Kas greičiau ras kaminą - „Šilutės būstas“ ar raudonasis gaidys?

2015-11-26, Lijana JAGINTAVIČIENĖ
R. Šimkienė (kairėje) ir B. Navickienė UAB „Šilutės būstas
R. Šimkienė (kairėje) ir B. Navickienė UAB „Šilutės būstas" vadybininko A. Zdanavičiaus prašė, kad sutvarkytų namo kaminą, kol į jį neįsisuko raudonasis gaidys
Į mus kreipėsi Usėnų seniūnijos Svaraitkiemio kaimo gyventoja Rasa Šimkienė, anot kurios, net keturių savininkų namas gali bet kurią minutę užsiliepsnoti, o šios problemos nepadeda išspręsti namą administruojanti UAB „Šilutės būstas“. Pabandėme šią situaciją išgvildenti. Paaiškėjo, kad pirmiausia ne taip jau lengva rasti kaminą...

Patarė kūrenti krosnį po truputį

Kamino plytos iškritusios, per jo šonus jau veržiasi dūmai. Nuo jų net lentos aprūko. Akivaizdu – jis jau kelia pavojų. R. Šimkienė teigė, kad „Šilutės būsto“ bendrovės pastato administravimo vadybininkas Albinas Zdanavičius per vasarą dėl šio netvarkingo kamino buvo atvykęs keturis kartus. „Kodėl kaminas nebuvo tvarkomas vasarą? Praėjusią savaitę buvau „Šilutės būste“, sakiau, kad mes sudegsime. Vadybininkas aiškino, kad jau prasidėjo šildymas ir dabar negali tvarkyti. Abi kaimynės - pensininkės. Jos sutinka pabūti prisirengusios, kad nesušaltų. Viskas vyksta nuo vasaros. Niekas nejuda į priekį“, - tęsė pokalbį nerimaujanti pašnekovė. Ji skylėtu kaminu nesinaudoja. Jis yra kitoje namo pusėje ir juo naudojasi toje pusėje gyvenančios dvi pensininkės. R. Šimkienės namo pusėje jų pačių naudojamas kaminas - tvarkingas, mat jį patys ir pastatė.

Usėnų seniūnijos gyventoja piktinasi, kad „Šilutės būstas“ nori prie kaimynų naudojamo kamino eiti per jų pusę, nors prie kamino prieiti galima ir kito namo pusėje. „Priėjimas prie kamino ir pas mus, ir pas kaimynę yra užkaltas. „Šilutės būsto“ vadybininkas aiškina, parodyk projektą, bet kodėl to neprašo kaimynės? Moku būstui pinigus, bet viską darausi iš savo pinigų. Net stogą pasikeitėme iš savo lėšų. Nei mes, nei kaimynės neprisišaukiame pagalbos. O vadybininkas aiškina trumpai – jei neleidi, pasirašyk raštą, kad neleidi per savo pusę prieiti prie kamino. Visi kasdien laukia atvažiuojančiųjų tvarkyti kamino, bet nesulaukia. Vadybininkas jau aiškino kaimynėms, kad tiesiog reikia po truputį kūrenti krosnį ir laukti pavasario. Viena kaimynė taip ir daro, kita – išvis ugnies nekuria, gyvena labai šaltai, nes bijo, kad neužsidegtų“, - dalijosi mintimis R. Šimkienė.

Moteris teigė, kad domėjosi, kiek namo sąskaitoje yra sukaupta pinigų, kuriuos kiekvieną mėnesį perveda į „Šilutės būsto“ sąskaitą. Tačiau pasako jos atsakymo taip ir nesulaukusi. Pašnekovė tikino, kad jau buvo nuvykusi į „Šilutės būstą“. „Kranui išsikviesti neužtenka pinigų, žiūrėsim, kaip čia bus. Šilutės būsto vadybininkui Albinui namo projektus du kartus atvežiau. Nežinau, jei niekas nejudės, kviesiu TV pagalbą. Bijome gyventi. Jau apsidraudėme namą. Čia viskas nebejuokinga. Kodėl nori eiti per mano pusę žiūrėti kaimynų kamino, kai kaimynai turi savo priėjimą prie kamino“, - piktinosi R. Šimkienė.

