja – Šilutės žemės ūkio mokykla. 2010 metų gruodžio 1-ąją Žuvininkystės tarnyba prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos Švietimo ir mokslo ministerijos pavedimu tapo šio projekto socialiniu partneriu.

2011-ųjų liepos 29-ąją buvo pasirašyta finansavimo ir administravimo sutartis. Projekto tikslas – Šilutės žemės ūkio mokyklos Žuvininkystės praktinio mokymo centro sukūrimas, siekiant didinti profesinio mokymo paslaugų infrastruktūros prieinamumą ir gerinti mokymo paslaugų kokybę.

Vienas pagrindinių projekto uždavinių - įrangos žuvininkystės profesiniam mokymui vykdyti įsigijimas (prieinamumo didinimas). Įgyvendinus projektą numatyta sukurti modernų žuvininkystės sektoriaus specialybių mokymo centrą ir pradėti rengti jaunus žuvininkystės sektoriaus darbuotojus, kelti sektoriaus dirbančiųjų kvalifikaciją, skatinti suaugusiųjų, pirmiausia – žvejų–verslininkų, žvejojančių jūrose ir vidaus vandenyse, bei ūkininkų perkvalifikavimą, siekiant padėti jiems surasti naują ir papildomą pragyvenimo šaltinį – žuvų perdirbimą, akvakultūrą tvenkiniuose ir recirkuliacinio ciklo žuvų auginimo fermose, bei rekreacinę žuvininkystę.

Projekto tikslinės grupės: vidurinį ir pagrindinį išsilavinimą turintis jaunimas, siekiantis įgyti žuvininkystės sektoriaus darbininko specialybę; mokytojai ir dėstytojai, kuriems bus sudarytos sąlygos kelti savo kvalifikaciją; ūkininkai, siekiantys užsiimti žuvų auginimo ir perdirbimo savo ūkiuose veikla bei įgyti reikiamą kvalifikaciją pagal šias specialybes; žvejybos, akvakultūros ir žuvų perdirbimo įmonių savininkai, kuriams reikalingus kvalifikuotus minėtų specialybių darbuotojus.

Esant ryškiai žuvininkystės sektoriaus darbuotojų senėjimo tendencijai Lietuvoje, kvalifikuotas jaunimas padėtų išspręsti žuvininkystės sektoriaus plėtros problemą. Žvejai, kurie dėl žuvų išteklių mažėjimo jūrose ir vidaus vandenyse bei ES taikomų priemonių ir direktyvų įgyvendinimo Lietuvoje yra verčiami trauktis iš žvejybos sektoriaus, turės galimybę keisti savo kvalifikaciją į rekreacinės žvejybos organizavimą.


Foto galerija

Svečiai į centro atidarymo šventę atvyko su dovanomis.Žuvininkystės praktinio mokymo centro laboratorijoje.Centre bus mokoma vidaus vandenų mažųjų laivų laivavedžių profesijos.Seimo narys Artūras Skardžius (kairėje) mokyklos direktoriui Algimantui Abromaičiui padovanojo paveikslą, ant kurio šventės išvakarėse pasirašė Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.Centro atidarymo renginyje dalyvavo Seimo Pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis ir daug kitų garbių svečių.
Mokymo centro atidarymo metu netrūko sveikintojų...Žuvininkystės praktinio mokymo centre įrengtos mokomosios žuvų veisimo ir auginimo fermos.

Straipsnio komentarai

PASIRODYT SAVO KAILINIUS ATVAŽIAVO 2015-11-04
PETRIENĖNIE SU SKARDŽIUM TAI DABAR I ŠILUTE LANDA NAUDOS IEŠKOT JAU DRUSKININKUOSE APSVILO TAI PAS MUS LENDA Komentaras patinka Komentaras nepatinka