Ventės rage sugautas paukštvanagis ir itin reta Lietuvoje žvirblinė pelėda

2015-11-17, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
Paukštvanagiai vištų negaudo, jie mieliau medžioja karvelius.
Paukštvanagiai vištų negaudo, jie mieliau medžioja karvelius.
Praėjusią savaitę Ventės rage į voratinklinę gaudyklę įkliuvo paukštvanagis - pirmametė patelė. Nors įstatymai draudžia priglausti laukinius paukščius, matėsi, kad šis sparnuotis gyveno nelaisvėje. Spalį sugauti ir du reti paukščiai.

Laikytas nelaisvėje

Ventės rago ornitologinės stoties ornitologai tokių plėšrių paukščių kasmet randa nuo kelių dešimčių iki šimto.

Kad paukštis buvo laikomas ankštame narve, galima spręsti iš to, kad jis buvo apšepęs, išsiterliojęs, plunksnos nutrintos. Jis nuo žmonių greičiausiai paspruko, o gal buvo tiesiog paleistas. Ant dešinės kojos jis turėjo varinės vielos žiedą, kurį jam kažkas uždėjo. Šis žiedas neteikė jokios informacijos, tai buvo tiesiog vielos gabaliukas“, - kalbėjo Ventės rago ornitologinės stoties vedėjas Vytautas Jusys. Anot jo, žmonės dažnai mano, kad šie sparnuočiai gaudo vištas. Tai netiesa. Jie minta smulkiais paukščiais. Paukštvanagių didžiausias grobis – karveliai. Ne kartą pasitaikė atvejų, kuomet, gaudydami savo skanėstą – naminį balandį, jie net į patalpas yra įskridę. Vištas medžioja vištvanagiai.

Laikyti laukinį paukštį gali tik tas, kuriam išduotas regioninio aplinkos apsaugos departamento  leidimas. 

Paskutinę spalio dieną Ventės rage buvo sugauta Sibiro pilkoji pečialinda. Pasak V. Jusio, šiais metais tai jau trečiasis sugautas šio porūšio paukštis. Minta smulkiais bestuburiais, daugiausia - vabzdžiais. Tai pilkosios pečialindos porūšis, gyvenantis Sibire. Po keletą jų Ventėje aptinkama kasmet.

Sužieduota mažiausiai sparnuočių

Spalio 29-ąją Venės rage sugauta ir itin reta Lietuvoje, į delną telpanti žvirblinė pelėda. V. Jusio duomenimis, tai antrasis šios rūšies paukštis, sužieduotas Ventės rage nuo 1929 metų. Šis sparnuotis yra mažiausias iš šalyje aptinkamų pelėdų. Jų daugiausia pastebima Rytinėje Lietuvos dalyje. Ši pelėda yra nedaug mažesnė už varnėną. Aktyvi prietemoje, anksti ryte ir net dieną. Peri medžių drevėse bei uoksuose, kuriuos miške iškala geniai. Svarbu, kad miške būtų nors nedaug minkštųjų lapuočių (ypač drebulių), kur geniai galėtų iškalti uoksus. Minta daugiausia smulkiais žvirbliniais paukščiais ir žinduoliais. Stebėdama galimą grobį dažniausiai tupinėja eglių viršūnėse. Būdinga, kad kartkartėmis kraipo uodegą, ją kilnoja. 

Šių metų spalio mėnesį Ventės rago ornitologinėje stotyje sužieduoti 9 986 paukščiai (58 rūšių) ir 4 šikšnosparniai (1 rūšis). Daugiausia sužieduota didžiųjų zylių (Parus major) – 3 574, mėlynųjų zylių (Parus caeruleus) – 2 375, karietaičių (Troglodytes troglodytes) – 1 453, liepsnelių (Erithacus rubecula) - 657, paprastųjų nykštukų (Regulus regulus) - 444, paprastųjų kikilių (301), erškėtžvirblių (Prunella modularis) - 175, alksninukų (Carduelis spinus) - 154, pilkųjų pečialindų (Phylloscopus collybita) - 77. Šių metų spalį sužieduotas sparnuočių skaičius - pats prasčiausias šiame amžiuje.


Foto galerija

Ventės rage sugauta Sibiro pilkoji pečialinda

Straipsnio komentarai

Citizen 2.02015-11-17
Gražuolis. :) Komentaras patinka Komentaras nepatinka