Ar balkonas gadina namo vaizdą, ar namas – balkono?
Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotojas-rajono vyriausiasis architektas Edmundas Benetis paaiškino: „Balkonas – baisus, šitokio projekto mes, aišku, nederinome."
„Šilokarčemos“ skaitytojas atsiuntė nuotrauką, kurioje matosi prie Šilutės miesto Žalgirio gatvės 11-ojo namo, ketvirtame aukšte, „prilipdyta“ dėžė, visiškai nepanaši į balkoną.
Šitą nuotrauką patalpinome „Šilokarčemos“ Facebook paskyroje ir paklausėme žmonių, ar toks balkonas negadina daugiabučio namo vaizdo. Valdas Lacko rašė: „Klausimas dar vienas – ar daugiabučio namo vaizdas negadina balkono vaizdo?“.
O ką apie tokius neva balkonus mano Šilutės rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotojas-rajono vyriausiasis architektas Edmundas Benetis? Jis, žvelgdamas į tą nuotrauką, paaiškino: „Balkonas – baisus, šitokio projekto mes, aišku, nederinome. Paprastai kalbant, tai reikėtų traktuoti kaip elementarią savavališką statybą. Tokia saviveikla daugiabučiame name yra ir pastato architektūros darkymas, o pažiūrėjus plačiau ir miesto architektūros darkymas. Tokių „kregždžių lizdų“ atsiradimas yra neteisėtas, miesto nepapuošia. Apie tokį faktą reikėtų informuoti ir statybos inspektorių Egidijų Černiauską“.
„Šilokarčemos“ žurnalistas užsuko ir į jo kabinetą. Bet Klaipėdos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus Statybos valstybinės priežiūros poskyrio vyriausiasis specialistas E. Černeckis nesileido į kalbas.
„Turite kreiptis oficialiai, arba rašyti mums pranešimą, - teigė E. Černeckis (įrašas iš diktofono, kalba netaisyta, - aut. pastaba). – Reikia informuoti raštu. Mes nekomentuojame, negalite manęs įrašinėti, nes pas mus yra atstovas spaudai, ir spaudai komentuoja atstovas, o ne specialistai. Jeigu jūs kreipsitės raštu, mes viską jums atsakysime“.
Panašu, kad tokia biurokratija tik kenkia miestui ir jo grožiui. E. Benečio teigimu, tai elementari savavališka statyba, miesto architektūros darkymas, o statybos priežiūros inspektorius liepia į jį kreiptis oficialiai, raštu. Užuot padėkojęs už informaciją ir ėmęsis darbo... O kai į jį bus kreiptasi raštu, per kažkurį tai nustatytą laiką parašys atsakymą.
Žalgirio gatvės 11-ąjį namą administruoja UAB „Šilutės būstas“. Šios bendrovės direktorius Aleksas Kvederis „Šilokarčemai“ aiškino, kad pagal įstatymą balkonas priklauso konkrečiam butui, o plokštė, ant kurios laikosi balkonas – „Šilutės būstui“.
„Mes neturime teisės bausti. Tegul statybos priežiūros inspektorius baudžia to buto savininką arba mūsų bendrovę“, - atviravo A. Kvederis.
Iš tikrųjų, pagal LR Konstituciją, žmogaus turtas yra neliečiamas – niekas negali be šeimininko leidimo užeiti į butą, o juo labiau – patekti į balkoną.
Auksinės šilutiškių mintys
Komentatoriai „Šilokarčemos“ Facebook paskyroje apie tą balkoną paskelbė dešimtis pačių įvairiausių minčių. Pateikiame įdomesnes:
„Čia tikriausiai tualetą perkėlė“.
„Gal paprašykit amerikono, nušluos visą Lietuvą - bus lygi žemė ir niekam vaizdo negadins, žmogui pačiam duokit laisvės, jei jau laisva Lietuva ar nebe?“.
„Gražiau nei tie, kurie nutrupėję, nukrypę ir vos nekrentantys, čia bent ant galvos nenukris“.
„Žmonės pasidarė daugiau erdvės bute. Lauke gi negyvena, jei viduj jauku ir malonu, tai koks skirtumas, kaip atrodo iš lauko tas „balkonas“.
„Mano žiniomis, daugiabučiai namai nėra įtraukti į tautinio paveldo sąrašą. Todėl kas kaip nori - taip ir stiklina balkonus, jei tai neprieštarauja STR įstatymui“.
„Ten, matyt, rūkykla“.
„Į lauko „tūliką“ panašu“.
„Kaip kregždžių lizdas“.
„Būtų rausvai nudažę, kaip laiptinės fasadą, ir niekas nesiskirtų“.
„Taip jau yra, kai žmonės gyvena daugiabutyje, bet įsivaizduoja, kad nuosavas namas...“.
„Namą prie balkono reikėtų priderinti – va, būtų „vaizdelis“, bet spėju po šitos „fotkės“ paviešinimo būtinai patikrins Šilutės r. savivaldybė dėl „galimai padarytų pažeidimų“, o tas, kas atsiuntė ją, jau trina rankytes ir juokias, jog kaimynui galbūt bus išrašyta baudų“.