Ar Pagėgių savivaldybė bus prijungta prie Jurbarko rajono?
Pagal Konstitucinio Teismo vertinimą, pateiktą 2015 m. spalio 20 d. nutarime, rinkėjų skaičiaus nuokrypis Seimo rinkimų apygardose galėtų būti ne didesnis kaip 10 proc. nuo vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus. Todėl Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) 2015 m. lapkričio 26 d. posėdyje svarstė ir nutarė visuomenei susipažinti skelbti naujausią 2016 metų Seimo rinkimų vienmandačių rinkimų apygardų projektą (7 variantą).
Pagal naująjį rinkimų žemėlapį, Pagėgių savivaldybė būtų prijungta prie Jurbarko rajono, o tai ir kiti dalykai labai nepatinka pagėgiškiui, LR Seimo Pirmininko pavaduotojui Kęstui Komskiui.
Kas K. Komskiui sukėlė nepasitenkinimą
K. Komskis apie tą problemą paskelbė viešą pareiškimą, davė interviu ir „Šilokarčemos“ žurnalistui.
„Kai kurios naujovės, aišku, būna reikalingos, tik šį kartą nueita nuo pagrindinės minties, kuri buvo labai paprasta – kad Šilutės rajonas bus viena rinkimų apygarda, ir dalis teritorijos nebūtų prijungta prie Šilalės rajono, - teigė K. Komskis. - Dar ydingiau dabar bus tai, kad viemandatininkas Seimo narys dabar bus renkamas keliose savivaldybėse, esančiose netgi skirtingose apskrityse. Pavyzdžiui, dabar, jeigu VRK patvirtintų siūlomą naująjį apygardu rinkimų ribų žemėlapį, Seimo narys Remigijus Žemaitaitis, išrinktas Šilalės-Šilutės apygardoje, būtų renkamas naujame darinyje – Pietų Žemaitijos apygardoje - ir Šilutės, Šilalės ir Klaipėdos rajonuose bei Rietavo savivaldybėje, priklausančiuose skirtingoms Klaipėdos, Tauragės ir Telšių apskritims. Atstovauti net trims apskritims R. Žemaitaičiui bus labai sudėtinga. Kur bus biurai, kiek reikės padėjėjų ir t. t. Sunkiai įsivaizduoju vienmandatininką keturiose savivaldybėse, esančiose trijose apskrityse“.
Iš tikrųjų, pasak K. Komskio, iki rinkimų liko mažiau nei vieneri metai, o VRK ėmėsi grandiozinių apygardų perskirstymo darbų, kurie, natūralu, sukėlė daug ginčų ir nepasitenkinimo. Apygardų ribos perbraižomos beveik kas savaitę ir, panašu, jau nebe sveika logika ir realiais skaičiais vadovaujantis, o, labai tikėtina, pagal tai, kuri politinė jėga ar kandidatas vienmandatininkas turi daugiau įtakos VRK pirmininkui Zenonui Vaigauskui. Kito atsakymo į klausimą, ar tikslinga apskritai reformą pradėti įgyvendinti paskubomis taip pat, nerandu.
„Mano Šilutės-Pagėgių rinkimų apygarda yra istoriškai susiformavusio etnografinio regiono – Mažosios Lietuvos – dalis. Dabar siūloma Pagėgius atskirti nuo Šilutės ir prijungti prie Jurbarko. Abu rajonai tarpusavyje susiję tik tiek, kad yra kaimynai. Nieko daugiau. Pagal gyventojų, turinčių teisę balsuoti, skaičių, ir senoji Šilutės-Pagėgių apygarda, ir siūloma naujoji Pagėgių-Jurbarko yra apylygės. Tad toks perskirstymas nėra logiškas. Kodėl staiga kai kurie Jurbarko rajono gyventojai turėtų rinktis ne iš savo krašto kandidatų.
Tokių pavyzdžių, kur kandidatai labai nori „nukirsti“ ar „atsiriekti“ sau dalį apygardų, yra ne vienas. Aš apžvelgiau tik vakarų Lietuvos apygardas. O kur dar likusi dalis. Tad kam iš tiesų dirba VRK pirmininkas?“ – teigė Seimo vicepirmininkas K. Komskis.
O paklaustas, kurioje apgardoje kandidatuotų į Seimo narius, K. Komskis atsakė, kad pirmenybę teiktų Šilutės apygardai.
Pasiūlymai, komentarai
Savo nuomonę, pasiūlymus dėl apygardų ribų keitimo iki šių metų gruodžio 14 d. galima pateikti el. paštu rinkim@vrk.lt. Atkreipiame dėmesį, kad sudėtinga būtų įgyvendinti pasiūlymus, prašymus ar net reikalavimus, kuriais būtų siūloma keisti tik vienos apygardos ribas, neįvertinant, kad tuomet gretima apygarda gali tapti per didelė ar per maža. VRK galės pritarti tik tokiems pasiūlymams, kurie išsaugotų ar sukurtų naujas apygardas, atitinkančias įstatymo reikalavimus.
O štai komentarus gyventojai jau pateikė vienoje interneto svetainėje. Tik jie kažkodėl ne apie pakeitimus, o apie patį K. Komskį.
Štai vienas iš jų: „Cha cha cha, baigiasi Komskiukui geros dienos, šaunuolis Vaigauskas“. Kitas komentaras: „Pagėgius ir Šilutę buvo prisijaukinęs, žinojo ko žmonės nori už išrinkimą į valdžią, dabar teks Jurbarką jaukintis, todėl nervai ir kyla“.
Ir dar vienas komentaras: „Tikra netvarka ir neteisingumas – tiek laiko ir lėšų investuota Šilutės pagėgizacijai, o čia mat perbraižo ribas. Kęstukas gerai istoriją išmano, net istoriniais argumentais remiasi. Tik kad Mažoji Lietuva tęsiasi iki pat Smalininkų, tai kaip čia dabar išeina? Ir Vaigauskas pasirodo toks galingas, kad vienu ranku mostu gali perbraižyti apygardų ribas kaip nori. Slysta žemė iš po kojų Kęstukui – Pagėgius su Jurbarku sujungs, o dar statytinio Vytuko tėvoniją už Šilutės apygardos ribų paliks. Nejaugi neteks paragauti dar nepatirto Seimo rinkimų pergalės skonio Šilutėje? O dar turint omenyje niūrias netvarkos ir neteisingumo perspektyvas rinkimuose, gali atsitikti taip, kad iš Seimo vicepirmininko sosto bus išspirtas tiesiai už Seimo tvoros...