Kodėl Pagėgiuose vaikai rūšiuojami į mažus ir didelius, savus ir užsieniečius?
Asta su dukryte Juste lėktuve, pakeliui iš Airijos į Lietuvą. Tik tada moteris dar nenujautė, kad Pagėgiuose jos atžala bus pavadinta jau didele „užsieniete“, kuriai Pagėgių savivaldybės dovana neva nepriklauso.
Pagėgių savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriuje, kaip ir kitose tokiose įstaigose Lietuvoje, registruojant naujagimį tėveliams yra įteikiama knyga „Mūsų vaikas“. Bet kažkodėl Pagėgiuose ši dovana neskiriama užsienyje gimusių mažylių tėvams, dalijama pagal šiek tiek kitokią tvarką nei Šilutėje...
Tiems, kurie dar nėra matę šios knygos, paaiškiname, kad ji - tai lyg maža enciklopedija, skirta palengvinti mamyčių ir tėvelių kasdienybę auginant bei prižiūrint mažylį. Joje yra įvairių patarimų ir rekomendacijų. Drauge tai ir prisiminimų albumas tėveliams bei vaikams: joje galima užrašyti svarbius mažylio gyvenimo įvykius, įklijuoti nuotraukų.
Praėjusį pirmadienį Pagėgiuose, Civilinės metrikacijos skyriuje, savo dukrelės Justės gimimą norėjo užregistruoti Asta, pastaruoju metu gyvenanti Airijoje. Apie tai, kaip jai sekėsi bendrauti su Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Elena Komskiene, Asta vėliau papasakojo „Šilokarčemos“ žurnalistui. Ji nežinojo, kad užsienio šalyje išduotas vaiko gimimo dokumentas Lietuvoje negalioja – reikalaujama vertimo, padaryto ir būtinai patvirtinto vertimų biure. Asta sakė ne dėl šios problemos supykusi ant skyriaus vedėjos – ji nuvažiavo į Tauragę, pasidarė vertimą, sumokėjo 25 eurus... Astos teigimu, E. Komskienė tuomet, kai padavė jai dukrytės gimimo liudijimą, kalbėjo nekultūringai: „Tokie įstatymai, ką jūs galvojat! Gal jūs iš Kinijos parvežėt tą liudijimą!“
Ketvirtadienį, jau turėdama gimimo liudijimo vertimą, Asta vėl nuėjo į Civilinės metrikacijos skyrių. Laukdama koridoriuje pro atviras duris ji matė ir girdėjo, kaip E. Komskienė kitai moteriai liepė eiti į seniūniją prisiregistruoti vaiką, prašyti vienkartinės pašalpos ir įteikė jai dovaną – knygą „Mūsų vaikas“, į kurią įdėjo ir gimimo liudijimą.
Asta teigė, kad E. Komskienė, sutvarkiusi dokumentus, knygos jai nedavė. Tada ji pati paprašė... E. Komskienė paaiškino, kad tokios knygos dovanojamos jaunesniems vaikams, o Astos dukrytė jau esanti didelė.
„Paskui nuėjau į seniūniją, - „Šilokarčemai“ teigė Asta. – Papasakojau visą tą situaciją, tai ten dirbanti moteris ištarė: „Tas vaikas, kuris buvo prieš jus, taip pat iš užsienio parvažiavęs, o gimęs rugsėjo mėnesį. Nesuprantu, dėl ko jūsų vaikas yra kitoks“.
Pakalbinome ir skyriaus vedėją E. Komskienę. „Mes tokiems, kai gimimas registruotas užsienyje, tos knygos neduodame, nes ji skirta vaikams nuo pirmų dienų, nuo pirmo mėnesio“, - aiškino E. Komskienė. O pasidomėjus, kodėl trijų mėnesių vaikučio tėvams dovanojama ši knyga, o keturių mėnesių amžiaus jau nebepriklauso, skyriaus vedėja paaiškino: „Tas vaikutis buvo daug mažesnis, gimimas registruotas berods spalio mėnesį“. Paprašyta patikslinti, kada tas vaikas iš tikrųjų gimęs, E. Komskienė nustebo: „Tai koks čia skirtumas? Šiaip mes neduodame knygų užsienyje registruotiems vaikams. Ketvirtadienį ten tas vaikas dar nebuvo labai didelis. O čia atsiveža tuos vaikus – būna metų, pusės metų ir taip toliau. Tokiems dideliems vaikams ta knygutė nebeturi reikšmės“.
