Patys turite pasiskaičiuoti – priklauso vaiko pinigai ar ne
Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja V. Paulauskienė pataria neskubėti tvarkytis dokumentų sausio mėnesį išmokai gauti.
Šį mėnesį ne viena šeima gavo pranešimą, jog teks gražinti vaiko išmoką. Kodėl? Apie tai, kas turi teisę gauti šias išmokas, kalbėjomės su Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Virginija Paulauskiene.
Nesupranta, kodėl niekas neperspėjo
Į mus kreipėsi šilutiškė mama Lina. Moteris sakė, jog dar metų pradžioje tvarkėsi dokumentus, kad dvi dukrytės gautų išmokas vaikui, t. y. po 15 eurų kiekvieną mėnesį. Šį mėnesį ji gavo laišką, kad jai buvo išmokėta per daug ir todėl 304 eurus ji turi gražinti. „Nesuprantu, jei mano pajamos per didelės, kad būtų gauti tie 15 eurų, tuomet, kodėl apskritai juos mokėjo? Nuėjau pas specialistę aiškintis, kodėl aš turiu gražinti pinigus. Kodėl, kai tvarkė dokumentus, man niekas apie tai nieko nesakė, jog pati turiu susiskaičiuoti gaunamas pajamas? Kam tada reikalingi specialistai, jei negali paskaičiuoti ir žmogui pasakyti, priklauso jam tie 15 eurų ar ne? Nejaugi Savivaldybėje dirbančios moteriškės tam, kad susirinkusios tik kavutę gertų?“, - kėlė ne vieną klausimą moteris.
Apie šią situaciją kalbėjomės su Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja V. Paulauskiene. Iki 2009 metų vadinami „vaiko pinigai“ buvo skiriami ir mokami visiems vaikams iki 18 metų, neatsižvelgiant į gaunamas šeimos pajamas. Pasak V. Paulauskienės, dabar, norint gauti išmoką vaikams, reikia laikytis reikalavimo – pasiskaičiuoti patiems gaunamas per praėjusius metus pajamas. Išmokos skiriamos atsižvelgiant į vaiko amžių bei vaikų skaičių šeimoje. Pasak pavaduotojos, bendrai gyvenančių asmenų auginamam ir (ar) globojamam vaikui, kuriam globa nustatyta šeimoje, nuo gimimo dienos iki 2 metų yra skiriama ir nuo šių metų sausio 1 dienos išmokama 28,5 Eur išmoka per mėnesį, jeigu vidutinės bendrai gyvenančių asmenų pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės negu 153 Eur.
Bendrai gyvenančių asmenų auginamam ir (ar) globojamam vaikui, kuriam globa (rūpyba) nustatyta šeimoje, yra skiriama ir mokama 15,2 Eur išmoka per mėnesį, jeigu vidutinės bendrai gyvenančių asmenų pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės negu 153 Eur, kai vaikas yra nuo 2 iki 7 metų. Taip pat ši suma išmokama tuomet, kai vaikas yra nuo 7 iki 18 metų, jeigu bendrai gyvenantys asmenys augina ir (ar) šeimoje globoja tris ar daugiau vaikų. Išmoka vaikui mokama, kol kiekvienam vaikui sukaks 18 metų, jeigu vyresni kaip 18 metų vaikai mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, pagal formaliojo profesinio mokymo programą pirmajai kvalifikacijai įgyti arba studijuoja aukštojoje mokykloje pagal dieninės studijų formos nuosekliųjų studijų programą ar nuolatinės studijų formos programą (įskaitant ir akademinių atostogų laikotarpį), bet ne ilgiau kaip iki jiems sukaks 24 metai.
Pataria neskubėti tvarkyti dokumentų
Vedėjo pavaduotoja pataria neskubėti tvarkytis dokumentų išmokoms vaikui gauti sausio mėnesį. Anot jos, tai geriau daryti kovo mėnesį, kuomet jau žmonės susideklaruoja pajamas ir mato, kokias gauna tikslias pajamas. Tuomet tiksliai patys mato – priklauso išmoka vaikui ar ne. Asmenys, pildydami dokumentus išmokai gauti, pasirašo ir garantuoja, kad gali gauti šias išmokas. Vėliau, tai būna dažniausiai spalio mėnesį, Valstybinė mokesčių inspekcija tikrina išmokas gaunančių asmenų pajamas ir Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriui pateikia sąrašus, kurie galimai neteisėtai gavo išmokas. Paaiškėjus, kad vaiko išmoka nepriklauso, tenka šeimai tuos pinigus gražinti. V. Paulauskienė sakė, kad su kiekvienu, kuris turi tai padaryti, derinama, kaip, per kiek laiko gali jiems nepriklausančias lėšas gražinti ir tikrai nėra reikalavimo tas sumas gražinti iš karto.
„Moterys sako, kad jų šeimoje vyras tedirba, o aš nedirbu ir auginu vaiką. Bet nepaskaičiuoja, kiek tas vyras uždirba. Daugiausia ir kliūna šeimos, kuriose auginamas vienas vaikas arba šeimose, kuriose pvz. žmona dirba, tai nedirba, arba vyras dirba pagal verslo liudijimą, o paskui nebedirba. Taip pat dažnai tenka išmokas gražinti ūkininkams, kurie gauna pajamas iš Nacionalinės mokėjimo agentūros, už pieną, gyvulius. Jie į tai neatkreipia dėmesio ir paskui tenka gražinti išmokas“, - dėstė V. Paulauskienė. Specialistės duomenimis, kasmet yra tokių šeimų, kurios gautas išmokas vaikams turi gražinti.
Norintieji gauti vaiko išmoką turi kreiptis į seniūniją, kurioje yra deklaravę savo gyvenamąją vietą. Su savimi turėti asmens dokumentą, vaikų gimimo liudijimus bei banko sąskaitos numerį, į kurią bus pervesta išmoka, skirta vaikui.
Išmoka skiriama ir mokama nuo teisės gauti išmoką atsiradimo dienos, tačiau ne daugiau kaip už 12 praėjusių mėnesių nuo visų dokumentų, būtinų išmokai skirti, pateikimo Savivaldybės administracijai dienos. Sprendimas priimamas ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo nurodytų visų dokumentų gavimo dienos.
Straipsnio komentarai
KAIP V M I IŠKAPSTĖ ATSIBUDUSI IŠ 1910 M KAD NEDEKLARUOTOS PAJAMOS NORS VISAS KAIP PRIKLAUSO DEKLARAVAU NUO A IKI Z