Vakarų Lietuva pasiruošusi dar kartą nustebinti
Jurbarkas, Pagėgiai, Tauragė, Rusnė ir Nida atnaujino savo turizmo infrastruktūrą ir kviečia romantikus, istorijos, meno, gamtos ir nuotykių mylėtojus vėl apsilankyti. Tai galite padaryti netgi šaltuoju metų laiku. 2007-2013 m. Europos kaimynystės ir partnerystės priemonės Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programos dėka taip pat sustiprėjo ryšiai tarp Lietuvos ir istorinės Tilžės.
Bendro projekto tarp Jurbarko rajono savivaldybės administracijos ir Kaliningrado miesto savivaldybės administracijos (Rusija) metu buvo atnaujintas Jurbarko dvaro parkas. Pakloti pėsčiųjų ir dviračių takai, sukomponuoti nauji gėlynai ir pasodinti įvairūs augalai, sutvarkyti ir sutvirtinti Mituvos upės krantai. Parkas dabar tapo miesto vizitine kortele.
Pagėgių savivaldybės administracija įgyvendino bendrą projektą su Sovetsko rajono administracija (Rusija) ir atidarė modernų turizmo informacijos centrą Vilkyškiuose.
Centras nustebins lankytojus informacijos kiekiu ir sužavės originaliai įrengta sale, skirta siaurojo geležinkelio istorijai. Atsisėdę ant suolų, primenančių traukinį „Pagėgiai-Smalininkai“, pasijusite lyg įsispraudę į seną vagoną. O tada keliausite atgal į praeitį, matydami trijuose dideliuose televizoriuose prabėgančius regiono vaizdus.
Istorijos pamoka po atviru dangumi
Vilkyškių turizmo informacijos centras jau spėjo tapti tikru istorijos, kultūros ir naujų tarptautinių dialogų centru. Todėl jame nuolatos rasite gyvą Mažosios Lietuvos dvasią. O paslaugių darbuotojų būsite nukreipti apžiūrėti kitų Pagėgių krašto įdomybių, kadangi bendro projekto su Rusijos kolegomis metu buvo sukurti dešimt bendrų turizmo maršrutų. Žinoma, šie maršrutai neaplenkia Vilkyškių protestantų bažnyčios, Rambyno kalno, Bitėnų ir kitų įžymybių abiejose sienos pusėse.
Naują traukos vietą turi ir Tauragė. Šįmet bendrą projektą sėkmingai užbaigusios Tauragės rajono savivaldybės administracija ir Sovetsko rajono administracija, įtvirtino abu miestus, kaip būtinas aplankyti Napoleono karų istorijos entuziastams.
1807 m. Prūsijos, Rusijos ir Prancūzijos valdovai sudarė Tilžės taiką, taip paversdami Tilžę Europos taikos kertiniu akmeniu. Kaip žinome, neilgam. Netrukus kilo karas. 1812 m. Prūsijos ir Rusijos armijos pasirašė neutraliteto konvenciją, sutardamos, kad Prūsijos kariuomenė nekovos Napoleono pusėje prieš Rusiją. Susitarimas, žinomas Tauragės konvencijos vardu, leido ir šiam miestui suvaidinti reikšmingą vaidmenį Europos istorijoje.
Dvišalio projekto metu Staiginės kaime, kur anuomet buvo pasirašyta konvencija ir kur seniau stovėjo originalus šiam įvykiui skirtas monumentas, buvo sukurtas Tauragės konvencijos memorialas. Naująjį paminklą pastatė Tauragės Rotary klubas, o jo pamatas buvo suręstas Tauragės ir Sovetsko projekto metu. Taip pat buvo pastatyta mašinų stovėjimo aikštelė. Nutiestas dviračių takas nuo Tauragės centro iki memorialo vietos. Dviratininkams pastatyti du tiltai per Jūros ir Ežeruonos upes.