Vos nemaldavo sutvarkyti kaminą

Šių metų lapkričio 10 dieną R. Šimkienei atsiųstas „Šilutės būsto“ įspėjimas, kuriame nurodyta, kad įstatymuose numatyta, jog buto ir kitų patalpų savininkas privalo leisti įgaliotiems asmenims patekti ir apžiūrėti patalpas bei remontuoti ar kitaip tvarkyti jo bute esančią bendrojo naudojimo inžinerinę įrangą ar bendras pastato konstrukcijas, tuo pačiu butų ir kitų patalpų savininkams sukuriant imperatyvią pareigą netrukdyti namo bendro naudojimo objektų administratoriaus specialistams atlikti patalpų apžiūrą bei bendrųjų pastato konstrukcijų remonto darbus.

Įspėjime R. Šimkienei primenama, kad atsisakius leisti specialistams atlikti bendrojo naudojimo kamino remonto darbus, privalės atlyginti visą žalą ir nuostolius, kuriuos namo gyventojai patirs. Ji bus išieškota teismine tvarka.

R. Šimkienė nesupranta, kaip jai gali būti siuntinėjami tokie įspėjimai, kai reikia tvarkyti kaminą, kuriuo ji visiškai nesinaudoja ir kuris yra net ne jos gyvenamojo namo pusėje. Be to ji niekaip nesupranta ir to, kodėl visiems sunku kartą ir visiems laikams sutvarkyti priėjimą į palėpę iš tos pusės, kurioje yra kaminas, nes toje pusėje ir gyvena dvi juo besinaudojančios moterys.

Drauge su „Šilutės būsto“ vadybininku Albinu Zdanavičiumi nuvykome pas Svaraitkiemio kaimo Dvarelio gatvėje įsikūrusio namo gyventojus.

Pavyko pakalbėti ir dar su viena kaimyne Bronislava Navickiene. Ji guodėsi, kad labai bijo, jog ir vėl name nekiltų gaisras, mat jis jau buvo juos užklupęs prieš daugiau nei 40 metų. Ji labai prašė vadybininko A. Zdanavičiaus, kad šis pasirūpintų jų saugumu – greičiau aplopytų kaminą. Pasak B. Navickienės krosnį ji kūrena labai atsargiai – po vieną pliauską tededa ir bijo, vis galvoja, ką reikės daryti, kai užeis šalčiai. Ji įsitikinusi, kad jei sugalvotų krosnį kūrenti anglimis, nelaimę tuoj pat prišauktų.

Kai atvykome, name darbavosi meistras, kuris prieš daug metų gyveno šiame name. Jis patvirtino, kad name yra du priėjimai į palėpę ir darbininkams nebūtina prieiti prie kamino per R. Šimkienės pusę.

Neturi projekto

Vadybininkas A. Zdanavičius „Šilokarčemai“ sakė, kad prie kamino bandys prieiti pro stogą. Jį ardys ir krano pagalba pateks į palėpę. O gal geriau ir pigiau būtų tiesiog sutvarkyti priėjimą į palėpę iš tos namo pusės, kurioje yra apgriuvęs kaminas ir kurioje gyvena dvi juo besinaudojančios gyventojos? To ir paklausėme „Šilutės būsto“ vadybininko A. Zdanavičiaus. „Dar kartą kartoju, ten yra sluoksnis žemių. Daryti liuką, kad kažkas gyventų daug geriau?“, - kalbėjo A. Zdanavičius. Jis turėjo omenyje tai, kad A. Šimkus ir R. Šimkienė susitvarkė savo butus, padidino jų plotus ir todėl užtvėrė priėjimą į palėpę.

Klausėme, kodėl negalima padaryti priėjimo į palėpę ir iš kitos namo pusės, juk R. Šimkienė ir buvęs jos sutuoktinis nesinaudoja tuo kaminu? „O ar jie turi projektą? Jie savavališkai apsitvėrė bendro naudojimo patalpas. Kodėl viską daro savavališkai, o paskui kiti turi kentėti, kažką konstruoti, daryti. Jeigu mes kaminą pavasarį darysime, kažką galvosime. Nusivalysime visas šiukšles, kurių sluoksnis yra apie 40 centimetrų. Jos gal iš po gaisros likusios, ar iš tų laikų, kai Šimkai tvarkėsi ir liko. Jos yra ant lubų. Reikės žiūrėti ir kitą priėjimą“, - tęsė pokalbį „Šilutės būsto“ darbuotojas. Jis teigė, kad kaminas dar nėra prastas ir dabar reikia tik jo siūles sutvarkyti. Kada jis bus tvarkomas? „Kai nustos lyti. Bandysime prieiti pro stogą. Ką jau darysi“, - sakė vadybininkas.

