Netrukus bananai gali tapti aukso vertės

2015-12-05, lrytas.lt
lrytas.lt nuotrauka
lrytas.lt nuotrauka
Bananai – vieni populiariausių vaisių pasaulyje. Tačiau jiems ateina sunkūs laikai, skelbia leidinys „Quartz“. Dėl plintančios ligos, kuri atakuoja bananų medžius, bananų pramonei iškilo reali grėsmė.

Vadinamoji Panamos liga – tai grybelis, kuris tarpsta dirvožemyje ir kenkia bananų lapams. Nepaisant to, kad ši liga žinoma jau ne vieną dešimtmetį, istorija byloja, kad žmonija taip ir neišmoko su ja kovoti, o pats grybelis per tą laiką ne tik išplito, bet ir evoliucionavo.

Tyrimai, kuriuos lapkritį paskelbė žurnalas „PLOS Pathogens“, pademonstravo, kad eilinė ligos atmaina, kuri vadinasi „Tropical Race 4“, arba TR4, ne tik keliauja iš šalies į šalį, bet ir pažeidžia tas rūšis bananų, kurios anksčiau buvo laikomos atspariomis Panamos ligai.

Praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio viduryje grybelis sunaikino Taivano bananų pramonę, po to persimetė į Kiniją, Indoneziją ir Malaiziją.

Taip smuko Taivano bananų eksportas, kai į šalies bananų plantacijas įsisuko TR4 grybelis (tonomis).

1997–1999 metais nuo TR4 nukentėjo šiaurinėje Australijos dalyje esančios bananų plantacijos, 2000-ųjų pradžioje grybelis buvo aptiktas Filipinuose, o 2013 metais – Jordanijoje, Pakistane ir Libane. Visose šiose šalyse TR4 pakenkė „Cavendish“ bananams. Tai rūšis, kuri praėjusio šimtmečio viduryje dėl savo atsparumo grybeliui pakeitė tuomet buvusią populiarią ir daug saldesnę bananų rūšį „Gros Michel“, kurią praktiškai išnaikino Panamos liga.

Naujos grybelio atmainos paplitimą mokslininkai jau vadina epidemija ir įspėja: kuomet grybelis kokiu nors būdu pasieks Lotynų Ameriką, kurioje yra didžiausios pasaulyje bananų plantacijos, bananų pramonę ištiks katastrofa.

Taip jau buvo nutikę: pirmoje ХХ amžiaus dalyje dabartinės Panamos ligos pirmtakas grybelis „Tropical Race 1“ sunaikino „Gros Michel“ bananų rūšį. Žmonija nerado būdo, kuris būtų padėjęs įveikti grybelį ir šeštame dešimtmetyje toji rūšis visiškai išsigimė, o pasaulis susidūrė su bananų deficitu ir atitinkamai neįtikėtinai išaugusiomis jų kainomis.

Praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio viduryje grybelis sunaikino Taivano bananų pramonę, po to persimetė į Kiniją, Indoneziją ir Malaiziją.

„Quartz“ įspėja, kad šiuo metu situacija dar niūresnė, nei prieš šešis dešimtmečius, nes jeigu TR1 pakenkė tik „Gros Michel“ rūšiai, tai TR4 su tuo pačiu „apetitu“ puola ne tik „Cavendish“, bet ir kitas rūšis. Kovą su liga apsunkina tai, kad šiuolaikiniai bananai, išauginti žmonių, dauginami vegetatyviniu būdu, kitaip tariant, yra vienas kito klonai, neevoliucionuoja ir todėl negali pasigaminti gynybinio mechanizmo , apsaugančio nuo ligų ir kenkėjų.

Ar reikia jau dabar bėgti į parduotuvę ir nusipirkti paskutinį bananą žemėje?Kol kas ne: tam, kad grybelis išplistų, reikia ne vienų metų. Vienok, procesas jau vyksta ir kai TR4 pasieks Lotynų Ameriką, kur auga trys penktadaliai eksportui skirtų bananų, grybelio, tikriausiai, nebus galima sustabdyti.


Straipsnio komentarai

orinta2015-12-10
neliks bananu neliks bezdioniu Komentaras patinka Komentaras nepatinka
orinta2015-12-10
neliks bananu neliks bezdioniu Komentaras patinka Komentaras nepatinka
juk ju neužkiši vien su bananais 2015-12-05
ir ka veiks beždžionės kai atvažiuos pas mus Komentaras patinka Komentaras nepatinka
Hadis2015-12-05
Na va. Baisu. Ypač bananų respublikai... Komentaras patinka Komentaras nepatinka