Diskutuota, kaip turėtų atrodyti Šilutės siena

2015-12-15, Stasys BIELSKIS
Komisijos nariai dar kartą diskutavo, kaip turėtų atrodyti Šilutės siena, kas geriausiai galėtų įgyvendinti sumanymus.
Komisijos nariai dar kartą diskutavo, kaip turėtų atrodyti Šilutės siena, kas geriausiai galėtų įgyvendinti sumanymus.
Šilokarčemoje“ jau rašėme, kad neseniai, minint akcinės bendrovės „Šilutės baldai“ 125 metų jubiliejų, buvo nuspręsta Šilutės miestui ir visiems šilutiškiams padovanoti unikalų kūrinį – pusės tūkstantmečio miesto ir 125 metų fabriko istorijas įamžinančius piešinius ant  500 kvadratinių metrų ploto betoninės tvoros, esančios šalia Klaipėdos gatvės. Gruodžio 9-ąją „Šilutės baldų“ administracijos patalpoje surengtas bandruomeninio projekto „Šilutės siena“ komisijos pasitarimas, kuriame dar labiau paaiškėjo, kas ir kaip bus piešiama bei rašoma ant šitos sienos.

Šią idėją įgyvendins ir Šilutės meno mokykla bei Šilutės rajono savivaldybė. Tiksliau - sumanymo autorė AB „Šilutės baldai“ suteiks visus reikalingus išteklius, Šilutės meno mokykla padės įgyvendinti projektą, o Šilutės r. savivaldybė globos jį.

„Aš, Michaelis fon Švabenas, Vokiečių ordino komtūras Memelyje, pripažįstu ir skelbiu viešai tiems, kurie mano laišką matys, girdės ir skaitys, kad aš su ypatingu palankumu Georgui Talatui, mano ordino pavaldiniui, daviau karčemą, esančią Šile…“. Šiais žodžiais prieš beveik 505 metus, 1511-ųjų vasario 22 dieną, pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose buvo paminėtas Šilokarčemos pavadinimas.

Jog taip prasidėjo jau pusę tūkstantmečio trunkanti Šilutės miesto istorija, daugeliui yra žinoma, bet kad ji garbinga ir įdomi – nedaugelis težino... Todėl siekiant ją tinkamai įamžinti ir tuo pačiu paskatinti šilutiškius dar labiau domėtis bei didžiuotis miestu, sutarta bendromis pastangomis miesto viešojoje erdvėje sukurti daugiau nei 500 kv. m. ploto vizualų Šilutės istorijos metraštį, kuriame atsispindės svarbiausi istorijos faktai.

Planuojama, kad vizualinis miesto metraštis Šilutės gyventojams ir miesto svečiams bus pristatytas 2016 metais, kai bus minimos 505-osios pirmojo Šilutės paminėjimo istoriniuose šaltiniuose metinės.

Visuomenė išreiškė savo nuomonę

„Šilutės balduose“ gruodžio 9-ąją susirinkusi komisija diskutavo apie visuomenės išreikštą nuomonę dėl įvykių ir žymių Šilutės krašto asmenybių atvaizdavimo Šilutės sienoje.

Savo nuomones apie balsavimo rezultatus pareiškė komisijos nariai - Savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, AB „Šilutės baldai“ direktorė Asta Dijokienė, „Šilutės baldų“  Personalo skyriaus vadovė Janina Mauricienė, Šilutės rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė bei vyriausioji specialistė Reda Švelniūtė, laikinai einantis Šilutės meno mokyklos direktoriaus pareigas Arnoldas Milukas, šios mokyklos dailės mokytoja metodininkė Živilė Skirkevičienė, Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Giedrė Milukienė, Šilutės Hugo Šojaus muziejaus muziejininkas-istorikas Ignas Giniotis, Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiasis specialistas - vyriausiasis architektas Edmundas Benetis. Pokalbyje taip pat dalyvavo SBA koncerno, kurio sudėtyje yra ir „Šilutės baldai“, viešųjų ryšių vadovė Virginija Dunauskienė.

Pasidžiaugta, kad šilutiškiams svarbu, kas bus vaizduojama ant šios sienos, jog buvo sulaukta daugiau nei 700 nuomonių apie įvykius ir asmenybes, vertus būti gidais ir reprezentuoti Šilutės kraštą atvykstantiems svečiams.

Daugiausia balsų gyventojai atidavė už Hermaną Zudermaną - 70, Hugo Šojų - 66, Vydūną (Vilhelmą Storostą) - 46, Petrą Jakštą - 17, Georgą Talatą ir Jurgį Zauerveiną – po 12.

Bene, svarbiausiu įvykiu gyventojai teikė XIX a. potvynį - 74 balsai, XX a. pradžios Šilutės uostą - 62, Šilutėje nuo XVI a. vykstančius turgus - 52, fakto įamžinimą apie 1944 metų šilutiškius, kai mieste liko tik 7 gyventojai - 50, nuo XIX a. pabaigos veikiantį Šilutės baldų fabriką - 45.

Komisija priėmė sprendimą neapsiriboti tik daugiausia balsų surinkusių asmenybių ar įvykių atvaizdavimu, o orientuotis į chronologinę Šilutės raidą, kartu su pagrindiniais įvykiais išskiriant ir pikantiškas smulkmenas ar oficialiuose dokumentuose nutylimas istorijas arba populiarinant šišioniškių tarmę.

Darbus atliks profesionalai

Nelengvą darbą turės atlikti Šilutės meno mokykla – pateikti Šilutės istoriją, įvardyti asmenybes bei jų atliktus darbus, kad mokiniai, pasitelkę fantaziją, galėtų atvaizduoti tai piešiniuose.

Meno mokyklos auklėtinių vizijas ant Šilutės sienos pažadėjo perkelti šiuolaikinės dekoro ir dizaino studijos „Gyva grafika“ atstovas, kaunietis dailininkas Tadas Šimkus ir jo kolegos. Tai yra profesionali ir jaunatviška dizaino-dekoro studija, įgyvendinanti šiuolaikiškus sumanymus, kad pilkosios erdvės atrodytų kaip gyvos.

Sausio mėnesį, pasibaigus Šilutės meno mokyklos mokinių žiemos atostogoms, planuojama pradėti kurti eskizus Šilutės sienai. Pirmieji štrichai šioje sienoje turėtų būti padaryti jau gegužės pabaigoje, miesto šventės metu – gal ant Šilutės sienos pasirašys meras, gal prie jos bus sumanytas kitoks renginys... „Šilutės baldų“ bendrovė norėtų baigti sieną 2016-ųjų rudenį, iki savo 126-ojo gimtadienio.

Tai nebus Raudų siena, kaip Jeruzalėje...

Komisijos nariai domėjosi, ar paprasti žmonės turės galimybę įsiamžinti Šilutės sienoje, palikti ką nors ateities kartoms.

Architektas E. Benetis pajuokavo, kad tai nebus Raudų siena, jog „Šilutės baldai“ ten pastatys aukų dėžutę, kurioje žmonės galės kažką palikti ir taip „įsiamžinti“...


Straipsnio komentarai

SM2015-12-16
Tik neprisidarykim gedos, Neleiskim sugadint sienos merui su savo parasu. Komentaras patinka Komentaras nepatinka
PIOR2015-12-15
SILUTES RAUDU SIENA - SVAIVALDYBES NAMAS Komentaras patinka Komentaras nepatinka