Lietuvoje pastebėta nauja paukščių rūšis
V. Eigirdas teigė, kad nuo paprastojo erškėtžvirblio juodagurklis erškėtžvirblis skiriasi tuo, kad jis turi balsvai gelsvą antakį, juodus pagurklį bei viršugalvį.
Ventės rago ornitologinės stoties ornitologas Vytautas Eigirdas pastebėjo Lietuvoje dar nematytą paukščių rūšį. Tai jam pavyko padaryti Kūčių dieną.
Informacija, jog aptiko naują sparnuočių rūšį Lietuvoje – juodagurklį erškėtžvirblį (Prunella atrogularis), ornitologas pasidalino savo „Faccebook“ paskyroje. „Geriausia kalėdinė dovana - nauja rūšis Lietuvai“, - rašė jis po sparnuočio nuotraukomis. Po jomis netrūko komentuojančiųjų. Visi sveikino su atradimu ir teigė, kad šventės prasidėjo, o atrastasis paukštis – kalėdinė dovana.
Paukštį sugavo apie 10 val. 30 min. Ventės rage voratinkline gaudykle. Jis buvo sužieduotas. Svėrė 16,8 g, o jo sparno ilgis siekė 74 mm. Pasak ornitologo, iki šiol šie sparnuočiai Lietuvoje nebuvo užregistruoti, stebėti. Tas pats paukštis pastebėtas ir gruodžio 29 dieną netoli Ventės rago esančiose krūmynuose. „Panašu, kad jis vis dar čia laikosi“, - darė išvadas V. Eigirdas. Ši rūšis net Europoje gana retai aptinkama. Čia jie užklysta dažniausiai vėlyvą rudenį, yra paplitę Azijoje, žiemoja Indijoje ir kitose pietinės Azijos vietovėse.
Pašnekovas teigė, kad nuo paprastojo erškėtžvirblio juodagurklis erškėtžvirblis skiriasi tuo, kad jis turi balsvai gelsvą antakį, juodus pagurklį bei viršugalvį. „Tai paukštis slapukas. Slepiasi jis krūmuose. Itin sudėtinga jį pastebėti. Todėl dažniausiai aptinkamas tinkluose. Šiemet šis paukštis yra penkta rūšis, atrasta Lietuvoje“, - dėstė paukščių mylėtojas.
Juodagurkliai erškėtžvirbliai yra maži. Sveria jie apie 20 g, turi nedidelį snapą, kurio pamatinė dalis plati, o žiočių kampuose yra trumpi šereliai. Plunksnos tankios, prigludusios. Paukščiai neryškių rusvų spalvų, patelės kiek blankesnės už patinus. Gyvena miškuose ir krūmuose, paprastai slapstosi tankynėse. Lizdą suka tarp šakų, uolose. Deda 4-6 melsvai žalius kiaušinius, peri apie 2 savaites. Minta įvairiais bestuburiais, sėklomis, uogomis.
Gruodžio 27 dieną Ventės rago ornitologinėje stotyje sugautas ir šiaurinis kikilis. Sparnuotis - suaugęs patinas, kurio dešinės kojos pėda buvo apaugusi karpomis. Ventės rago ornitologijos stoties vedėjas Vytautas Jusys sakė, kad dažniausiai tokia liga serga paprastieji kikiliai. „Sergantys paukščiai dažniau sugaunami rudens pabaigoje ar žiemą. O šiaurinį kikilį su tokia liga sugavau pirmą kartą“, - teigė V. Jusys.