Oficialu: į Lietuvą plukdoma nafta iš Irako
Mažeikiuose netrukus bus perdirbama nafta iš Šiaurės Irako, tiksliau, autonominės Kurdistano valstybės. Tai oficialiai patvirtino gamyklą valdantis lenkų koncernas „PKN Orlen“. Tanklaivis į Būtingę turėtų atplaukti jau šį sekmadienį. Skelbiama, kad pinigai už parduotą naftą bus skiriami kovai su „Islamo valstybės“ teroristais.
Lenkai jau patvirtino
Pasak koncerno atstovės Beatos Karpinskos, nafta iš Kurdistano tikrai pasieks Lietuvą. „Tai bus 80 tūkstančių tonų naftos krovinys, skirtas Mažeikių naftos gamyklai“, – lenkų dienraščiui „Gazeta Wyborcza“ sakė „PKN Orlen“ spaudos tarnybos vadovė.
Iki šiol „Orlen Lietuva“ daugiausia perdirba rusišką naftą. Tačiau, lrytas.lt šaltinių žiniomis, pastaraisiais metais Mažeikių gamyklą pasiekdavo nedideli kiekiai naftos ir iš kitų šalių. Taip lenkai siekia mažinti priklausomybę nuo rusiškos naftos tiekėjų.
„Orlen Lietuvos“atstovai penktadienį vakare šios informacijos nei paneigė, nei patvirtino.
Naujienų agentūra „Reuters“ skelbia, kad pirmieji tanklaiviai Lenkiją su nafta iš Irako pasiekė dar spalį.
„Reuters“ penktadienį taip pat paskelbė, kad nafta iš Kurdistano autonominės respublikos netrukus pasieks Lietuvą.
Pinigai – kovai su teroru
Pusiau autonominė Kurdistano valstybė, esanti Šiaurės Irake, šiais metais aktyviai ieškojo kelių į Europą. Kaip skelbia „Reuters“ kurdams gyvybiškai reikalingi pinigai kovai su vadinamąja „Islamo valstybe“.
Taigi prieinama prie išvados, kad pinigai, gauti pardavus naftą Lietuvoje, bus skirti kovai su terorizmu šalies viduje.
Nafta iš Kurdistano plukdoma ir į Gdanską, tačiau tas krovinys skirtas „PKN Orlen“ gamykloms Lenkijoje.
Kurdistanas yra vienintelė Irako autonominė respublika, besiribojanti su Iranu, Turkija ir Sirija.
Pirkėjai – ir Lietuva
Kurdistano gamtinių išteklių ministras Ašti Chavrami agentūrai „Reuters“ šią savaitę patvirtino, kad lapkritį nafta pasieks dešimt šalių, tačiau jų neįvardijo.
„Reuters“ išsiaiškino, kad tai yra Izraelis, Vengrija, Lenkija ir Lietuva. Mūsų šalį nafta pasieks per Būtingę.
Kurdistano valdžios atstovai neslepia, kad jie priversti mažinti parduodamos naftos kainą, nes reikia pinigų ne tik kovai su “Islamo valstybe“.
Kurdistanas gauna dalį pinigų iš Irako biudžeto, tačiau kurdai piktinasi, kad jiems skiriama pernelyg maža dalis.
„Bagdade mums sako, kad naftos kainos krito, todėl negali padengti mūsų biudžeto deficito. Todėl kovą nusprendėme, kad nėra kitos išeities kaip savarankiškai pardavinėti nftą“, – „Reuters“ sakė ministras A.Chavrami.
Pasiūlė geresnes kainas nei rusai
Nuo liepos mėnesio Kurdistanas už naftos pardavimą gauna po 800-850 milijonų JAV dolerių, o to pakanka išlaikyti naftos versloves, sumokėti atlyginimus dirbantiesiems ir iš dalies padengti autonominės valstybės biudžetą.
Irako valdžia nėra patenkinta, kad kurdai pradeda savarankiškai pardavinėti naftą, tačiau „Reuters“ rašo, kad su tuo jau susitaikė. Iki šiol kurdų nafta pasaulyje būdavo pardavinėjama per Iraką, tačiau Kurdistanas kaltindavo Bagdadą, kad autonominės respublikos nepasiekia dalis pajamų.
Tikėtina, kad kurdai pasiūlė labai palankias kainas už naftą, o tuo Europoje susidomėjo ir „PKN Orlen“ koncernas.
Anksčiau jau skelbta, kad „PKN Orlen“ pirko naftą ir iš Saudo Arabijos. Rusiškos naftos tiekėjams Rytų ir Šiaurės Europoje darosi ankšta.