R. Šimkienė teigė, kad dėl griūvančio kamino ne kartą ir vasarą informavo vadybininką. Buvo taip? „Tegu nemeluoja ji, tegu nešaukia. Kai pradėjo pertvaras daryti, pradėjo šaukti, jog yra kaminas prastas. Žmonės susitvarkę savo pusę, žinoma bijo, kad neužsidegtų. Logiška ir teisinga. Bet tai buvo rudenį. Su gaisrininkais vykome prie tų namų. Iš išorės kaminai atrodo tvarkingi. Kaminas – ne siena. Jis mūrijimas palaipsniui. Naudojamas specialus skiedinys. Siūles sutvarkyti galima greitai. Patys gyventojai dėl priėjimo turi kelti klausimą R. Šimkienei. Senutės nenori pyktis su ja. Nenori spręsti problemos ir viskas. Nes jos bijo tokios moters kaip Šimkienė. Nori gyventi draugiškai ir viskas “, - kalbėjo A. Zdanavičius.

Gali pakeisti vadybininką

Išklausėme ir „Šilutės būsto“ direktorių Aleksą Kvederį.  Jis sakė, kad vieną įspėjimą jau išsiuntė to namo gyventojams Rasai Šimkienei bei Arūnui Šimkui dėl to, kad jie turi leisti prieiti į palėpę per savo pusėje esantį įėjimą. „Nesvarbu, tai yra privatus ar neprivatus, bet prie bendrojo naudojimo objekto turime patekti net apžiūros metu. Jūs patys įsivaizduokite, jeigu ten kas nors atsitiks, ko gero liktume mes kalti, jei neprašytume prieiti ir t. t. Kada moteris, gavusi įspėjimą, kreipėsi į mus, ji sakė, kad mūsų neleis prieiti prie kamino per jų pusę. Paprašėme jos atnešti dokumentus, patvirtinančius jos nuosavybę, nes mūsų žiniomis anksčiau buvo atskiras įėjimas į palėpę. Pagal planą matome, kad jis yra. Žiūrint natūraliai, negaliu pasakyti savavališkai ar nesavavališkai, o man atrodo, kad savavališkai, nes jokių dokumentų, kad pagal galiojančią tvarką butai yra praplėsti sąskaita prie įėjimo prie liukų, nėra. Tokių žinių neturime. Jei tai būtų padaryta teisėtai, mums leistų prieiti. Iš to išplaukia, kad jei tai bus įteisinta, žmogus turi mus informuoti. T. y. jo plotas padidėja, tai reiškia, kad jis turi mokėti daugiau už techninę priežiūrą. O to mes negalime konstatuoti, nes neatneša dokumentų“, - kalbėjo bendrovės vadovas. Jis teigė, jog bus kitas žingsnis – dar kartą prašysime, kad atneštų dokumentus, ir siųsime raštą, kuriame bus perspėta, jog jei „Šilutės būsto“ darbuotojai nebus įleisti, tuomet bus kreipiamasi į teismą, kad jis duotų leidimą, jog per A. Šimkaus butą būtų galima patekti prie kamino. Pasak A. Kvederio,  patekimas pro stogą yra kažkas nesuvokiamo.

Kaimynės išsidavė, kad nenori net matyti vadybininko A. Zdanavičiaus, mat jis visiškai neskuba spręsti problemos. Todėl neva jos ir toliau turi gyventi su nerimu ir mintimi: „Šiandien namas neužsidegė, gal ir ryt neužsidegs...“

„Šilutės būsto“ vadovas A. Kvederis tvirtino, kad namui priskirtą vadybininką galima bet kada pakeisti, tik žmonės turi nebijoti ateiti ir to paprašyti.

Nežinia, kada ir kokiais būdais ši problema išsispręs. Bet tikėkimės, kad UAB „Šilutės būstas“ ras problemos sprendimą greičiau, nei tai padarys raudonasis gaidys.


Foto galerija

Straipsnio komentarai

Citizen 2.02015-11-27
O nuo kada Šilutės Būstas rūpinasi gyventojais? Kiek atrodo, jiems didžiausias rūpestis rinkti rinkliavas. Komentaras patinka Komentaras nepatinka