Nesulaukę patikslinimo, tai padarėme mes patys. Pagėgių seniūnijos raštvedė Sabina Brokorienė „Šilokarčemai“ patvirtino, kad ta „užsienietė“ mergaitė, kurios mama iš E. Komskienės gavo knygą, yra gimusi š. m. rugsėjo 20-ąją, taigi dabar ji – trijų mėnesių amžiaus.
Naujagimių tėvams ta knyga, kaip ir visoje Lietuvoje, įteikiama su Savivaldybės mero palinkėjimais ir jo parašu. Panašu, kad Pagėgių meras galbūt skirsto naugimius į savus ir į užsieniečius. O pagal Pagėgiuose galiojančią tvarką (o gal – supratimą), meras „užsieniečiams“ palinkėjimų nedalija... O gal jau greitai ir tų savų nebeliks – juk praėjusiais metais iš visų 126-ių Pagėgių savivaldybėje registruotų gimimų, net apie 50 vaikų pasaulį išvydo ne Pagėgiuose, o kitose užsienio šalyse.
Dar E. Komskienė teigė negailinti tų knygų, kadangi jas perka ne ji, o Savivaldybė, meras tik pasirašinėja.
„Aš manau, kad ir kitos savivaldybės taip pat daro“, - sakė E. Komskienė.
Pasidomėjome, ar iš tikrųjų taip pat elgiamasi ir kitose savivaldybėse. Štai Šilutės rajono Civilinės metrikacijos skyriaus Lilija Valaitienė „Šilokarčemai“ tikino tą patį – nebėra prasmės tą knygą dovanoti, jeigu vaikas iš užsienio parsivežamas devynių mėnesių ar metų amžiaus. Bet užtat yra ir antroji medalio pusė – žmoniškumas. Apie tai L. Valaitienė kalbėjo: „Jeigu mama labai nori, galima tą knygą duoti ir vyresniam vaikui. šiuo atveju neturėtų būti problemos ir konflikto“.
Iš „Šilokarčemos“ korespondento sužinojusi apie atvejį Pagėgiuose L. Valaitienė, nustebo: „Neturėtų ir negalėtų taip būti, ir nemanau, kad kolegė taip pasielgė. Gal prieš tai registravo gimimą naujagimio, ką tik gimusio Pagėgių savivaldybėje. Nenoriu gilintis į kitos savivaldybės darbo reikalus, bet jeigu būtų taip, kad įtraukė į apskaitą vieną trijų mėnesių vaiką ir kitą keturių mėnesių, taip pat gimusį užsienyje, bet vienam davė knygą, o kitam – ne, taip negalėtų būti. Tada, aišku, reikėjo abiem – net mintis nekiltų kitaip pasielgti. Netikiu, paprasčiausiai netikiu kaip žmogus ir kaip darbuotoja, moterys taip nesielgia. Jeigu pagėgiškė labai norėjo tos knygos ir paprašė, tikrai būčiau davusi – nematau problemos. Mes, kai registruojame dvynukus, duodame dvi tokias knygas - negaila, gi. Čia neturėtų būti problema“.
O kokia apie tokią tariamą problemą yra Pagėgių savivaldybės vadovų nuomonė? Meras Virginijus Komskis, išgirdęs klausimą, iškart atsisakė ką nors komentuoti, nes taip elgdamasis pažeistų Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas. Mat E. Komskienė yra jo giminaitė.
Pagėgių savivaldybės mero pavaduotojas Sigitas Stonys „Šilokarčemai“ teigė: „Šitos situacijos kol kas nežinau – be abejo, pasidomėsiu, pasiaiškinsiu, kas ten buvo, kas įvyko. Tikrai pritarčiau tokiai nuomonei, kad jeigu tėvams tai yra svarbu ir įdomu, o Savivaldybė yra nupirkusi knygų ir registruojant vaiką tėvai prašo, reikėtų jų duoti. Aš pasidomėsiu ir jeigu ta mama tikrai negavo tos knygos ir jos nori, nuvešime tą knygą jai į namus arba pakviesime į Savivaldybę ir čia įteiksime. Nematau aš didelės problemos. O kodėl įvyko toks nesusipratimas, pabandysime artimiausiu metu išsiaiškinti“.