Kompiuteriai kraustosi į kišenę
Nešiojamųjų kompiuterių populiarumas mažėja – jų visame pasaulyje perkama vis mažiau. Gamintojai įprastų kompiuterių rinkai prognozuoja iki 30 proc. susitraukimą. O štai žaidimams skirtų kompiuterių pardavimas stiebiasi į viršų ir prognozuojama, kad šios kategorijos kompiuterių rinka artimiausiu metu išaugs dešimtadaliu. Kompiuterių rinkos svyravimus pajuto ir pardavėjai Lietuvoje.
Rinkos tyrimų bendrovės „GfK“ duomenimis, šių metų III ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, nešiojamųjų kompiuterių nupirkta kone penkdadaliu (17 proc.) mažiau, o apyvarta iš nešiojamųjų kompiuterių pardavimo smuko beveik dešimtadaliu (9 proc.). Tai rodo, kad per metus labiausiai krito žemiausių konfigūracijų kompiuterių pardavimas.
Ekspertai teigia, kad kasdieniams reikalams kompiuterius gyventojai keičia išmaniaisiais telefonais ir planšetėmis.
„Mes taip pat pajutome, kad populiarumą praranda mažesnės kainos kategorijos kompiuteriai. Naujausi išmanieji telefonai ir planšetės puikiai tinka darbui, mokslams ir pramogoms. Ir tokių mobiliųjų įrenginių, galinčių visiškai pakeisti nešiojamąjį kompiuterį, rinkoje tik daugės. Todėl prognozuojame, kad žemiausių konfigūracijų kompiuterių pardavimas rinkoje ir toliau smuks, nes vartotojai praktiškai visas kompiuterio funkcijas gali rasti delne telpančiame prietaise“, – teigė internetinės parduotuvės Pigu.lt rinkodaros direktorė Giedrė Vilkė.
Žaidimams skirtų kompiuterių populiarumas, priešingai, auga kaip ant mielių. Jų per trečią šių metų ketvirtį internetinėje parduotuvėje nupirkta net 75 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu, o apyvarta iš šios kategorijos kompiuterių išaugo 115 proc. Pasak G.Vilkės, vartotojai perka ne tik daugiau žaidimams skirtų kompiuterių, bet ir renkasi galingesnius. Prognozuojama, kad ši tendencija išliks ir kitais metais.
Išmanusis telefonas – ir darbui, ir pramogoms
Planšetės ir išmanieji telefonai jau turi daugelį paprastų kompiuterių funkcijų, leidžiančių kurti ir peržiūrėti dokumentus, prezentacijas, tvarkyti nuotraukas, kurti vaizdo failus, žaisti žaidimus. Tai leidžia dalį darbų atlikti delne telpančiu įrenginiu, kompiuterį palikus namuose.
Darbą mobiliaisiais prietaisais dar labiau palengvina rinkoje jau atsirandantys įrenginiai, palaikantys „Microsoft Windows 10“ operacinę sistemą. Šie įrenginiai naudoja to paties, kaip ir nešiojamieji ar stacionarūs kompiuteriai, gamintojo „Intel“ procesorius, turi integruotą „Office“ paketą, o prijungus pelę ir klaviatūrą, su jais galima atlikti visas įprastas užduotis, kurias kasdieniame darbe atliekame kompiuteriu. Taigi kišenėje ar rankinėje telpantis mobilusis prietaisas visiškai pakeičia nešiojamąjį kompiuterį.
Ištikimi „iOS“ operacinės sistemos gerbėjai savo „Apple MacBook“ kompiuterius taip pat iš dalies gali pakeisti „Apple“ planšetėmis ar išmaniaisiais telefonais. Lietuvos rinkoje pastarųjų parduodama kelis kartus daugiau nei „MacBook“ kompiuterių.
Rinkos tyrimų bendrovės „GfK“ duomenimis, šių metų trečiąjį ketvirtį iš visų šalyje parduotų kompiuterių „Apple MacBook“ kompiuteriai sudarė apie 6 proc., „Apple iPad“ planšetės – beveik 8 proc. Dar populiaresni Lietuvoje „Apple iPhone“ išmanieji telefonai – jų parduodama nuo 4 iki 6 kartų daugiau nei „MacBook“ nešiojamųjų kompiuterių ir „Apple iPad“ planšečių.
„Vartotojai vis aktyviau brangią kompiuterinę techniką perka internetu. „GfK“ šalies rinkos duomenys rodo, kad apie penktadalį „Apple“ produkcijos lietuviai įsigyja internetu“, – sakė G.Vilkė.
Žaidimų mėgėjams dar teks palaukti
Pagrindines kompiuterio funkcijas turintys mobilieji įrenginiai populiarūs tarp verslininkų. Šiam segmentui rinka siūlo brangesnius, tačiau kartu ir nešiojamuosius kompiuterius beveik visiškai pakeisti galinčius įrenginius, pvz., „Lenovo MIIX“, „HP Elite“ ar „Microsoft Surface“. Kompanija „Apple“ neseniai pristatė „iPad Pro“ planšetes, kurias pats gamintojas pristato kaip pusiau planšetę, pusiau kompiuterį. Šis įrenginys yra pakankamai galingas, kad nesunkiai susidorotų su daugeliu kasdienių užduočių. Prognozuojama, kad, tobulėjant šiems prietaisams, per artimiausius kelerius metus jie galės visiškai pakeisti nešiojamuosius kompiuterius.
Delne telpančio įrenginio žaidimams ir pramogoms ieškančių gyventojų gamintojai ir pardavėjai kol kas labai pradžiuginti negali. Nors įvairūs gamintojai siūlo žaidimams skirtas planšetes, kurios puikiai susidoroja su mobiliaisiais žaidimais, šie žaidimai savo grafika ir funkcijomis dar toli gražu neprilygsta kompiuteriams ar „Playstation 4“, „Xbox One“ žaidimų konsolėms skirtiems žaidimams.
Visgi ir šiame segmente netolimoje ateityje žadama pokyčių. Gamintojai žada išleisti dar pranašesnes ir sudėtingesnės grafikos žaidimus apdoroti gebančias planšetes.