Daugiau Tilžės Sovetske
Netgi profesorius Bumblauskas turbūt džiaugtųsi 2007-2013 m. Europos kaimynystės ir partnerystės priemonės Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programos pasiekimais kitame Nemuno krante – Rusijoje. Pasirūpinę gauti vizą, sieną galite kirsti labai įsimintinu ir greitu būdu, – eidami pėsčiomis per Karalienės Luizės Tiltą.
Sovetske lankytojų laukia naujas šiuolaikinis turizmo informacijos centras, atidarytas bendro projekto su Pagėgiais dėka. Įsikūrusi pačiame miesto centre, ši įstaiga ne tik teikia informaciją turistams, bet ir organizuoja parodas bei seminarus.
Projekto su Taurage metu Sovetske buvo atnaujintos kelios lankomos vietos, primenančios 1807 m. Tilžės taiką. Buvo renovuotas Miesto parkas (anksčiau vadintas Jakobsruh parku). Čia pastatyti nauji šviestuvai ir suoliukai, o įspūdingiausias objektas – tai marmurinis paminklas Prūsijos karalienei Luizei, atstatytas ten, kur jis ir stovėjo prieš karą. Prie įėjimo į parką buvo sukurtas ir 3D spausdintuvu atspausdintas milžiniškas istorinės Tilžės senamiesčio lauko maketas. Jį sudaro keli šimtai namų, lygiai tokių, kokie puošė miestą XIX amžiuje. Gyvenamieji pastatai, parduotuvės, bažnyčia ir rotušė yra žmogaus kelių ir juosmens lygyje. Taigi vaikščiodami tarp jų galite pasijusti lyg Guliveris.
Ant aukščiausios Sovetsko kalvos taip pat buvo pasodinta Napoleono liepa. Šioje vietoje, pasak legendos, Napoleonas iš tiesų buvo pasodinęs medį.
Šešiasdešimt geros kaimynystės projektų
Bendrų projektų su kaimyninėmis šalimi metu taip pat pagražėjo Lietuvos pamarys. Rusnėje tradiciniai namai buvo perdažyti originaliomis spalvomis ir papuošti etnografiniais stogų ornamentais. Tai – Klaipėdos universiteto ir jo partnerių iš Lenkijos bei Rusijos projekto rezultatas.
Neringos savivaldybės administracija ir jos partneriai iš Lenkijos bei Rusijos taip pat įvykdė bendrą projektą. Jo metu buvo renovuota etnografinė žvejo sodyba Nidoje.
Ne tik Lietuvos miestai ir Sovetskas gavo naudą iš trišalės programos projektų. Štai Lenkijoje buvo renovuotos Štutovo ir Krynicos Morskos jachtų prieplaukos, atnaujintas Elbingo muziejus, atidarytas virvių parkas Elke. Suvalkuose rekonstruota Europos aikštė ir Chlodna gatvė senamiestyje. O Rusijoje modernizuota Frydlando vartų muziejaus ekspozicija Kaliningrade, pastatyta promenada Jantarnyje ir įkurtas Vikingų muziejus Lesnoje gyvenvietėje.
2007-2013 m. Europos kaimynystės ir partnerystės priemonės Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programą iš dalies finansuoja Europos Sąjunga ir Rusijos Federacija. Jos tikslas – skatinti ekonominį ir socialinį vystymąsi ES bei Rusijos pasienio regionuose, sprendžiant bendras problemas ir iššūkius bei skatinant bendradarbiavimą tarp kaimyninių tautų.
Pagal šią Programą ne pelno siekiančios organizacijos iš Lietuvos ir Lenkijos pasienio regionų kartu su partneriais iš Kaliningrado srities įgyvendina 60 bendrų projektų infrastruktūros, aplinkosaugos, sveikatos, kultūros, turizmo, sporto ir švietimo srityse. ES šiems projektams finansuoti skyrė 135 mln. eurų.
Visų Programos projektų aprašymus rasite interneto svetainėje www.lt-pl-ru.eu.