Vairuotojai: „Kyšis – blogai, bet žmonės juos duoda ir ima“
Trečiadienį Lietuvoje paminėta Tarptautinė antikorupcijos diena. Tai diena-priminimas kiekvienam gyventi sąžiningai. Jau kelerius metus Kelių policijoje vykdomos antikorupcinės programos, kuriomis siekiama didinti policijos pareigūnų atsparumą korupcijai ir mažinti jų kyšininkavimo lygį. Akcijoje dalyvavo ir Šilutės pareigūnai. Jos metu kalbinome vairuotojus, klausėme, ką jie mano apie korupciją, ar yra tekę duoti kyšį.
Kyšio davimas – nusikaltimas
Tarptautiniai tyrimai rodo, kad Lietuvos žmonės vis aiškiau suvokia korupcijos daromą žalą. Nemaža dalis visuomenės yra linkusi kaltinti policijos pareigūnus dėl kyšininkavimo, bet dažnai užmirštama, kad šiame veiksme dalyvauja dvi pusės. Dažnai vairuotojai ar kiti eismo dalyviai patys įkalbinėja policijos pareigūnus „draugiškai susitarti“ ir siūlo kyšį. „Davimas ar bandymas duoti kyšį neišperka kaltės, o ją tik didina. Norime, kad vairuotojai suprastų, jog Kelių eismo taisyklių pažeidimas yra klaida, o kyšio davimas – jau nusikaltimas, užtraukiantis rimtas pasekmes,“ – sakė Lietuvos policijos generalinis komisaras Linas Pernavas. Jis pažymėjo, kad vairuotojai turi atsakyti už savo veiksmus.
Norėdami atkreipti vairuotojų dėmesį į šią problemą Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Šilutės rajono policijos komisariato pareigūnai taip pat dalyvavo akcijoje „Kyšis išpurvina“. Patruliai išvažiavo į rajoninės reikšmės kelius, stabdė automobilius, bendravo su vairuotojais, dalijo lankstinukus „Kyšis išpurvina“. Verdainės kaime patruliavę pareigūnai Indrė Kudrešovaitė ir Povilas Eriksonas teigė, kad policininkų žmonės dažniausiai bijo. „Kai sustabdome vairuotojus, prieiname ir matome dažnai juos su drebančiomis rankomis. Tik vyresni labiau vertina pareigūnų darbą, dažnai draugiškai kalbasi, net gero kelio palinki. Be reikalo žmonės pyksta, kai patys prasižengia kelyje. Taip tik dar labiau sugadina savo ir mūsų nuotaikas“, - kalbėjo policininkė I. Kudrešovaitė.
Iš pradžių atrodė net susikaustę
Daugelis sustabdytų vairuotojų neslėpė, kad ši akcija praskaidrino nuotaikas. Visi kalbinti teigė, kad kyšio neima ir kitiems neduoda. Tikino, kad ir su nesąžiningais pareigūnais nėra susidūrę. Pastebėjome, kaip pareigūnams sustabdžius daugelis vairuotojų iš pradžių atrodė net susikaustę, bet po pokalbio su jais visi liko pasipuošę šypsenomis. Patruliai vairuotojams įteikė lankstinukus, kuriuose pateikta išsami informacija apie administracinius teisės pažeidimus, kaip skiriamos baudos ir kokio jos dydžio, kokių nemalonumų vairuotojams gali sukelti pareigūnui pasiūlytas kyšis, kaip elgtis, jei žmogus yra provokuojamas duoti kyšį ir ką daryti, jei jį davė pats. „Tokios akcijos labai reikalingos, kadangi, neretai pastebiu, žmonės kyšius duoda. Man tai nėra aktualu. Manau, kad jei jau nubaudė, tai ir susimokėk baudą. Kyšio niekam neduodu. Net gydytojams tik padėkoju. Su vokeliais toli nenueisime“, - sakė Degučių kaimo gyventojas Žydrūnas Paldavičius.
Itin daug gerų emocijų tryško iš juknaitiškės Dianos Lučinskienės. Moteris sakė, kad pareigūnus labai gerbia, nes jei jų nebūtų, nebūtų kam saugoti mūsų, visi tik ir pažeidinėtų Kelių eismo taisykles. „Vienas autorius yra knygoje rašęs, kaip buvo didelė audra. Dėl to buvo išmesta į krantą labai daug žuvų. Visas krantas buvo tiesiog nusėtas jūros žvaigždžių. Visi subėgę šaukė, žiūrėjo kaip jos miršta. Tačiau vienas mažas berniukas vieną žuvį paėmė ir paleido į vandenį. Tėvas klausė vaiko: „Kodėl, vaikeli, taip darai, juk tu vis tiek visų neišgelbėsi“. O vaikas atsakė, kad vieną jau išgelbėjo, nes ją paleido. Tada visi pradėjo gelbėti žuvis – paleido jas į vandenį. Taip ir korupcija. Kai žiūri į viską bendrai, nežinai net nuo ko pradėti. Bet jei nors vienas žmogus pradeda į viską žvelgti kitaip, prisijungia ir kiti. Kiekvienas turime pradėti nuo savęs. Jei keisies pats, keisis ir kitas žmogus“, - dėstė D. Lučinskienė.
Jaunas vairuotojas iš Laučių kaimo Martynas Kuisys sakė manantis, kad mūsų šalyje korupcijos tikrai yra. Anot jauno vairuotojo, tai yra negerai. Vaikinas teigė, kad niekam kyšio nėra siūlęs ir pats jo nėra gavęs. Pasak pašnekovo, niekada jo ir neimtų, pareigūnams nesiūlytų. Devyniolikmetis įsitikinęs, jog kyšio davimas – tik dar didesnis nuostolis vairuotojui.
Kanteriškių kaimo gyventojai Lina ir Teisutis Dragėniai taip pat teigė, kad nėra davę kyšio. „Negražu duoti kyšį“, - įsitikinusi pora.
Degutiškė Virginija Baltutienė sakė, kad vis dar yra žmonių, kurie duoda kyšį, nors žino, kad tai yra blogai. Yra girdėjusi, kad kyšiai neretai duodami gydytojams. Jos gyvenime dar nepasitaikė atvejų, kad kas nors provokuotų duoti kyšį.
Vairuotojas Linas įsitikinęs, kad kyšis - blogai, tačiau žmonės juos duoda ir ima patys. Apie šiuos atvejus vyras ne kartą girdėjo. Jis prisipažino, kad ir pačiam yra tekę duoti kyšį gydytojams.
Pareigūnai primena, kad vien siūlymo ar pažadėjimo duoti kyšį pakanka, kad vairuotojas būtų patrauktas baudžiamojon atsakomybėn. Pasak I. Kudrešovaitės, geriau iš karto pripažinti klaidą ir neišsisukinėti. Kartais žmonės net nepagalvoja, kad duodamas kyšis būna didesnis nei bauda, kurią tektų sumokėti už padarytą eismo taisyklių pažeidimą. Jei taisyklės pažeidžiamos pirmą kartą, paprastai yra skiriamas įspėjimas arba pusė minimalios baudos.
Net jeigu vairuotojui pavyks įbrukti kyšį, jis gali neišvengti atsakomybės ir ateityje. Įtarimai dėl kyšininkavimo gali būti pareikšti net po kelių ar keliolikos metų.